| anonim_4396 a întrebat:

Am 23 de ani, ma consider un baiat serios, timid, inalt, matur, cu cei 7 ani de acasa are stie sa respecte o femeie.
Duc o viata cam singuratica, langa multe fete, fiind la facultate, unde nu am pe nimeni ceva mai apropiat. Imi place sa comunic, sa ascult.
Prefer fetele cuminti, linistite si care sa nu se culce dupa primul suc.
Pana acum am avut doar o relatie in care nu am intretinut relatii intime. Ori de cate ori cand vad o fata frumoasa, nici macar nu se uita la mine.
De ce credeti ca am ajuns in situatia asta?
Pentru ca sunt "old school"? Nu sunt ca ceilalti baieti care nici macar o usa pentru o fata nu stie sa tina?
Imi voi gasi vreodata o partenera de viata?
Ce ar trebui sa fac? Cum ar trebui sa fiu? (Desi nu prea vreau sa ma schimb pentru cineva. prefer sa fiu eu insumi decat un fals).
Rog raspunsuri serioase.

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacã nici tu nu stii ce/cum trebuie sa fi inseamna ca nu esti un barbat adevarat.

Singur printre fete. E cea mai grava situatie pentru orice tânãr, sa nu aibã exemple masculine. Petereceti timpul cu mai multi tipi, de acolo ai ce invatã ceva, o femeie nu te poate invata niciodata cum sa-ti rezolvi astea, doar te tine pe loc sau te bagã si mai mult in rahat.

| Violleta2022 a răspuns:

Unul din motivele pentru care fetele nu se uita la tine, este pentru ca nu le saluti si nu le zambesti.
Urmatorul pas este sa le vorbesti... si uite asa se leaga ceva.
Am intalnit stitlul tau, al celui care se uita insistent, dar nu saluta si nici nu intreba nimic. Daca si fata este timida si cuminte, apai nu exista nici un fel de lagetatura posibila, ca ea nu va veni niciodata sa-ti vorbeasca.
Un lucru sigur il faci pe dos: nu mergi sa vorbeti fetelor, deci, nu ai sanse sa agati nimic.
Asadar, schimbatul asta trebuie sa se produca, macar in modul tau de a se apropia de o fata.

| Izabela77 a răspuns:

In primul rând, esti in situația asta deoarece așa este felul tau de a fi. In al doilea rând, zvonurile ca o fata prefera un,, bad-boy" sunt penibile. Doar pentru ca unele fete sunt atrase de un caracter vulcanic, nu înseamnă ca toate sunt la fel. In al treilea rând, îți vei găsi o partenere de viața. Toată lumea își găsește. Nu îți face griji in privința asta. În al patrulea rând, tot ceea ce ar trebui sa faci este sa fi un pic mai îndrăzneț. Adică, dacă îți place de o fata, du-te la ea. Și încearcă. Dacă vezi ca ai încercat multe chestii și ea încă nu te vrea, de abia atunci renunți. Fetele vor ca un baiat sa lupte pentru ele, sa vadă ca sunt dorite. Încearcă sa te împrietenești cu băieți sau fete. SI nu fi foarte serios. Nu ma refer nici la faptul ca ar trebui sa spui o gluma la fiecare 5 secunde care trec. Comportamentul tau e al tau. Nu îl schimba. El te face diferit. Și nu uita, lumea e plină de femei. Pana la urma, una a fi a ta. Succes happy

| Plato a răspuns:

E foarte bine cum esti, nici sa nu te schimbi. Nu inteleg cum de nu-ti dai seama cum functioneaza, hai sa-ti explic eu:
Baietii de genul tau sunt rari. Fetele compatibile genului tau sunt rare. Ratatii sunt la toate colturile, femeile usoare sunt la toate colturile.
Ratatul si usuratica se intalnesc mult mai des decat gentlemanul si femeia cu demnitate. Praful se gaseste mult mai des decat diamantele.
Ce preferi, sa fii plin de praf sau sa ai un singur diamant? Pune-ti intrebarea asta. Cred ca ai inteles ce am vrut sa spun, nu?

| Emma30555 a răspuns:

Pai încearcă sa curtezi o fata care îți place adică sa i propui o întâlnire. Fii mai deschis la minte și nu judeca după aparente. Nu te uita doar la fizic, cauta și aspecte comune cu o persoana

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am 28 ani si sunt in acceasi situatie. Am "prietena" si nu prea... Acesta e s3x,nu relatie bazata pe sinceritate si incredere. Eu ii dau bani si cadouri, ea imi da gaura. Se prostitueaza doar cu mine laughing am verificat-o. laughing Stiu ca sta cu mine din interes si cu ea nu faci casa niciodata. E greu frate sa iti gasesti persoana cu care sa fi pe aceeasi lungime de unda. Si eu sunt ca tine, avem cam aceleasi calitati. Ma refer ca educat. Intr-o zi va aparea si ceva pentru noi sau poate iubitele noastre nu s-au nascut inca. laughing Totusi eu continui sa sper.

| RAY a răspuns:

Ce capital erotic ai?
atractie fizica?
statul social?
statut material?
primul lucru care il vede o fata este aspectul tau fizic, daca nu atragi sexul opus si te dai doar la fete frumoase vei fin respins mereu,apoi conteaza si statul social,esti sociabil,sau timd,genul de om care mereu se crede la inmormantare sau care nu are incredere sau care are credinta ca il minti sau se plange non stop
stai inca cu parinti? nu ai un loc de munca, nu ai o cariera, esti gras, esti bonav, ai o fata asimetrica, parerea este ca cei care nu iti gasesc pe cineva au pretenti mari, ei arata de nota 5 si vor fete de nota 9, 10, apoi daca i spui ca e urat se supara,dar asta e adevarul,vezi de valoarea ta sexuala,ca fata daca as fi eu,as vrea un barbat hotarat, care are un scop in viata asta, care are ambitie, vointa care face dintr un grup social, care e alfa, nu un timid plictisitor, as prefera sa stau cu un badboy decat cu un plictisitor

| RAY a răspuns (pentru Izabela77):

Izabela tu ca fata esti ofertata mereu de catre baieti,tu vezi lumea diferit fata de noi,sa iti explic, e ca si cum ai avea posibilitatea sa cumperi totul dintr un mall, logic ca e greu de ales, dar, vezi ca ceva te atrage il alegi pe el, in schimb baieti ei nu sunt ofertati decat putini 20% din ei restul doar fac oferte fetelor, ceea ce inseamna ca vi aveti controlul, voi sunteti superioare, voi alegeti nu noi, e ca pe piata cerere si oferta

| OldSoul a răspuns:

Exista doua variante de raspuns pe care le poti primi la aceasta intrebare.
Prima, si cea cu care ma ocup eu, iti spun unde gresesti, iti spun ce trebuie sa schimbi la tine pentru a beneficia de prezenta fetelor in viata ta.
Si, a-2-a varianta, aia in care "esti bun asa cum esti, doar ca nu ai avut norocul sa dai peste persoana potrivita" aceea varianta care in 99% din cazuri te va ajuta sa suferi in continuare sperand la un miracol laughing

A-2-a varianta ai primit-o deja de mai sus.

Asa, acum sa incepem, cu varianta mea, cea in care incerc sa te ajut, cea in care iti spun adevarul crud, asa ca, te avertizez, daca te astepti sa fii consolat, mai bine nu ai citi raspunsul, mai multe sanse sunt sa te "jignesc" cu adevarurile spuse, nu din rautate,
ci pur si simplu pentru ca vreau sa te ajut, iar daca pentru asta trebuie sa trezesc niste sentimente puternice in tine, si trebuie sa folosesc unele cuvinte dure, si comparatii rautacioase, ei bine, o voi face, deoarece asa sunt mult mai multe sanse sa intelegi unde gresesti.

Sa incepem!

Te-ai descris ca fiind:
"serios, timid, inalt, matur, cu cei 7 ani de acasa are stie sa respecte o femeie. "
Totul ar suna bine daca nu ar exista cuvantul timid in aceea lista.
Dar exista, iar asta ma face sa-ti pun la indoiala celelalte cuvinte care te-ar caracteriza.
Serios, dar timid, nu se prea potriveste, as prefera sa spun ca mai degraba te caracterizeaza cuvantul retras decat serios.
Inalt, ok, la asta nu am ce obiecta.
Matur, din nou, la fel ca la seriozitate, imi permit sa ma indoiesc de aceasta caracteristica a ta, daca ai fi suficient de matur, nu cred ca ai mai avea probleme de genul, altfel spus, te-ai descurca singur, nu ai mai avea nevoie de ajutorul nostru.
Si, dintre toate... cea mai "scumpa" caracteristica a ta e:
"cu cei 7 ani de acasa are stie sa respecte o femeie"
Da, suna bine, stiu ca lumea te incurajeaza sa ai respect fata de femei sa fii politicos, dar lumea aia nu iti spune ca o sa ramai in baie jucandu-te cu laba ursului daca le respecti prea mult.

"Duc o viata cam singuratica, langa multe fete, fiind la facultate, unde nu am pe nimeni ceva mai apropiat. Imi place sa comunic, sa ascult."

Exact ce ziceam mai sus, duci o viata singura, esti retras.
Nu te-ai adaptat, nu ai prieteni, deci da, ai o problema.

"Prefer fetele cuminti, linistite si care sa nu se culce dupa primul suc. "
Si totusi, din ce ai spus, esti virgin...
Ce inteleg eu din asta?
Nu ai avut parte nici de fete "rebele" nici de fete cuminti.
Dar preferi sa te consolezi, sau pardon, sa folosesc cuvintele tale, preferi sa fii un domn, serios, matur, care respecta si cauta femeile serioase, sau totusi, sa folosesc si cuvintele mele. Esti un tip retras, care nu prea esti in stare sa te bagi in vorba cu o fata, indiferent ca e una rebela, sau una cuminte, si preferi sa te minti spunandu-ti ca esti singur deoarece nu ai gasit o fata cuminte, asa cum vrei tu, care sa nu se culce de la prima relatie.
Dar adevarul e ca tu nu te poti apropia nici de o fata care este exact opusa dorintei tale, adic, aceea fata care se culca de la prima intalnire.

"Pana acum am avut doar o relatie in care nu am intretinut relatii intime."
Am tinut cont de asta mai sus.

"Ori de cate ori cand vad o fata frumoasa, nici macar nu se uita la mine."
Aici, nu am de unde stii care e problema, dar tind sa cred ca nu prea ai aceea mandrie de barbat, nu ai aceea postura increzatoare, ai multe complexe, sau cel putin regrete pe seama relatiei tale cu fetele iar asta se vede prin atitudinea ta, si prin limbajul corupului.

"De ce credeti ca am ajuns in situatia asta? "
Ei bine, am fost mai rapid ca tine, ti-am explicat in analiza de mai sus unde e problema.
Tu nu faci nimic concret pentru a beneficia de atentia fetelor, preferi sa te complaci in situatia data si sa zici ca nu ai intalnit fata potrivita.
Tine minte "Fata potrivita", iti voi spune ceva care e posibil sa-ti dea de gandit.

Pana atunci, ai mai zis:
"Pentru ca sunt "old school"? Nu sunt ca ceilalti baieti care nici macar o usa pentru o fata nu stie sa tina? "
Old school? Neah, nu esti...
Esti o marioneta a societatii, ai fost influentat de ceea ce te inconjoara, acele sfaturi venite de la femei "Trebuie sa respecti fetele", ai fost influentat de filmele americane, cele in care tocilarul ramane mereu cu fata dupa ce e parasita de tipul smecher.
Doar ca in realitate, treaba sta complet diferit.
Cei ca tine, sunt cel mai adesea ignorati, sau sunt considerati prieteni, nicidecum iubiti.
Tot in realitate, ai sansa sa ramai cu fata, dar cine stie, poate dupa ce are deja un copil cu un alt tip, sau dupa ce s-a mai culcat cu alti 12 tipi inaintea ta, si poate o va mai face si dupa tine.

"Imi voi gasi vreodata o partenera de viata? "

Ei bine, asta tine doar de tine, dar adevarul e ca da, cel mai adesea iti vei gasi o partenera de viata, adic, totusi, sunt mai multe femei pe planeta decat barbati, deci, da, ai sanse.

Problema e ce fel de femeie vei avea alaturi?

Vei avea o femeie care sa te iubeasca, si sa te respecte.
Sau vei avea una care va profita de bunatatea ta, si tu vei fi mereu cel ce va trebui sa faca compromise in relatie?

Ei bine...
Ti-am zis mai sus de "fata potrivita", cea pe care o cauti tu...
Ei bine, in momentul de fata, scuza-mi expresia, esti cam praf legat de fete, cum crezi tu ca vei avea norocul sa ramai langa asemenea fata?
Crezi ca aceea fata cuminte la care faci tu referire va veni la tine sa-ti ceara numarul si sa te invite la un suc?
Categoric NU!
Tu esti cel ce trebuie sa faci asta, ba mai mult, tot tu esti cel care trebuie sa te asiguri ca ea va vrea sa ramana langa tine.
Dar totusi, acum esti un tip timid, retras, nu ai prieteni la facultate.
Acum vine intrebarea, cum ai putea tu sa intri in vorba cu tipa respectiva?
O fata cuminte cel mai adesea e mult mai greu de obtinut decat o fata oarecare.
O fata oarecare stie sa flirteze, stie sa-ti starneasca interesul, si sa ajute discutie, asta desigur, daca crede ca meriti efortul.
Insa cu o fata cuminte, de multe ori va trebui sa depui tu efort cat si pentru ea, si stii ce e mai aiurea? Ca cel mai adesea, nu vei stii daca ea e timida/cuminte, sau daca pur si simplu nu e interesata de tine.

De ce am spus asta?
Ei bine, daca aveai pana acum impresia ca esti ok asa, si ca pana acum ai avut ghinion, ca nu ai intalnit persoana potrivita, acum trebuie sa te gandesti ce vei face cand o vei intalni?
La naiba... pe cine mint?
Poate aceea persoana, cuminte, asa cum vrei tu, a trecut pe langa tine chiar ieri, pe hol, ai privit-o dar ai fost prea timid sa o abordezi...

Intelegi ce vreau sa zic?
Nu e suficient sa ai noroc, trebuie sa depui si efort.

E ca si cu gluma aia "Da Doamne sa castig la lotto"
Dar tu nici nu ai pus bilet.

Exact asa e si aici, zilnic trecem pe langa alte persoane, una din ele poate fi si sufletul pereche.
Daca noi nu incercam sa le cunoastem, nu vom stii niciodata asta.

"Ce ar trebui sa fac? Cum ar trebui sa fiu? (Desi nu prea vreau sa ma schimb pentru cineva. prefer sa fiu eu insumi decat un fals)."
Ei bine, ti-am spus deja unde gresesti, cred ca stii ce ai de facut.
Iar daca nu stii, iti mai spun odata, fa-ti curaj, si abordeaza, vei esua, stiu, e inevitabil, dar vei ajunge in stadiul in care nu-ti va mai pasa, si atunci, vei vedea ca brusc, ceva se schimba, vei incepe sa ai succes.

Si mai important de atat, nu-ti mai fie teama de esec.

Eu de exemplu, in ultimul timp, imi e frica de succes laughing
Invit la misto fete in oras, iar ele accepta rolling on the floor

Sper ca ai inteles ce am spus si ca nu mi-am irosit 40 de minute din viata scriind acest raspuns.

| Zuse a răspuns:

Schimbate pentru tine.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

"Ce preferi, sa fii plin de praf sau sa ai un singur diamant?"

Ca sa gasesti diamantele trebuie sa te umpli intai de praf. Sau trebuie sa iti permiti sa le achizitionezi de la imprafosatii care le-au descoperit. Altfel doar visezi la ele. Deci iar e o comparatie ca nuca in perete.

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

Nu si cand ai un diamant ce ti-e predestinat.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

Da, bine, predestinat...laughing