| Chevalie12 a întrebat:

Vreau sa invat C++(fundamental + avansat) si sa ma angajez la EA/UBI ca C++ Dev.

Am o singura optiune pentru curs complet de C++ aici:

https://www.bitacad.net/cursuri/cpp-fundamentals
https://www.bitacad.net/cursuri/cpp

Infoacademy mai ofera cursuri de C++ de baza (si atat).

Iar aici:

http://www.cursuriautorizate.ro/......i_C++.html

Aparent imi trebuie licenta ca sa pot sa iau diploma (de ce ma mai inscriu la curs atunci?).

Initial voiam sa ma inscriu la Politehnica la Automatica dar stiu ca se da examen si nu stiu matematica si nici fizica, stiu doar C++ care se invata la liceu. Vreau sa stiu daca pot folosi diplomele care le primesc de la bitcad ca referinta la CV si daca exista alte intreprinderi care ofera cursuri in urma carora sa iau o diploma recunoscuta.

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Deci, sa recapitulam... tu vrei sa lucrezi ca C++ devloper la o firma de jocuri fara sa stii matematica si fizica?

Serios?

Matematica si fizica sunt baza in ceea ce inseamna programarea jocurilor

| Chevalie12 explică (pentru suntserios):

Nu stiu lucruri avansate de matematica(la un adica vreau sa zic ca stiu sa iti fac calcule complicate), iar la fizica e cert ca sunt nul, nu stiu nimic.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Chevalie12):

Lasa calcule complicate. Ai nevoie de geometrie si analiza matematica serioasa,. din aia de se face la AC sau la facultatea de info

| Chevalie12 explică (pentru suntserios):

Http://pastebin.com/iG153hqP asta am facut-o intr-un limbaj de programare care este folosit in Skyrim, in actiune il vezi aici https://www.youtube.com/watch?v=kxFr6eAWBRI.

| Chevalie12 explică (pentru suntserios):

Nu intru la ele pentru ca se da examen, nu pot sa trec examenul de admitere decat la informatica.

| Chevalie12 explică (pentru suntserios):

Am facut 1 an de facultate in Danemarca la AAU Computer Science si acolo nu se facea matematica sau fizica ci strict limbaje de programare(Java, C#, C++) dar nu am mai putut continua din cauza costurilor la chirie.

| Radu284 a răspuns (pentru suntserios):

"Matematica si fizica sunt baza in ceea ce inseamna programarea jocurilor"

Tind sa nu fiu de acord. Eu am picat bacul la mate cu 2 (de doua ori chiar), si lucrez in industria jocurilor de ~16 ani, ca programator. Pana acum am facut un pic sub 1 milion de dolari (inainte de taxe) din asta.

Jocurile moderne necesita multa matematica, dar nu peste tot. La partea de retea nu e nevoie de mare matematica. La partea de scripting la fel (engineul de scripting, nu scripturile). La un joc mare lucreaza multi oameni, asa ca poti scapa lejer de partile 'urate', dandu-le altora.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Radu284):

Exista echipe extrem de diverse in crearea de jocuri... de la scenaristi, cei ce se ocupa de muzica, designeri pana la programatori efectivi. Cand omul a zis ca vrea neaparat C++ dev in jocuri nu e normal sa presupui ca ar vrea sa se implice in partea de programare care necesita cele mai multe cunostinte de mate?
PS media de la bac e irelevanta

| Radu284 a răspuns (pentru suntserios):

Nu stiu, mie cel putin mi-a placut tot timpul programarea, dar niciodata matematica.

Nu vorbesc acum de aritmetica, geometrie, niste trigonometrie si niste algebra. Vorbesc de analiza matematica, limite, integrale, derivate, logaritmi, numere complexe, etc.

Asa ca m-am axact pe lucrurile care pot fi facute fara multa matematica. Partea de server si de retea necesita extrem de putina matematica (in general aritmetica, un pic de geometrie si algebra). Dar mai sunt si alte parti, de exemplu toolurile (editor de harta, importatoare de fisiere, etc.)

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Radu284):

Ca acum am facut calculul, mai taie si tu din milionul ala... nu de alta da calculele zic ca ai luat cam 5000$ pe luna timp de 16 ani si asta inca din primul an... sa fim seriosi

| Radu284 a răspuns (pentru suntserios):

In primii cativa ani am luat foarte putin, dar am avut ani in care am luat 10000 pe luna (prin 2007). Acum iau vreo 6000 pe luna.
Am incept sa castig bani multi dupa ce am plecat din tara si am lucrat pentru mine, la jocul meu.

Dar asa, ca sa stii, salarii de 10000 dolari pe luna pentru un senior developer in America nu sunt neobisnuite.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Radu284):

Mai tai si din salariu si din minciuni, nu de alta da ieri pune-i intrebari despre digi si te zgarceai la 9euro un abonament... deci sa fim seiosi

Sunt sigur ca un developer din SUA si chiar din Europa poate lua 10000 pe luna, dar asta nu e cazul tau.

| Radu284 a răspuns (pentru suntserios):

Nu ma intereseaza ce crezi. Ti-am zis doar cati bani fac, si atat. Nu stiu totusi de ce crezi ca eu sunt asa de prost incat eu sa nu pot face banii astia.

Si nu vad unde ma zgarceam la 9 euro, am zis ca sunt prea mult pentru mine, sau ce?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Radu284):

Nu ma intereseaza cat castigi... da umfla si tu mai putin minciunile sa fie mai credibile...

PS. acolo in afara unde castigi tu 10000$pe luna nu exista Digi

| Radu284 a răspuns (pentru suntserios):

Dupa cum ziceam, muncesc pentru mine. Momenentan, din 2013, in Romanica. Dar am acelasi business pe care il aveam si in America, ca altfel nu m-as fi intors.