| Nimeni91 a întrebat:

Buna tuturor! M-ar interesa sa dau bacul la sociologie, dar nu am o profa foarte buna, m-am uitat pe programa de bac și am văzut că a sărit peste lectii, a uitat pur și simplu ca nu ne-a predat anumite lucruri, iar când îi spunea cineva că nu ne-a predat, spune ca noi nu am scris lectiile. Alegerea mea ar fi bazata pe faptul că nu pot înțelege geografia, nu mi-a plăcut niciodată. Sunt abia în clasa a 11 a, însă aș vrea să știu de unde (site, culegeri) pot face rost de lecții. Am tot căutat, dar nu am găsit nici o culegere de sinteze, am găsit doar culegeri de teste și memoratoare, iar eu nu am toate lectiile pentru ceasta materie, elevii din clasa a 12 de la liceul meu au spus că a fost simplu la simulare, multi au luat chiar și peste 9, 70. Dacă aveți vreo ideea de vreun manual sau de vreo culegere care să aibă materia, v-as fi recunoscătoare. Am manualul de clasa a 11 a, însă nu înțeleg nimic din el, sunt lecții cu o pronunțată tenta științifică, cu foarte multa teorie a sociologilor.; este materia amestecată și foarte multa, fiind doar o mica parte din materia de bac.
Mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"nu pot înțelege geografia, nu mi-a plăcut niciodată"

sunt 3 lucruri in discuție:
1 la geogra n-ai ce ințelege, e o poveste cu fapte clare, precis și măsurabile

2 că nu-ți place, aia e altceva, e dreptul tău

3 vorbind de sociologie spui: "manualul de clasa a 11 a, însă nu înțeleg nimic"

La geogra se ia bac-ul fără să inveți nimic, citești cu atenție textele din cerințe și cu puțin bun simț ești ca trecut. Noroc in decizia ta

| Nimeni91 explică (pentru sierra1):

Multumesc de raspuns, ai dreptate, fiecare are propria alegere. Eu niciodata nu am suportat geografia, insa imi place sa comentez la limba romana, m-am uitat peste subiectele de la sociologie, am observat ca a fost destul de usor la simulare, iar multe exercitii sunt bazate pe comentarii, de asta ma gandeam sa aleg aceasta materie.
Multumesc din nou!

| sierra1 a răspuns (pentru Nimeni91):

Să fii iubit/ă!