| anonim_4396 a întrebat:

Aseară tata a avut seară de poker cu niște prieteni.Bine-nțeles că iar a trebuit să stau după ei până la miezul nopții, să le fac cafea, să le schimb scrumierele, fă-le tot felul de gustări, toarnă-le în pahare și restul.Și poate că nu m-ar deranja prea mult dar au cam rămas pe prețul vechi, adică tot 10 lei îmi dau pentru  o noapte, cum îmi dădeau și acum 3 ani.În fine, alta e problema.Pe la 8 seara a venit și sor-mea aia mică pe la noi, ne-am trezit deodată că se aude ușa la intrare, apoi tronc-tron-tronc bocancii ei de armata pe gresia de pe hol.Și întră în sufragerie, strâmbă din nas - „ce pute a bere, nu știu cum puteți sta așa!", după care se duce și deschide fereastra că era și fum de țigară de ziceai că e revelionul și s-a tras cu petarde și-o aud iar  - „poate cheamă vecinii pompierii c-ați luat foc aici!". Apoi ii zice lui tata - „da-mi și mie un milion!".La care faza-i văd pe prietenii lui tata cum scot repede portofelele și încep care mai de care cu 10-15 lei - „ia nepoata să-ți iei o prăjitură...", ia scumpa să ai de-o pizza" și din-astea.Băi, ce-ați făcut? Cum naiba frate, mie îmi dau ca la milogi 10 lei că stau o noapte întreagă după ei, iar când apare ea încep să sară banii din portofele singuri? Și-l mai văd și pe tata că scoate un milion juma-te, fără nici măcar s-o întrebe pentru ce vrea atâția bani și-i da direct, cum fac alea la casierie în supermarketuri.Deci nici nu s-a uitat la ea când i-a întins banii, va jur.Și ea tot mai stătea lângă el, de ziceai că așteaptă bonul.Am înnebunit va dați seama și ca să n-o las chiar așa o întreb „dar pentru ce-ți trebuie atâția bani, mă rog?".„Sunt gravidă și trebuie să fac avort.Altceva?".Tata se uita în cărți, n-avea nici o treaba, unu din amicii lui l-am auzit  - "lasă fata în pace, ce-ai cu ea?", altul care era deja rupt în gură a mai scos încă o dată 10 de lei că să-mi facă în ambiție, iar ea a zis „mersi" (parcă a zis, nu bag mâna în foc), s-a întors, a ieșit - tronc-tron-tronc bocancii pe hol, apoi ușa și s-a lăsat liniște.Îmi venea să mă ciupesc să mă conving că a fost adevărat.(Bine, asta nu prea merge, normal trebuie să te ciupești în momentul ăla când se întâmplă, după aia la ce să te mai ciupești că nu folosește la nimic).În fine.Să va pun întrebarea că cred că am scris cam mult.Deci de când a divorțat (1 an și) tata cheltuie foarte mulți bani cu sor-mea asta mică și intr-o zi l-am întrebat dacă a făcut și el un calcul câți bani s-au dus pe - mă scuzați - fundul ei, mai exact dacă știe că una de 15 ani i-a tocat un Logan nou-nout, ca sa nu ma arunc la un Duster.La care el mi-a zis „eh,fiarele nu mai sunt o investiție bună în ziua de azi, în schimb copiii sunt o investiție pe viață". Adică cum investiție pe viață (scuze pentru cacofonie, dar mă grăbesc să pun întrebarea), lămuriți-mă și pe mine, asta vreau să știu.Și dacă aveți vreo idee cum să-i găsesc si eu lui tata o prietenă, mă gândesc că poate așa nu mai profită sor-mea de el, adică poate-i mai pune frână iubita lui tata când o vede că tot cere bani, ați înțeles ce-am vrut să zic.

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Este așa de simpatic și amuzant cum ai prezentat aici povestea, de parcă ești scriitor consacrat. Eu am un blog literar.
Dacă mă lași să public la mine pe blog, o să fii anonim.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Mersi daca ti-a placut, poti sa publici pe blogul tau, nu ma deranjeaza.
De fapt chiar imi doream sa fiu un anonim...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

O să îl pun pe blog, o să pun diacritice, ți-l arăt și numai apoi îi dau drumul la public, cam în 1-2 zile.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Tu ai incercat vreodata sa-i ceri bani asa? Sigur au sarit cu banii sa se umfle in pene unul in fata altuia.