| justanotherprettyface a întrebat:

Ce este masa atomica?

13 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Masa atomica a unui element chimic din tabelul periodic este masa unui atom din acel element in raport cu Carbon 12 sau Oxigen 16.

| Pufuleti a răspuns:

Masa atomica este o marime relativa care arata de cate ori atomul unui element este mai mare decât unitatea atomica de masa (u. a. m). Drept unitate atomica de masa s-a ales daltonul, care reprezinta a 12-a parte din masa atomului de carbon. Rezulta ca masa atomica este un numar fara dimensiuni. De exemplu, masa atomica a hidrogenului este 1, 008, a oxigenului 16, a clorului 35, 453 etc. Masele atomice se noteaza cu litera A urmata de indicele care indica substanta.
Exemple:
AH = 1, AC = 12, AFe = 56

Te uiti in tabel pentru ele.

| Gentiana a răspuns:

Masa atomică a unui element chimic din tabelul periodic este masa unui atom din acel element în raport cu Carbon 12 sau Oxigen 16. Unitatea de măsură este uam (unitate atomică de masă).

Prin Ordonanţa nr. 104 din 30 august 1999 pentru modificarea şi completarea prevederilor Ordonanţei Guvernului nr. 20/1992 privind activitatea de metrologie [1], la subcapitolul referitor la Unităţi de măsură care nu fac parte din Sistemul Internaţional de Unităţi (SI) se defineşte şi

* unitate de masă atomică (unificată) u

1 u = 1, 660 540 2(10) x 10-27 kg (cu o incertitudine relativă de 0, 59 x 10-6)

| Antonia90 a răspuns:

Masa atomică a unui element chimic din tabelul periodic este masa unui atom din acel element în raport cu Carbon 12 sau Oxigen 16. Unitatea de măsură este uam (unitate atomică de masă).
Prin Ordonanţa nr. 104 din 30 august 1999 pentru modificarea şi completarea prevederilor Ordonanţei Guvernului nr. 20/1992 privind activitatea de metrologie [1], la subcapitolul referitor la Unităţi de măsură care nu fac parte din Sistemul Internaţional de Unităţi (SI) se defineşte şi
unitate de masă atomică (unificată) u
1 u = 1, 660 540 2(10) x 10-27 kg (cu o incertitudine relativă de 0, 59 x 10-6)
Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Masă_atomică
Succes,
Lavinia

| Ciuƒix a răspuns:

Masa unui atom, de obicei exprimată în unităţi de masă atomică.

Concept

Fiecare element cunoscut a materiei din univers are o anumită cantitate de masă, chiar dacă aceasta este foarte mic. Dar ceea ce despre ceva atat de nesemnificative în masă că în comparaţie cu un gram este ca şi cum ai compara un milimetru la distanţa dintre Pământ şi cea mai apropiată galaxie? Evident, unităţi speciale sunt necesare pentru astfel de măsurători, apoi, din nou, s-ar putea întreba de ce este necesar să se cântărească atomi de la toate. Un răspuns este că totul este făcut din atomi. Mai precis, activitatea unui chimist, necesită utilizarea proporţiile corecte atomice în formarea moleculele care alcătuiesc un compus. Masurare a masei atomice a fost astfel o provocare uriaşă, care a trebuit să fie depăşite, iar povestea dintre modurile in care oamenii de ştiinţă îndeplinit această provocare este o intriganta unul.

Cum funcţionează

De ce în masă şi nu Greutate?

Unele manuale şi alte surse utilizarea greutatea atomică termen lung în loc de masa atomica. Prima dintre acestea nu este la fel de precise ca al doilea, ceea ce explică de ce masa atomica a fost ales ca subiect al acestui eseu. Într-adevăr, utilizarea de "greutatea atomica" de astăzi reflectă doar faptul că oamenii de ştiinţă în trecut folosit această expresie şi a vorbit de "greutate" atomi. Deşi "cântăreşte" este folosit ca un verb în acest eseu, aceasta este numai pentru că este mai greoaie decât "măsură de masa." (În plus, "greutatea atomica", pot fi menţionate atunci când se discută studii de către oamenii de ştiinţă din secolul al XIX-lea, care au aplicat acest termen, mai degrabă decât de masă atomică).

S-ar putea întreba de ce astfel de dureri au fost luate pentru a face distincţie. Masa este, după toate, în esenţă acelaşi ca greutate, nu-i asa? De fapt nu este, deşi oamenii sunt obişnuiţi să se gândească în aceşti termeni, deoarece cele mai multe scale de greutate a furniza măsurători în ambele de lire sterline şi kg . Cu toate acestea, lira este o unitate de greutate în sistemul de limba engleză, în timp ce un kilogram este o unitate de masă, în sistemele de metrice şi SI. Deşi cele două sunt relativ convertibile de pe Pamant, ele sunt de fapt destul de diferite. (Desigur, nu ar avea mai mult sens pentru a măsura în atomi de lire sterline sau kilograme decât pentru a măsura lăţimea unui fir de păr în ani-lumină, dar şi de lire sterline kilograme sunt cele mai cunoscute unitati de greutate şi de masă, respectiv.)

Greutatea este o măsură de forţă afectate de atracţie gravitaţională Pamantului. Prin urmare, greutatea unei persoane variază în funcţie de gravitate, şi ar fi diferită dacă se măsoară pe Lună, în timp ce masa este acelaşi univers. invariabil sa face masa de preferat la o greutate ca un parametru de măsură ştiinţifică.

Punerea Dimensiune un Atom şi masă în contextul

Masă nu se referă neapărat la dimensiunea, deşi există o corelaţie destul de slabă care mai multe ori, nu putem spune că un element de dimensiuni foarte mici vor avea masa foarte mici. Şi atomii sunt foarte, foarte mici atât de mult, astfel încât, până la începutul secolului XX, chimişti şi fizicieni au nici un mijloc precis de a izola le să stabilească masa lor.

Diametrul unui atom este de aproximativ 10 -8 cm. Acest lucru este egal cu aproximativ 0.000000003937 în sau să-l puneţi un alt mod, este de aproximativ un centimetru, atâta timp cât 250 milioane atomi aliniate una lângă alta. Evident, unităţi speciale sunt necesare pentru a descrie dimensiunea atomilor. De obicei, măsurătorile sunt furnizate în termeni de ångströmi , egal cu 10 -10 m. (Cu alte cuvinte, există 10 milioane angstroms într-un milimetru.)

Măsurarea dimensiunilor spaţiale unui atom, cu toate acestea, nu este aproape la fel de important pentru activitatea de laborator chimişti "ca măsură a masei sale. Masa unui atom este aproape de neînchipuit de mici. Este nevoie de 5.0 · 10 23 atomi de carbon cu privire la egalitatea de doar un gram de masă. La început, 10 23 nu pare ca un astfel de număr foarte mare, până când se consideră că 10 6 este deja un milion, în sensul că 10 23 este de un milion de ori un milion de ori un milion de ori 100.000. Dacă 5.0 · 10 23 lungimi ångströmi-angstroms, nu de metri sau chiar milimetri-au fost puse cap la cap, s-ar întinde de la Pământ la Soare şi înapoi 107765 de ori!

Unităţi de masă atomică

Este evident, apoi, că o altă unitate în întregime este necesară pentru măsurarea masa unui atom, şi în acest scop, chimişti şi alţi oameni de ştiinţă utilizează o unitate de masă atomică (abreviat unităţi atomice ), care este egală cu 1.66 · 10 -24 g .

Deşi unităţi atomice abrevierea este utilizat în această carte, unităţi atomice de masă sunt, uneori, pur şi simplu desemnate printr-o U. Pe de altă parte, ele pot fi prezentate ca număr, fără nici unitatea de măsură, ca de exemplu pe tabelul periodic al elementelor.

În contextul de biochimie şi microbiologie , de multe ori Dalton termen lung (abreviat Da sau D) este utilizat. Acest lucru este util pentru a descrie masa de molecule organice mari, de obicei, pronunţată în kilodaltoni (kDa). Latină kilogram prefix-indică 1.000 de ceva, şi "kilodalton" este mult mai puţin de-o limbă decât Twister "kilo-unităţi atomice". Termenul "Dalton" onoruri chimist englez John Dalton (1766-1844), care, după cum vom vedea, a introdus conceptul de atom la ştiinţă.

Mediu de masă atomică

Din 1960, când valoarea acestuia a fost standardizat, unitatea de masă atomică a fost oficial cunoscut ca unitate "de masă atomică unificată." Adaugarea cuvantului "unificat" reflectă faptul că atomii nu sunt cântărite individual-o munca care ar fi problematic, cel puţin. În orice caz, să facă acest lucru ar fi să se reinventeze roata , aşa cum au fost, pentru că cifrele de masă atomică medie, au fost stabilite pentru fiecare element.

Cifrele de masă atomică medie variază de la 1.008 unităţi atomice de hidrogen, primul element listate pe tabelul periodic al elementelor, peste 250 de unităţi atomice de elemente de numărul atomic foarte mare. Cifrele pentru masă atomică medie, pot fi folosite pentru a determina masa medie a unei molecule, de asemenea, deoarece o moleculă este doar un grup de atomi s-au alăturat într-o structură. Masa unei molecule poate fi determinat numai prin însumarea cifrelor de masă atomică medie, pentru fiecare atom molecula conţine. O molecula de apa, de exemplu, se compune din doi atomi de hidrogen şi un atom de oxigen, de aceea, masa sa este egală cu masa atomică medie de hidrogen , înmulţită cu doi, şi se adaugă la masa atomică medie de oxigen.

Numărul lui Avogadro şi Mole

Unităţi atomice de masă şi masa medie atomice nu sunt numai componente necesare pentru obţinerea cifre exacte în masă în cazul în care atomii sunt cauză. Evident, după cum sa sugerat de mai multe ori deja, ar fi neproductiv pentru a determina masa de atomi sau molecule individuale. Nici nu ar face pentru a măsura masa unui câteva sute, sau chiar câteva milioane de euro, a acestor particule. La urma urmei, după cum am văzut, este nevoie de aproximativ 500 mii de trilioane de milioane de atomi de carbon egal doar un gram şi un gram, la urma urmei, este inca destul de mic în masă în comparaţie cu majoritatea obiectelor întâlnite în viaţa de zi cu zi. (Există 1000 g într-un kilogram, si o jumatate de kilogram este egal cu aproximativ 454 g.)

În plus, oameni de ştiinţă nevoie de unele mijloace pentru a compara atomi sau molecule de substanţe diferite în aşa fel încât ei ştiu că sunt analizarea număr egal de particule. Aceasta nu se poate face în termeni de masă, deoarece numărul de atomi din fiecare eşantion variază: un gram de hidrogen, de exemplu, contine aproximativ 12 de ori mai multi atomi ca un gram de carbon, care are un masa medie atomice ale 12.01 unităţi atomice. Ce este nevoie, în schimb, este o modalitate de a desemna un anumit număr de atomi sau molecule, astfel că sunt posibile comparaţii corecte.

Pentru a face acest lucru, chimişti face uz de o figură cunoscută sub numele de numărul lui Avogadro. Numit după fizicianul italian Amedeo Avogadro (1776-1856), este egal cu 6.022137 × 10 23. numarul lui Avogadro, care este 6022137 urmat de 17 zerouri, desemnează cantitatea de molecule într-un mol (abreviat mol ). Aluniţă, o unitate de măsură SI fundamentale pentru "cantitatea de substanţă," este definit precis ca număr de atomi de carbon în 12.01 g de carbon. Este aici că valoarea numărului lui Avogadro devine clar: aşa cum sa menţionat, de carbon are o masa medie atomice de 12.01 AMU, şi multiplicare a masei atomice în medie, cu randamente numărul lui Avogadro o cifră, în grame, egală cu valoarea masei atomice medie în unităţi atomice de masă.

| Aly07 a răspuns:

Masa atomică a unui element chimic din tabelul periodic este masa unui atom din acel element în raport cu Carbon 12 sau Oxigen 16. Unitatea de măsură este uam (unitate atomică de masă).
Bafta happy

| Aliiiin a răspuns:

Masa atomică a unui element chimic din tabelul periodic este masa unui atom din acel element în raport cu Carbon 12 sau Oxigen 16. Unitatea de măsură este uam (unitate atomică de masă).

Prin Ordonanţa nr. 104 din 30 august 1999 pentru modificarea şi completarea prevederilor Ordonanţei Guvernului nr. 20/1992 privind activitatea de metrologie [1], la subcapitolul referitor la Unităţi de măsură care nu fac parte din Sistemul Internaţional de Unităţi (SI) se defineşte şi
unitate de masă atomică (unificată) u

1 u = 1, 660 540 2(10) x 10-27 kg (cu o incertitudine relativă de 0, 59 x 10-6) fundita? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I'm sorry nu am nimic, imi trebuie si mie.Cine ma ajuta si pe mine?

| amyana00 a răspuns:

Masa atomica relativa a unui element reprezinta numarul care arata de cate ori masa unui atom este mai mare decat unitatea atomica de masa. Funda?

| ancancutzika_3492 a răspuns:

Masa atomica

Determniarea masei unitatii de volum (care este de fapt o marime denumita densitate) pentru diferite gaze, permite comparatia directa a maselor moleculare ale acestor gaze.

Considerand oxigenul ca etalon cu valoarea de 16 unitati de masa atomica (UMA), atunci se constata ca heliul are 4. 003 UMA, fluorul 19 UMA si sodiul 22. 997 UMA.

Greutatea atomica este masurata in unitati de masa atomica (UMA). In procesele care apar intre nucleele atomice, cum este fisiunea nucleara, masa este transformata in energie.
Masa unui atom relativa la a douasprezecea parte a masei atomului de carbon-12. Depinde in primul rand de numarul protonilor si neutronilor atomului, masa electronilor fiind neglijabila. Daca exista mai mult de un -> izotop al elementului in cauza, masa atomica relativa se calculeaza printr-o medie care tine cont de proportia relativa a fiecarui izotop prezent, valorile rezultate nefiind numere intregi. Termenul de masa atomica, desi frecvent utilizat, este de fapt incorect.
Masă atomică = greutate atomică. sper ca ti-am fost de ajutor... extrage tu de aici ceea ce iti e bunwinking

| Maria_Daniela_1996_JMOJ a răspuns:

Masa atomica este marimea relativa care arata de cate ori atomul unui element ieste mai mare decat unitatea atomica de masa (u.a.m). Drept unitate atomica de masa