| WhiteDiamond a întrebat:

Care sunt personajele din romanul "Maitreyi", de Mircea Eliade?

Răspuns Câştigător
| benny a răspuns:

Allan - personajul principal; personajul-narator, care ofera o perspectiva subiectiva asupra intamplarilor; alter-ego al autorului; tanar european, preocupat de fizica matematica, spirit lucid si analitic, traieste o experienta erotica initiatica;

Maitreyi - adolescenta bengaleza, copil si femeie in acelasi timp; poeta precoce, apreciata in cercurile intelectuale bengaleze; simbolizeaza misterul feminitatii, „suflet nepatruns si neinteles, tot atat de himeric si de sfant ca si al celeilalte Maitreyi, din Upanisade"; initiatoarea lui Allan in iubire, in cultura orientala si in sacralitate;

Narendra Sen - tatal Maitreyiei, inginerul bengalez care-l invita pe europeanul Allan sa locuiasca in casa lui cu intentia de a-l adopta; reprezentant al mentalitatii orientale, curma brusc iubirea interzisa a fiicei lui cu europeanul Allan;

Chabu - sora mai mica a Maitreyiei, care dezvaluie parintilor taina iubirii celor doi tineri, ceea ce declanseaza despartirea inevitabila;

Harold - eurasianul ce reprezinta a treia categorie etnica din Calcutta evocata in roman, o populatie amestecata, care respinsa si de indieni si de europeni, ii dispretuieste pe indieni si viseaza sa plece in Europa.

4 răspunsuri:
| Ionait a răspuns:

Maitreyi si Allan. Mai sunt Narendra Sen, doamna Sen si Chabu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai citit romanul macar? Nu de alta dar mi se pare incorect sa iti dam noi tie totul moca, cand ai putea sa faci asta si singur daca ai citit cartea!
Daca nu, la suspendati pentru incalcarea regulamentului, deoarece nu ai voie cu teme pe site-ul asta!winking
Bye!winking

| user45312 a răspuns (pentru anonim_4396):

Taci

| raresc0a1e a răspuns (pentru anonim_4396):

Shut the fuk up nigga

| 0buna1buna2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti moderator? daca nu ai nimic de zis, atunci taci! este atat de simplu...

| Hiroshi a răspuns:

Allan, Maitreyi, Chabu, Harold, Narendra Sen.