| mihaaaaaaa a întrebat:

Am nevoie urgenta de un sfat, nu am pe nimeni care sa ma ajute, am 20 de ani si stiu la varsta asta ar trebui sa pot lua si singura anumite decizii insa situatia ma pune intro problema care tine de viitorul meu de acum incolo. In urma cu un an am hotarat sa pornesc o relatie cu el un coleg de liceu nu neam fi gandit niciodata ca noi vom fi impreuna, toate bune si frumoase etc pana acum cand ma confrunt cu mine insumi in acelasi timp am cunoscut un baiat cu care am socializat si atat insa el mi-a propus sa fiu impreuna cu el. Problema principala sunt eu.nu ne stim de foarte mult timp si nu stie ca sunt intro relatie fara vreo intentie am omis acest lucru el arata foarte bine fapt care sincer nu imo prea pasa dar are un lucru care din pacate nu l-am gasit pana acum la nimeni, MATURITATE isi doreste ce imi doresc si eu familie respect si un trai fara grija zilei de maine si a dovedit ca vrea asta a fost plecat un timp dincolo si a realizat lucruri care putini la varsta lui ar reusi (25) de ani in concluzie STIE CE VREA DE LA VIATA SI ARE AMBITIE. Problema e acest baiat cu care sunt si pot spune ca tin la el destul de mult el are (20) de ani ca si mine ma iubeste ma respecta ceea ce pot primi din partea amandurora insa nu are ambitie si trebuie mereu impins de la spate nu are orgoliul de barbat care sa nu se lase intretinut de o femeie de multe ori eu sumt cea cu banu, cu ideile, cu sperantele el e mai lasator ce as putea alege? sa-mi risc viitorul alaturi de o persoana care trebuie impinsa de la spate, sau sa pornesc tot inainte alaturi de o persoana care chiar stie ce vrea? Va rog din suflet ajutati-ma cu un sfat. Multumesc anticipat si pentru rabdarea de a citi, care doreste poate sa-mi lase mesaj pe privat cu un ID orce daca doreste sa ma ajute chiar si cu o experinta de viata. PS am nevoie de un sfat matur nu de comentarii de 2 lei de la copii fara ocupatie.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe sa fi cu cineva care stie sa se descurce in viata altfel o sa ai numai calvaruri. Asigurate ca e om bun nu zi hai santem impreuna, actioneaza ca un scanner de coduri de bare inainte.

| mihaaaaaaa explică (pentru mgtow):

Tocmai nu vreau sa am soarta alor mei sa ma despart si mai rau sa ramana si un copil la mijloc mai tarziu vreau sa imi deschid ochii si sa nu imi pierd vremea

| lorycykcl a răspuns:

Din câte am citit eu aici, deja ai făcut o alegere... se vede clar că îl preferi pe celălalt, doar ai nevoie de nişte oameni care să-ţi întărească opţiunea.
Eu am 22 de ani singurul lucru cu care te pot auta este o opinie cu ajutorul căreia sper să-ţi ridic nişte semne de întrebare.
Din experienţa mea bărbatul potrivit este cel care ştie să-şi câştige existenţa fără să depindă de nimeni, dar în zilele noastre acelaşi lucru se aplică şi la femeie.
Tu vrei o persoană matură, ambiţioasă, descurcăreaţă, dar gândeşte-te că doi oameni ambiţioşi nu fac întotdeauna casă bună. Acum nu vreau să fiu pesimistă, eu doar îţi expun posibilităţile.
Toată lumea vrea o viaţă mai bună, poate actualul încă nu s-a maturizat suficient, la el totul este în dezvoltare, pe de altă parte poate tu eşti cea care se grăbeşte, iar celălalt pare un pas înainte.
Apoi îmi răsare o altă întrebare, cât de multe ştii despre celălalt? Ai vorbit cu el pe vreo reţea de socializare sau ai ajuns să îl cunoşti faţă în faţă? Spui că a fost plecat în afară şi ştie ce vrea de la viitorul lui? O să plece să muncească unde a mai fost plecat şi tu o să rămâi în ţară sau te duci să munceşti şi tu acolo să vă strângeţi bani de o căsuţă, maşinuţă şi altele?
Încă o chestie care nu mi se pare deloc un semn de maturitate "să trăieşti fără grija zilei de mâine" serios? chiar crezi că trăieşte cineva fără griji? Tot timpul se găseşte ceva care să te frământe, nu pot să spun că vorbeşte vasta experienţă din mine, dar totuşi am ceva (plus o relaţie reuşită de 6 ani, activă încă). Grijile vor exista, fie că este vorba de muncă sau de relaţie sau sănătate... Iar ambiţioşii au cele mai multe griji pentru că mereu îşi caută căi de ajunge cât mai departe şi cât mai sus pe toate planurile, economic în special.
Plus că am subliniat critica ce o aduci prietenului actual, ţi se pare că nu este matur?! dar tu care ceri sfaturi despre viitorul tău pe un blog de socializare cât de matur ţi se pare?
Tu trebuie să faci cum crezi ca să poţi spune mai târziu că ţi-ai trăit viaţa fără regrete.

| BlackheartQueen a răspuns:

Buna!
Imi dau seama ca ai nevoie de timp sa te gandesti, timp pe care nu il prea ai. Am impresia ca ai fost putin subiectiva cand ai descris situatia pentru ca am putut vedea faptul ca tu ai dori sa incepi o relatie cu baiatul de 25 de ani. Inainte sa faci o alegere trebuie sa te gandesti bine. Il cunosti suficient pe baiatul de 25? Nu vreau sa fii dezamagita, sa ai impresia ca vei gasi ceva ce nici nu a existat. Am impresia ca la el te atrage si aspectul fizic chiar daca tu nu mentionezi asta. Un lucru care imi este clar e faptul ca relatia actuala nu va avea un viitor pentru ca tu incepi sa te indoiesti de el si usor usor nu ii vei mai suporta obiceiurile, nu ii vei mai tolera comportamentul. Nu imi pot da cu parerea despre el pentru ca situatia este prezentata vag. Dar daca deja incepi sa te gandesti la alt baiat, e clar ca lucrurile nu mai sunt ce au fost. Daca nu vrei sa continui relatia, nu are rost. Nu stiu, daca vrei sa vorbim mai multe, imi poti lasa un mesaj pe privat.

| RAY a răspuns:

E pacat sasi bati joc de iubirea celui ce te iubeste prin fapte nu prin vorbe ce sti de la celalalt nimic doar poti dovedi ca e realizat nu, poti dovedi ca te iubeste nu, poti dovedi ca are ambitie nu, nu fi asa credula ala de 25 vrea sex si stie cum sa te manipuleze cu vorbe frumoase si asa zisa situatie materiala buna daca chiar o avea de ce e singur? si in plus nu crede in persoanele de pe net e o mare minciuna totul fapt dovedit stiintific de la profil, poze etc uni mint non stop, ramai cu cel ce te iubeste sfatul meu

| neutrino a răspuns:

Din pacate, gandesti ca si o fetita de 13 ani, care se bucura ca si-a gasit pe internet, marea iubire, Fat Frumos in persoana! Zici ca ai 20 de ani si esti la liceu?

| DimLight a răspuns:

Ambele alegeri sunt riscante, de ce?
ala de 20 ani viseaza, ala de 25 te face sa visezi. mai bine te gandesti la ce poti tu face, atat timp cat esti independenta poti face alegerea cea mai buna pe termen lung daca asta vrei altfel e rau sa te lasi dusa de val; totusi ar trebui sa faci alegerea inainte de 27-28 ca apoi cam scade valoarea ta ca femeie cel putin din punct de vedere fizic

| BTWIN a răspuns:

Nu stiu ce "chimie" e intre tine si actualul dar daca tu umbli cu prostii...nu pari deloc serioasa si matura...fie ca il alegi sau nu pe asta nou ce pare matur oricum ar trebui sa il lasi in pace pe ce de 20 pana se pune pe treaba cel putin.

| UnCorpSanatos a răspuns:

Dupa ce ai scris tu(directia si sensul cuvintelor) tind sa cred ca vrei sa il alegi pe cel de 25 de ani.
Stai cu primul(colegul) ca sa nu stai singura si sa nu fii fata fara prieten? Daca il iubeai cum zici nu iti faceai ganduri pentru altii, repet iubeai!
Daca esti fata prostuta care alearga dupa situatii mai bune de trai, viata si materiale, cu siguranta o sa o observe si cel de 25 de ani, o sa te f*ta de cateva ori si o sa isi gaseasca alta(cel mai probabil, se poate sa fie si altfel), dar tind sa cred asta avand in vedere ca te-a "Aburit" asa de bine in scurt timp(ca tot spuneai ca nici nu are idee ca ai prieten) incat sa te determine sa il lasi pe actualul prieten.
Ce sa faci? Sa deschizi mai bine ochii in ambele sensuri, daca cel de langa tine te merita si daca intr-adevar simti ceva pentru el, in cealalta directie daca baiatul nu cauta o distractie sau o prietena sezoniera(pana eventual pleaca inapoi in strainatate) si tu sa ramai cu inima si asteptarile ranite.
La 20 de ani, parerea mea doar fetele de la tara se marita in ziua de azi care alearga dupa avere(tractor si 2 hectare de teren ale baiatului), tu tind sa cred ca nu esti chiar asa, nu este rau sa ai relatie cu baieti care ti-ar putea oferi un viitor mai bun, dar nu cauta asta chiar de la varsta asta, uita-te si dupa sentimente si traieste clipa, ai timp sa fii nefericita cu bani la 30-40 de ani.

| 4BubaNeagra a răspuns:

Buna, aproximativ suntem de-o varsta, ce-ti zic eu acum.....Asa zisu baiat care a realizat multe si se descurca singur, sa nu fie doar o fatada, sa profite de tine si pe urma sa te lase. Depinde de tine cu cine alegi sa stai, dar daca intr-adevar il iubeai pe actualu, nu te mai uitai la altu.

| lavinutsa a răspuns:

Nu vrei sa petreci tu ceva timp singura pana reusesti sa iei o decizie?happyasa ar fi mai intelept.

| Z6 a răspuns:

Daca te gandesti la o posibila relatie cu tipul de 25 de ani, e clar ca nu te mai incanta iubitul tau, ca ''pe vremuri''.
E vorba de un BARBAT in toata firea..are 25 de ani, normal ca stie ce vrea. Iar iubitul tau, de-abia acum doi ani si-a facut majoratul, el este inca imatur, ceea ce e perfect normal, din punctul meu de vedere.
Intrebarea mea pentru tine este : De ce te grabesti? Esti 100% sigura ca vrei acum un viitor cu un barbat?
Eu zic sa te mai gandesti, cunosc foarte multe fete care inca copilaresc la 20 de ani. nu cauta sotul ideal.

| mihaaaaaaa explică (pentru Z6):

Putina lume a inteles la ce ma refeream de fapt dar sincer nu ma asteptam la tatea raspunsuri am sa incerc sa lamuresc pe fiecare in parte, poate mam exprimat eu gresit in unele lucruri.Nu pot spune ca ma grabesc atunci cand? la 30? nu vreau ca, copii mei sa-mi spuna bunica, poate exagerez si eu insa in mare parte ma refer la faptul ca nu vreau sa-mi pierd timpul cu o persoana alaturi de care nu pot avea un viitor alaturi de o persoana care ma trage inapoi, eu nu as spune ca "nu mai e ca pe vremuri " pur si simplu ne-am cunoscut mai bine (defecte/calitati). Probabil intre noi cea mai mare diferenta e viata in general eu am avut un trai mai greu fara parinti langa mine deoarece erau dincolo (ambii despartiti) si a trebuit sami port singura de grija, probabil e de la mine problema de asta am si tinut sa cer o parere pentru ca, ca de fiecare data sunt singura nu are cine sa-mi dea un sfat, stiu (PRIETENE etc.) la fel aceias problema ii simt putin copilarosi, iar eu nu vreau decat sa-mi creez un viitor alaturi de persoana potrivita pentru a nu trece si copii mei prin tot ce am trecut eu. Poate am eu o problema happy.

| Evelyn89 a răspuns:

1. vorbele sunt gratis, iar cei care fac intr-adevar ceva cu viata lor, nu o zic! o demonstreaza! si 2 la mana, daca baiatu isi doreste familie, stabilitate, are o situatie buna etc. nu-ti pui si u intrebarea DE CE E SINGUR la 25 de ani?! banuiesc ca o persoana care isi doreste cu adevarat ceva, si-ar fi asigurat siguranta asta cu cineva pana acum. eu in locul tau, la asta m-as gandi sincer. mult succes

| ruxandrar a răspuns:

Parerea mea este sa il alegi pe cel care stie ce vrea de la viata, cel care ai zis ca are 25 de ani; stie ce vrea de la viata, si mai ales cum ai spus tu ca te respecta, asta este foarte bine.Acum problema este sa tina si el la tine, si sa tii si tu la el. Se spune : alege a doua persoana, pentru ca daca o iubeai cu adevarat pe prima, a doua nu exista! Deci, alege-o pe a douawinking (funda?)