| anonim_4396 a întrebat:

Ucrainenii sunt mai mult înrudiți cu rușii sau cu polonezii, având în vedere că aceștea au fost sute de ani "dominați" sau sub imperiul Polono-Lituanian?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Limba ukrainiana seamna foarte bine cu limba rusa. Diferentele sunt dar nu sunt importante. Am avut o iubita ukrainiana si ea imi spunea asta. Limba poloneza nu seamna (decat foarte putin) cu rusa si ukrainieana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Dar belorușii?

| RAY a răspuns:

Vezi harta genetica, cu polonezi
https://moldovenii.md/md/section/114

| RAY a răspuns:

| Salontanul omule o limba nu are legatura cu genetica si vocabularul limbi engleze este in mare masura latin dar genetic sunt saxoni

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Deci reiese că ucrainenii sunt mai apropiați genetic de polonezi și de beloruși decât de ruși?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Unii sunt cam cazuti in cap. Anglo-saxonii sunt triburi germanice care nu au legatura cu latinii. De fapt ei provin din 3 triburi:
Anglii, nume ce se pare că provine din Angeln (Germania); numele „Anglia" vine de la aceștia
Saxonii, care au fost împinși de franci, au contribuit la formarea poporului englez, a popoarelor scandinave și daneze.
Iuții, ce veneau din peninsula Iutlanda.
Termenul de anglo-saxoni a fost dat ulterior de catre Paul Diaconul ( cunoscut ca Paulus Diaconus, Warnefred, Barnefridus și Cassinensis "din Montecassino", a fost un călugăr benedictin și cronicar, cunoscut pentru istoria longobarzilor).
Cat despre bielorusi, ei considera ca sunt urmasii rusinilor-lor alta ramura slava. Nu sunt urmasii rusilor limba lor nu se aseamana cu rusa. Din contra ei se considera urmasii ucranienilor fiind urmasii kievienilor. In final limba ukrainiana asemanandu-se cu limba rusa, impotriva vointei lor, sunt ruda cu rusii. In aceste conditii limba lor se aseamna mai mult cu rusa si ukrainiana dar mai putin cu poloneza, ceha sau slovaca. Nu mai vorbesc de triburile sudice: bulgara si sarba (in limba sarba adaug si croata, macedoneana, etc).

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma voi stati in soare de nu intelegi,nu exista ucrainenii,polonezi,beloruși, ruși sunt apropieri mai genetice fata de alte popoare, e atat de greu de inteles, o limba nu are legatura cu genetica unui popor, am prezentat un exemplu cu Anglia, Romania este un mix de genetica diversa, depinde de ce regiune vorbim

| DarthNiger a răspuns:

Cu rusii, pentru ca au stramosi comuni, rusii kieveni care au format Rusia Kieveana.