| anonim_4396 a întrebat:

am o ptrietena foarte buna si mi se pare mai mereu suaprata.Mereu cand intru pe mes este asa... va rog puteti sa imiz iceti ceva ca sa vb cu ea mai mult si sa o fac sa rada? Repede va rog.

6 răspunsuri:
| Leon a răspuns:

Daca vrei sa o ajuti trebuie sa iei initiativa si sa incerci sa vezi care ar fi problema, important e sa fii atenta si sa o faci sa simta ca iti poate marturisi.

| Dina a răspuns:

Daca esti pentru ea cea mai buna prietena cum se face ca nu stii de ce e suparata? Sunt multe cauze,uneori o persoana are nevoie sa fie singura pentru un moment,alteori are nevoie de sustinere.Dar daca are nevoie de sustinere nu s-ar primi frumos sa vina ea si sa-ti spuie ce are,trebuie tu sa o intrebi, daca vezi ca nu vrea sa-ti spuna mai bine las-o pentru un moment in pace, o sa-si revina.

| UbexFlo a răspuns:

Stai putin ca situatia nu e clara aici.Ai intrebat`o vreodata de ce e suparata? Intreab`o.Ca sa-i treaca trebuie sa se descarce de nervi.E adevarat ca pot fi lucruri pe care nu vrei sa le vorbesti cu nimeni, stiu cum e, dar convinge`o ca trebuie sa se descarce cumva si sa nu mai tina in ea. Daca nu iti spune ce arenu inseamna ca nu iti e prietena adevarata.Inseamna doar ca prefera sa treaca singura peste.

| lifeisperfekt a răspuns:

Poi incearca sa petrececi cat mai mult timp cu ea,spune-i glume,poti sa-i faci un cadou(nu ceva scump,ceva frumos si ieftin-de exemplu:o bratarica,un inelus orice),intreab-o de ce este suparata si incearca sa-i fii alaturi in clipele grele,plimbati-va impreuna, discutati(adica ce am zis si mai sus petreceti timp impreuna), asa va cunoasteti mai bine si poate vei afla de ce este suparata.Eu iti urez noroc si ma bucur daca te-am putut ajutahappy. Ceau!happy

| copiladolescent a răspuns:

Uitati-va la un film impreuna (poate o comedie), cititi glume scurte de pe net (am facut asta cu o prietena si m-am uscat de ras), plimbati-va prin oras cu seminte. petreceti timp impreuna. fa-o sa uite de probleme. dar sa stii ca este foarte important (mai ales pentru ea) sa iti spuna ce o deranjeaza. poate fii fericita cat timp este cu tine dar este bine sa fie fericita tot timpul. aveti grija de voi! sper ca te-am putut ajuta.

| Lacrymosa a răspuns:

In primul rand, daca esti o prietene buna o s-o convingi sa-ti spuna ce are pe suflet, apoi incerci sa o incurajezi si sa o ajuti!
Apoi o scoti din butoiul cu melancolie, facand ce-i place ei cel mai mult! Bafta multa, sper sa te ajute raspunsul meu!