Nu am înțeles clar dacă acum s-a lăsat de păcatele sau nu.
Daca s-a lăsat, și dacă o faci în primul rand de dragul copilului, merita sa dai o șansă căsătoriei voastre. Dragoste înseamnă să ramai lângă cuvântul pe care ți l-ai dat.Copilul are nevoie ca mama sa fie lângă el, dacă ai fost la centru știi ce grea e viata fără. Roagă-te sa îți dea Dumnezeu putere și înțelepciune ss fii o mama și o soție asa cum vrea El și sa facă El o minune în familia ta.El e tatal orfanilor, apărătorul văduvelor, Cel ce e dedicat și nu te părăsește niciodată.
Te ai maritat cu el ca are bani nu ca l ai iubit ai iubit banii lui, iar intr o zi el nu a mai avut bani si te a lasat si insarcinata mare prostie ai facut nu trebuia sa ramîi insarcinata, ce varsta ai tu dar sotul? Acum dacă divortezi vei ramane sa iti cresti singura copilul poate vei gasi alt barbat care te va accepta cu un copil, poate pe cineva care este divortat si are si el un copil, altfel nu, ca unul care nu a avut copil sigur nu va lua o femeie sa i creasca copilul facut cu altul, sotul este de etnie rromă? Ca doar ei si nu numai au acest viciu păcănele cămătărie si alte belele, sotul tau nu va renunta la jocurile de noroc oricît ai vrea tu, acum el are datorii el se bazeaza pe tine sa i le platesti, te duce cu zahărelul adica zice ca tine ca renunță la păcănele si datorii dar face cum vrea el, si daca te certi cu el te bate, unica solutie este divortul si iti cresti singura copilul, iti cauti serviciu si asta e situatia nu esti singura femeie care isi creste copilul singură, sunt destule care si muncesc si isi cresc copilul sau copiii, ele muncesc si acasa mincare curatenie spalat calcat si la job 8-12 ore, copilul tau are 3 ani il poti duce la gradinita si il iei seara cand ajungi acasa de la serviciu, si acolo la gradinita se va ocupa de el educatoarea, maninca doarme la prinz copilul dar o gradinita bună costa bani. Tu ce varsta ai? Mult succes si fa alegera corectta, numai sta cu un asemenea om, divorteaza fara regrete nu îi mai acorda atitea șanse ca nu merita el isi bate joc de voi.
Egoista, nu. Blocata intr-o trauma, da. Trebuia sa pleci din secunda doi cand te-a lovit prima oara si niciodata sa nu privesti inapoi.
"Oare voi regreta ca am renunț la mine pentru copil"
Tu ai plecat de 2 ori și ți-ai abandonat copilul de fiecare dată.
Ai crescut fără mamă, e clar de ce nu ai vreun model matern, dar niște instincte de mamă ar trebui să ai!
Soțul tău are nevoie de sprijinul unui psihoterapeut să depășească adicția.
Iar tu ai nevoie de terapie comportamentală, poate îți trezește spiritul matern.
Nu ai spus dacă lucrezi ceva, să te poți întreține pe tine și pe copil.
Sau te ascunzi după scuza că nu poți creste singură copilul în caz că va fi nevoie să pleci.
Fă tot posibilul să găsești de muncă astfel încât să poți crește copilul, cu soțul sau singură. Nu ai voie sa abandonezi copilul! Tu trebuie să rupi ciclul de abandon! Învață să fii mamă!
Am plecat de 2 ori deoarece nu aveam încotro tatăl lui nu era un exemplu și cu tatăl lui nu puteam să îl cresc pe copil deoarece el toca toți bani când am plecat a fost ceea mai grea decizie și abia am putut să strâng bani să mă mut încercând să îmi fac mie un viitor ca atunci când voi avea posibilitatea eu să fiu acolo pentru el
Și da am plecat de 2 ori deoarece nu știam ce să mai fac eram distrusă și copil tot la părinți lui ajungea din cauză ca el strică bani deci copil tot nu stătea cu mine din păcate și de aceea am și luat decizia să plec, dar m-am întors crezând ca poate el se va schimbat și în sfârșit vom fi familia la care am visat și de care copil are nevoie
( și am job doar ca în România din păcate un singur părinte nu se poate descurca cu un copilaș micuț și mai ales ca eu nu am ajutor de la nimeni, crede-mă ca am făcut și suportat multe pentru copil meu fiindcă ca îl iubesc dar în lumea asta fără bani ești un nimic iar eu nu am bani sau ajutor dar totuși dacă tot ai pus problema așa spune-mi mie cum mi-a și fi crescut copil cu un salariu de 3000 lei unde este de plătit chirie + cheltuieli + mâncare mamă și copil + pampers + lapte care e foarte scump + haine ca copil crește și tot așa crede-mă când am luat decizia să îl las a fost pentru ca știam ca la părinți lui va avea tot ce are nevoie + educație nu l-am lăsat ca nu am vrut să fiu mamă sau fiindcă era mai ușor bă din contră l-am lăsat din iubire și eu din momentul în care am plecat am muncit + trimiteam bani pentru copil + încercam să îmi fac un viitor care crede-mă ca în România e foarte greau atunci când nu ai un sprijin
E greu de înțeles atunci când nu treceți voi prin povestea cuiva eu v-am povești deoarece am nevoie de sfaturi care să mă ajute nu critici ca mă critic eu destul poate a fost o greseala să vă cer o parere deoarece oamenii din ziua de azi știu doar să judece nu să ajute dar îți mulțumesc pentru răspuns
Când ai plecat trebuia să iei copilul. Există asociații care sprijină mamele singure, există preoți inimoși, există grupuri de mămici care se ajută între ele cu hăinuțe, lapte praf și uneori cu bani.
Copilul tău are 3 ani, la vârsta asta ar trebui să facă la oliță și să nu îi trebuiască scutece.
Tot ce ai făcut a fost să îi creezi o trauma de abandon copilului. El va creste cu această rană care îi va sabota relațiile ulterioare.
Fii mai înțeleaptă pe viitor.
Ți-am dat deja câteva puncte de urmat pentru tine și soțul tău.
Multă sănătate și înțelegere!
Un copil abandonat este un copil cu care nu mai ai nicio legatura, clar vedea copilul in acel timp cand era separata de sot.
Sotul ei se vede ca se afunda in probleme, nu poti ajuta pe cineva care nu vrea sa fie ajutat! Este imposibil! Poti sa ii bati toti terapeutii pe gat, el trebuie sa vrea sa se schimbe si cere ajutor.
Invata sa fii mama? Pe bune? Se confrunta cu probleme serioase, cu abuz fizic iar sotul o pune sa plateasca imprumuturile.
Oare din cauza cui vrea sa plece? Din cauza tatalui care nu este tata si care nu mai stie sa fie nici sot. Stim sa blamam victima.
Niciodata in viata sa nu renunti la tine!
Pentru nimeni si nimic pe lumea asta.
Cum sa iti faci rau cu permisiunea ta?
Cum sa te lasi umilita, injosita, abuzata fizic?
Nu arati deloc respect pentru tine.
Un copil ferici este crescut de o mama fericita.
Crezi ca el si-ar dori sa induri tot ce induri? In niciun caz.
Omul este dependent, clar nu se va lasa, iti trebuie multa putere sa iesi din asta, iar el se pare ca se duce din rau in mai rau. Cum adica plata in 2? Tu il ajuti sa isi plateasca datoriile? Pe langa toate astea, nici macar nu il mai iubesti, iubirea sa stii ca nu vine si pleaca, odata ce a disparut, iti ramane sentimentul de atasament, confort si obisnuinta. Nu te astepta sa ti se aprinda calcaiele pentru el intr-o zi. Asa ceva clar nu se va mai intampla. Ai toata viata inainte, esti foarte tanara, nu ti-o rata stand langa un om toxic, pentru care nu simti nimic, ce exemplu de tata este pentru copil? 0 barat.
Normal ca vei regreta ca ai renuntat la tine, nimeni nu are de ce sa recurga la asta.
Daca as fi in locul tau as pleca, nu m-as mai gandi ce si cum, as pleca fara sa ma mai uit vreodata inapoi, cum m-as descurca cu banii, as face eforturi. Banii se fac daca vrei. Dar nu m-as complace niciodata in situatia asta. Clar as lua copilul cu mine, dar daca nu se poate, nu se poate temporar, te pui pe picioare pana cand il poti lua de tot.
Lasa egoismul, este perfect normal si sanatos sa te gandesti la tine, daca tu nu faci asta, atunci cine? Esti cea mai importanta persoana pentru tine. De la tine, si de la relatia pe care o ai cu tine, pornesc si celelalte.