| piciuk a întrebat:

Am postat mai demult o intrebare fiind aceasta http://www.TPU.ro/......am-plecat/

m-am hotarat sa plec de acasa, sa ma mut la iubitul meu temporar apoi voi pleca in strainatate la mama lui.curiozitatea mea este cam ce pot sa iau de acasa tinand cont ca intre parintii mei nu s-a efectuat un partaj, iar lucrurile sunt cumparate exclusiv de mama, el nepunand nici macar un leu. lucrurile care doresc sa le iau ar fi cam asa : un TV, un aspirator si un calculator luat prin credit, la care mama inca mai plateste rata si mai are de platit aprox un an jumatate. nu vreau sa ma trezesc ca imi face reclamatie la politie ca i-am furat lucrurile si de aceea doresc sa stiu daca pot sa le iau. si nu vreau sa primesc raspunsuri de genul sa ma mai gandesc, pentru ca nu e cale de intoarcere. s-a umplut paharul.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vei lua ceva ce nu este al tau, fara voia proprietarului, fapta se cheama furt, prevazut si pedepsit de art. 208 Cod penal, cu inchisoare de la 1 la 12 ani. In cazul expus de tine se aplica si art. 210, fiind furt intre rude apropiate, se urmareste si pedepseste numai la plangerea prealabila a persoanei vatamate, respectiv mama ta iar impacarea partilor inlatura raspunderea penala. Fii atenta ce faci, sa nu o patesti. Numai bine!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am vazut explicatia ta si daca mama este de acord le poti lua linistita. Daca tatal va solicita sa intre in masa bunurilor de partajat si acestea mama ta poate sa le ia in lotul sau. Numai bine!

| piciuk explică:

M-am gandit ca nefacandu-se partaj se considera ca fiind bun comun al lor.pentru ca exista facturi, chitante pe respectivele, dar nu are mama cum sa dovedeasca faptul ca sunt platite integral de ea. daca este problema ca mi-ar face mama reclamatie. atunci nu mai e nicio problema de fapt, pentru ca ea este de acord cu mine ca eu sa iau acele lucruri.

| piciuk explică:

Antoneta - ai dreptate conteaza sa fiu eu sanatoasa, dar ma gandesc ca daca i le las va ajunge sa le vanda la un moment dat pentru bautura, iar in PC am multe lucruri personale, poze, amintiri.ma voi intoarce la un moment dat, nu voi sta acolo pentru totdeauna, macar pana voi strange bani sa-mi cumpar o garsoniera cat de modesta, care sa stiu ca e a mea si nu-mi fura nimeni lucrurile de acolo.

| antoneta a răspuns:

Ia ti doar la revedere, daca tot pleci din tara, la de bun sa iti mai televizor, aspirator etc? tu sa fii sanatoasa pentru ca aceste lucruri nu iti vor rezolva problemele si nici nu iti vor tine de cald

| Andrei12012 a răspuns:

Foarte complicata treabathinking