| L96 a întrebat:

Vreau sa imi spuneti urgent sarbatorile nationale ale Frantei. Dau funda la cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| CristianMarius a răspuns:

1 Ianuarie - "Jour de l'an" - Anul Nou
Data variabila - 9 Aprilie 2012 - "Lundi de Pâques" - Lunea de dupa Pastele Catolic
1 Mai - "Fête du Travail" - Ziua Muncii
8 Mai - "Capitulation de l'Allemagne" - Ziua Victoriei (Capitularea Germaniei)
Data variabila - 17 Mai 2012 - "Jeudi de l'Ascension" - Inaltarea
Data variabila - 28 Mai 2012 - "Lundi de Pentecôte" - Lunea de Sanziene
14 Iulie - "Fête nationale française" - Ziua Nationala a Frantei
15 August - "Assomption" - Ziua Sf. Maria
1 Noiembrie - "La Toussaint" - Ziua amintirii mortilor
11 Noiembrie - "Armistice" - Ziua Armistitiului din 1918
25 Decembrie - "Noël" - Sarbatoarea Craciunului

ALTE SARBATORI CELEBRATE IN TOATA FRANTA!

14 Februarie - " Fête des amoureux" - Ziua Indragostitilor
Prima Duminica din Martie - "Fête des grands-mères" - Ziua Bunicii
Ultima Duminica din Aprilie - "Jour du Souvenir des Déportés"
9 Mai - "Journée de l'Europe" - Ziua Europei
10 Mai - "Journée annuelle de la mémoire de l'esclavage"
A doua Duminica din Mai - "Seconde Fête Nationale Française"
Ultima Vineri din Mai - "Fête des voisins"
Ultima Duminica din Mai - "Fête des mères" - Ziua Mamei
A treia Duminica din Junie - "Fête des pères" - Ziua Tatalui
A treia Duminica din Junie - "Fête de Priziac"
21 Iunie - "Fête de la Musique" - Ziua Muzicii
24 Iunie - "Fête de la Saint Jean"
23 Septembrie - "Fête de la Gastronomie" - Ziua Gastronomiei
Ultimul weekend din Septembrie - "Fête du Week-end du sport en famille"
Prima Duminica din Octombrie - "Fête des familles" - Ziua Familiei
31 Octombrie - Halloween

3 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

Vezi aici:Lista Sarbatorilor Legale in Franta!
http://www.efranta.ro/......-in-franta

| xXhewlettXx a răspuns:

Armistice

| xXhewlettXx a răspuns:

laughing)