| Roses a întrebat:

Unde pot gasi masa atomica rotunjita a elementelor?

P. S: Mi-am uitat manualul, deci sa nu ma puneti sa caut in manual :-D

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Uite aici ai un tabel care include si masa atomica a elementelor, doar ca nu-s rotunjite. Dar nu e mare lucru sa le rotunjesti tu. Rotunjirea se face in functie de prima cifra de dupa virgula, adica daca dupa virgula urmeaza cifre intre 0 si 4, atunci rotunjirea va fi facuta prin lipsa, iar daca dupa virgula urmeaza cifre intre 5 si 9, rotunjirea va fi facuta prin adaugare. De ex: Aluminiu are masa atomica 26, 981539. Atunci rotunjirea va fi 27 (intrucat dupa virgula urmeaza 9 se rotunjeste la o unitate, care se adauga la numarul dinaintea virgulei si astfel 26 devine 27). Bariul are masa atomica 137, 327. Intrucat dupa virgula se afla cifra 3, deci mai mica decat 5, numarul se va rotunji prin lipsa, adica 137 va ramane 137 si nu 138. Sper ca ai reusit sa intelegi. Daca nu, mai cere-mi explicatii. Rotunjirea unui numar zecimal este de fapt aproximarea prin lipsa sau prin adaus a acelui numar, lectie invatata la matematica prin clasa a V-a sau a VI-a, cred. Succes!
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_elementelor_chimice_dup%C4%83_nume

2 răspunsuri:
| BeAmazing a răspuns:

Daca vrei iti trimit eu poza cu sistemul periodic [cum arata in manualul meu de chimie ] da add la idu: rebecasimida happy