| bronetzikka a întrebat:

as avea si eu o intrebare cu privire la schimbarea numelui de familie...se poate schimba la intentia ta fiecaruia indiferent de motive? sau trebuie sa fie motive speciale? eu vreau sa-mi schimb numele de familie cel vechi cu altul nou insa nu stiu ce trebuie sa fac, stiu doar ca trebuie sa merg la primarie insa actele necesare nu le stiu! schimbarea de nume ma va afecta anul acesta la facultate? trebuie sa aduc si acolo ceva dovada de schimbare sau? va rog ca nu stiu. orice informatie e bine venita.multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| gabriela a răspuns:

Deci depinde de urmatoarele lucruri : daca esti minor trebuie acceptul tatalui biologic, dar daca te adopta cineva atunci preiei numele lui. In cazul in care mama este recasatorit. Acum vad ca e vorba de facultate, deci esti major! totul merge ca pe roate. Faci cerere la Primarie, se va publica schimbarea de nume in Monitorul Oficial. Apoi urmeaza sa-ti refaci actele pe numele nou, C. I, permis etc. Succes!

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Schimbarea numelui trebuie sa fie temeinic motivata.Procedura este cam greoaie si de durata.La facultate va trebui sa duci hotararea oficiala de aprobare a noului nume pentru ca diploma de licenta sa ti se elibereze pe acesta.

| ikram a răspuns:

Trebuie sa ai motive intemeiate pentru a-ti schimba numele, nu te poti trezi peste noapte ca vrei un alt nume.

| divinuu a răspuns:

Si eu voiam sa fac acelasi lucruwinkingDar eu fiind minora, tata nu a vrut sa semneze deoarece zicea ca as pierde dreptul la mostenire si la tot.deci as fi alta persoana si nu as mai avea nicio legatura cu familia. dupa lege. A spus ca atunci cand voi fi majora voi putea face asta pe raspunderea mea.ca el nu semneaza asa ceva.Deci gandeste-te mai bine.