| stefanik04 a întrebat:

Unde exista relief glaciar montan? Dar relief glaciar de calota? (locatie)
De asemenea, imi puteti spune unde se gasesc morenele depresiunile glaciare crestele, abrupturile muntoase, ghetarii alpini pirineeni himalayeni si cei stea?
Nu gasesc nicaieri si nu am nici reviste sau ceva de genu in care sa ma uitstraight face
Multumec

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce pot sa-ti spun concret, de la orele de geografie din cls. a 8-a este ca RELIEFUL GLACIAR se gaseste la altitudine strict mai inalte de 2000m de metri si este reprezentat de Lacuri cu vai glaciare, morene glaciare, creste glaciare etc. In Romania exista multe varfuri cu peste 2000m, care dupa cum spuneam au relief glaciar, cum ar fi : Vf. Moldoveanu 2505, M-tii Fagaras, Grupa Fagaras, C. Meridionali; Vf. Peleaga 2509 din Retezat; Vf. Pietrosu' din Rodnei si Calimani 2303M respectiv 2100m.

3 răspunsuri:
| tpmarius a răspuns:

Prin munti
funda te rog

| ICanSeeAll a răspuns:

Cam la inaltimi peste 2500m. In Romania doar vf.Omu.

http://vampire-diaries-fan.blogspot.com/

| radu961 a răspuns:

Relieful glaciar de calota apare in Europa Nordica pana la bordura muntilor hercinici, latitudinea Moscovei, iar cel glaciar montan in muntii de peste 2000 de m. Am gasit ceva informatii pe http://www.profudegeogra.eu/muntii-alpi