| Elliana534 a întrebat:

Am 17 ani si doresc sa-mi schimb numele de familie. De ce am nevoie? sau pot?

4 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Cand ai 18 ani... si iti trebuie certificatul de nastere din cate stiu... apoi mai sunt cateva lucruri de hartogarie.

| LolaLollita a răspuns:

Numele şi prenumele constituie atributele de bază prin care se identifică în societate persoana concretă şi care se înscriu în mod obligatoriu în actele de stare civilă, precum şi în alte acte oficiale conform legislaţiei naţionale.

Numele şi/sau prenumele pot fi schimbate pe cale administrativă, prin adoptarea concluziei de către oficiul stare civilă, care se aprobă de către Serviciul Stare Civilă.

Numele şi/sau prenumele pot fi schimbate în baza următoarelor motive:

pronunţarea dificilă, dacă acestea sînt formate din expresii indecente, lipsite de eufonie, ridicole, precum şi dacă au fost transformate (schimonosite)prin traducere;
dorinţa de a avea numele şi/sau prenumele corespunzător naţionalităţii solicitantului;
solicitarea unui nume de familie simplu în locul numelui dublu;
dorinţa persoanei de a avea acelaşi nume de familie ca şi numele al soţului sau să alăture la numele al său numele al soţului, în cazul când nu a făcut-o la căsătorie;
dorinţa de a reveni la numele al său de până la căsătorie în cazul când nu a făcut-o la divorţ;
dorinţa de a purta numele al tatălui (mamei) vitreg sau altei persoane, care a participat la educaţia solicitantului;
Cazuri întemeiate de schimbare a prenumelui sînt recunoscute şi acelea, cînd solicitantul de fapt poartă un prenume diferit de cel care este înscris în actul de naştere pe numele acestuia
alte motive, dacă acestea vor fi recunoscute întemeiate, fapt care va fi descris detaliat în încheierea respectivă de către OSC.

Nu se consideră temei pentru schimbarea numelui de familie şi/sau prenumelui următoarele motive:

trecerea la numele de familie al rudelor ascendente de la care se intenţionează sau urmează să se moştenească averea;
schimbarea numelui de familie şi/sau prenumelui din considerente ce ţin de tălmăciri astrologice;
identificarea intenţiei de schimbare a numelui de familie şi/sau prenumelui în scopuri abuzive ce ţin de încălcarea regimului de vize, eschivarea de plata pensiei de întreţinere, de achitarea datoriilor etc.

Schimbarea numelui de familie şi/sau prenumelui nu se permite în următoarele cazuri:

solicitantul şi-a ales un nume de familie şi/sau prenume ce se pronunţă dificil sau ridicol;
solicitantul este urmărit penal sau are antecedente penale şi nu este reabilitat;
în rezultatul schimbării numelui de familie prin conexare acesta va deveni compus din trei nume de familie;
solicitantul este o persoană căsătorită şi numele de familie, schimbarea căruia se solicită, îl poartă după căsătorie şi soţul solicitantului, care refuză să depună concomitent cerere de schimbare a numelui de familie;
se solicită transliterarea numelui de familie şi/sau prenumelui cu caractere latine în baza regulilor ortografice ale unei limbi străine sau cu utilizarea semnelor diacritice.

Categorii de solicitanţi

Pot depune cererea de schimbare a numelui şi/sau prenumelui următoarele categorii de solicitanţi:

cetăţenii Republicii care au atins vîrsta de 16 ani;
Notă: Schimbarea numelui şi/sau prenumelui personei care nu a atins majoratul se soluţionează cu acordul părinţilor, adoptatorilor sau tutorelui acesteaia cu exepţia cazurilor obţinerii capacităţii depline de exrciţiu de către solicitant pînă la atingerea majoratului, în modul prevăzut de lege.
Cetăţeni străini cu acte înregistrate la organele de stare civilă din Republica.

| dryft3r a răspuns:

Pana esti major (18 ani)

| dorin1995 a răspuns:

18 ani poti sa til schimbi linistit funda?