| 阿林 a întrebat:

Se mai cere romanul Maitreyi la Bacalaureat?

Răspuns Apreciat de Editori
| anamariarot a răspuns:

În lista autorilor canonici nu se (mai) regăsește Mircea Eliade. O cerință care ar putea viza Maitreyi ar fi ceva cu roman al experienței, dar totodată aici se încadrează și Ultima noapte a lui Camil Petrescu. El e canonic și oricum trebuie să-l înveți, deci nu văd de ce ai învăța și Maitreyi.

6 răspunsuri:
| crazypop a răspuns:

Nu, eu am terminat anul acesta si nu a mai intrat in programa, acum trebuie sa te uiti cand apare structura operelor care intra in programa, dar mai sigur nuwinking

| Danutz_Mateescu_1994 a răspuns:

Nu se cere niciodata o opera specifica, ci poate un autor sau un gen de opera. Inveti ce ai facut la clasa sau ce a prezentat manualul(difera in functie de editura).

| LaviChu a răspuns:

Maitreyi daca tu doresti sa-l scrii, poti. Daca ti se da indicatia: Tema si viziunea/caracterizarea unui personaj dintr-un roman al experientei. In mod normal scrii Ultima noapte..de Camil Petrescu. Dar Maitreyi se studiaza in liceu ca elevul sa aiba posibilitatea de al alege la abc daca doreste. Insa Mircea Eliade nu este scriitor canonic si, deci, nu ti se va da niciodata singur la bac. Doar la alegere. Am terminata nul acesta big grin

| BlankWhite a răspuns:

E roman al experientei, deci intr-un fel da.Dar daca nu vrei sa citesti Maitreyi, poti citi "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" de Camil Petrescu, care e tot roman al experientei.

| saturday10 a răspuns:

Sunt singura careia i se pare o prostie ca Eliade nu este pus in lista autorilor canonici? Operele lui sunt geniale...

| 1231242 a răspuns:

Nu