| Gabytza123 a întrebat:

Am nevoie urgent de un raspuns! Vreau sa imi spuneti si mie caracteristicile muzicii pop, va rog!

Răspuns Câştigător
| PurpleBox192 a răspuns:

Muzica pop reprezinta un gen muzical care a inceput sa se dezvolte din mijlocul anului 1950 ca si o alternativa mai usoara a rock’n'roll-ului si mai tarziu a rock-ului.
Termenul de "melodie pop" insa este prima data inregistrata ca fiind folosit in anul 1926 in sensul de o bucata de muzica avand un recurs popular. Dupa anul 1950 insa termenul de "muzica pop" a fost folosit pentru a descrie un anumit gen, care se adreseaza publicului tanar.
Mai tarziu, incepand cu anul 1967, muzica pop a fost din ce in ce mai mult prezentata in opozitie cu muzica rock, pentru a descrie o muzica care ar fi fost mult mai comerciala, efemera si accesibila.

Origini stilistice a muzicii pop sunt, rock’n'roll-ul, jazz-ul, Doo-wop-ul, folk-ul si dance-ul. Instrumente tipice folosita in acest gen muzical sunt chitara electrica, chitara bass, tobele, claviatura, sintetizatorul.
Subgenuri muzicale ale muzicii pop sunt, baroc pop, "bubblegum" pop, dance pop, electro-pop, mashup, pop opera, power pop, teen pop, country pop, disco, house-pop, Pop punk, Pop rap, Pop rock, Technopop, Urban pop.
Muzicologii adesea identifica urmatoarele caracteristici ca fiind tipice pentru muzica pop:
- se concentreaza asupra cantecelor individuale, single-urilor si nu asupra albumelor.
- are ca scop atragerea publicului larg si nu anumitor sub-culturi sau ideologii.
- cade un accent deosebit pe inregistrare, productie si tehnologie pe performante acustice live.
- tinde mai degraba sa reflecte tenditele deja existente, decat sa evolueze progresiv

2 răspunsuri:
| magazinulDepeBlog a răspuns:

"Muzicologii adesea identifica urmatoarele caracteristici ca fiind tipice pentru muzica pop:
- se concentreaza asupra cantecelor individuale, single-urilor si nu asupra albumelor.
- are ca scop atragerea publicului larg si nu anumitor sub-culturi sau ideologii.
- cade un accent deosebit pe inregistrare, productie si tehnologie pe performante acustice live.
- tinde mai degraba sa reflecte tenditele deja existente, decat sa evolueze progresiv"

| EdwardTeach a răspuns:

Caracteristicile muzicii pop: 1. Playback.
2. Versuri extrem de repetitive
3. Auto-tune cât încape
4. Muzică în funcţie de ce se poartă anul ăsta
5. Piese care sunt în top dar după 3-4 luni nu se mai aude nimic de ele.
6. Hey I just met you and this is crazy!