| Hazard_7428 a întrebat:

Am terminat facultatea de economie, specializarea contabilitate si info de gestiune, si nu am nicio directie, vreau sa castig experienta in domeniu si/sau in viata, nu am carte de munca... si nu stiu de unde sa incep, nu prea am cu cine sa ma sfatuiesc asa ca ma bazez pe sfaturile voastre.multumesc mult

7 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ce este o margine operaţională? Serios vorbesc. E întrebarea pe care o pun eu absolvenţilor de "economie" pentru a mă convinge că au rămas cu ceva din şcoală. Desigur, pe net n-are acelaşi farmec pentru că poţi căuta pe Google.

Lăsând asta la o parte, greşeala ta imensă a fost că nu te-ai angajat deloc pe timpul facultăţii. Mare greşeală!
Sunt de acord cu user-ul cuvant. Contactează un ONG studenţesc (ex: AIESEC) şi înscrie-te pentru un internship. O să conteze enorm!

Eu n-am terminat încă facultatea dar am deja vreo 3 ani şi ceva pe cartea de muncă.
Asta e... în ziua de azi trebuie' să te-apuci devreme de muncă pentru a avea o şansă.

| PetreConstanta a răspuns:

Incearca sa te angajezi sa faci contabilitate primara si pe urma generala Ai rabdare ai sa inveti

| cuvant a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa faci unul sau 2 intershipuri deoarece te vor ajuta foarte mult. Asta inseamna ca nu vei fi platita sau platita destul de putin, dar daca nu ai nici o directie asa iti recomand.
Voluntariatul si lucrurile acestea fac descoperiri mari.
Eu asa am facut si a dat rezultate foarte bune.
spor

| bogdan_5596 a răspuns:

nu te supara, dar pe perioada vacantelor ce ai facut? eu am o cunostintza care a lasat distractiile si a mers ca voluntar la o firma care se ocupa cu asa ceva, in toti cei 3 ani nu a vazut mare sau muntele, sa mai zic de cluburi,i-a prins bine deoarece s-a angajat si urmeaza in continuare masteratul, sa nu-ti spun ca si pe perioada cind era la cursuri mergea la acea firma, ca voluntar

| mihai_1207 a răspuns:

Salut. Acum mai greu gasesti ceva, ce iti recomand e sa te pregatesti cum poti pentru sesiunea din primavara de angajari la marii angajatori din domeniu. Lasa-mi un mesaj sa-ti spun mai multe detalii si cam cum sa te pregatesti. Succes

| nighthope a răspuns:

Majoritatea firmelor cer experienta in domeniu, de ce nu te-ai angajat si tu pe vara macar, la o firma, faceai contabilitate sau cafele, egal ce, castigai un pic de experienta si ramaneai si cu ceva vechime pe cartea de munca in domeniu, chiar daca nu faceai tu mare branza. eh, acum e mai greu, doar sa incepi sa-ti pui ceva-uri la mai toate firmele care au posturi scoase gen, si sa vezi rezultate, adica, la interviu sa fi in forma maxima si chestii gen. succes happy

| ContaRadulescu a răspuns:

Buna ziua,
Ne puteti contacta si poate va suntem de ajutor. www.contaradulescu.ro