| anonim_4396 a întrebat:

Aș dori să aud niște păreri în legătură cu o situație. Am o relație cu un tip de doi ani. La câteva luni de la începutul relației noastre, mama lui îl presa să se despartă de mine pe motiv că și eu îl voi înșela, precum fosta și că nu vrea să sufere. Nici nu știu de unde a scos acest motiv. Eu nici nu o văzusem pe fosta lui vreodată în viața mea și locuiesc într-un orășel mic unde toată lumea cunoaște pe toată lumea. Oricum, după am aflat că mamei lui nu-i convenea de nicio fată cu care a fost iubitul meu, găsea motive absurde: ba nu e destul de frumoasă, ba nu e destul de educată, ba nu e de caracterul lui, etc. Totuși, aveam o relație bună cu ea, o respectam, vorbeam cu ea, mergeam la ea, venea la mine, ieșeam toți. După o vreme, a început să mă jignească și să îmi jignească familia, inclusiv mama decedată. De atunci, eu m-am retras oarecum, mi-am pierdut încrederea în ea, dar tot mă comportam frumos cu ea, chiar dacă eram mai rezervată. Niciodată nu am deschis subiectul, deși eu știam cum mă jignește pe la spate și nici nu am ripostat sau să încep să o jignesc și eu pe dânsa. În fața mea, ea își ascundea adevăratul caracter și se purta în cel mai frumos mod cu mine. Diferența e că ea era falsă, eu nu, eu nu o jigneam pe ea când eram cu alte persoane. Acum, și-a dat seama că a greșit și că, de fapt, "sunt o fată bună", însă nu mi-a cerut iertare niciodată, mi-a transmis prin iubitul meu. Ea e supărată deoarece eu acum nu mai sunt atât de apropiată de ea și ea încearcă să întărească relația dintre noi și eu nu fac niciun pas către ea. Iar din acest motiv se ceartă cu iubitul meu. După toate aceste întâmplări, chiar nu simt să mă apropii de ea sau să mă deschid față de ea. Nu înțeleg ce vrea mai mult, că doar mă comport la fel cu ea (vorbit, ieșiri, vizite). Oare vrea să vorbesc zilnic cu ea la fel cum fac cu iubitul? laughing Partea aiurea începe acum: din cauza ei apar uneori certuri între mine și iubitul meu. El vrea ca eu să încerc să consolidez relația cu mama lui, deși i-am explicat că mi-e foarte greu pentru că am fost afectată de acele vorbe, mai ales că era la puțin timp de la moartea mamei mele. Spune că dacă aș fi eu mai deschisă s-ar rezolva totul, deoarece mama lui se ceartă aproape săptămânal cu el din cauză că eu nu vreau să fim noi două mai apropiate. Mi se pare că îi ia apărarea mamei lui și în acest caz nu văd de ce. Că doar nu am nimic cu femeia, nu-i fac nimic, atâta că s-au mai rărit convorbirile, ieșirile, vizitele de când a început cu jignirile, dar tot există interacțiune între noi două. Ceea ce m-a deranjat și m-a făcut să fiu puțin nesigură de relația a fost această afirmație din partea lui: "Dacă te-ai apropia și tu m-ai mult de ea și ați avea o relație mai apropiată, aș fi și eu mai liniștit și nu aș avea parte de certuri mereu și așa te-aș putea cere în căsătorie odată". Eu ce să înțeleg de aici? Că totuși, până acum a luptat cu mama lui cu certuri și reproșuri că nu sunt potrivită pentru el, dar nu poate face pasul cel mare dacă nu e de acord mama lui cu mine? Eu am impresia că îl și șantajează emoțional, dacă e să ieșim noi undeva și să știe ea, atunci o apucă singurătatea și începe și îi trimite mesaje că plânge și că e singură și că lui nu îi pasă de ea. Dar numai când știe că e cu mine face așa. Eu cred că el nu face multe lucruri din cauza mamei lui. Nici nu vreau să îl pun să aleagă între mine și mama lui. Dar habar nu am cum să rezolv situația aceasta sau dacă greșesc eu cu ceva. De aceea, aș vrea să aud niște păreri de la cei ce văd situația din afară. E suspicios comportamentul iubitului meu sau doar mie mi se pare?

17 răspunsuri:
| Ioanagab45 a răspuns:

Dificila situatie. Eu am trecut prin ceva asemanator, doar ca eu am fost jignita in fata, data afara din casa lor. In momentul in care i-am spus iubitului meu ca nu pot sta in casa celor cate timp de 2 ani m-au jignit in continuu s-a despartit de mine si a uitat cate am indurat eu si chiar si el din cauza ca ai lui nu ma placeau. Ideea e ca el se simte pus intre ciocan si nicovala, tine la mandoua si nu vrea sa supere pe nimeni. Incearca sa ii mai explici ca nu poti sa te apropii peste noapte de persoana care ti-a vorbit urat. Si ca el ar trebui sa separe lucrurile foarte bine. Nu este vina ta. Pana la urma mama lui este cea care s-a comportat urat

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Din ce imi povesteti tu e ca maicasa sufera de un handicap mintal grav adica e proasta si el e prost ca se ia dupa javra aia de maicasa ca atata site saracul de el "mamica", mamica sus mamica jos mamica in stanga si in dreapta.

Lasal tu si cautati altul mai stapan pe sine care nu se ea dupa maicasa.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca maicasa te jigneste tu trebuie sa vorbesti cu el si sa ii spui "daca vrei sa fiu a ta las-o pe mata si vino cu mine daca nu na-i decat sa ramai cu mata punct". https://www.youtube.com/watch?v=JNhiy0sTl5M

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"E suspicios comportamentul iubitului meu sau doar mie mi se pare?" nu, nu e suspicios e el prost se ea dupa masa, si iti dai sema ca el o apara pe masa pentru ca el stie ca daca nu isi gaseste o femeie care sa aiba grija de el adica: spalat, calcat, dus gunoiul, curatenie, pregateste berea la rece in frigider, gatit, platit facturiile, de facut cumparaturiile si un frigider plin cu mancare etc. macar are pe cineva, pe masa si masa o sa aiba grija de el pana crapa poate ca o si fu+te pe masa cine stie, E EL PROST nici macar nu e barbat adica sa ea atitudine in fata mamei lui. O sa ai mult de furca cu el, sa stii ca el nu o sa renunte la maicasa pentru tiene pentru ca el stie ca daca divorteaza de tine si nu are cine sa ii gateasca si sa ii spele ciorapii vine la masa intelegi si are ea grija de el pana isi cauta din nou o femeie ca na ce sa faci e baiatul mami.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

El e prost nu stie sa faca nimic maicasa are grija de el ii spala, gateste, curatenie etc daca el te ea pe tine tu ca si sotie va trebui sa faci tot dar vazand ca nu ii merge cu tine site ca o are pe masa ca garantie adica femeie de servici.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Eu am impresia că îl și șantajează emoțional, dacă e să ieșim noi undeva și să știe ea, atunci o apucă singurătatea și începe și îi trimite mesaje că plânge și că e singură și că lui nu îi pasă de ea." pai da, pentru ca ea la adus pe lume ea la cresut si tot ea il cunoste ca pe o harta pentru ca masa il dirijeaza cum vrea ea si ii merge pentru ca el stie ce stie "trebuie sa ascult de mamica sa nu o fac sa planga pe maimca ca altfel nu o sa mai fie cine sa imi gateasca, spele, curatenie etc. grija de mine" intelegi "mamica ma iubeste, mamica nu ma abandonat niciodata".

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Eu am impresia că îl și șantajează emoțional, dacă e să ieșim noi undeva și să știe ea, atunci o apucă singurătatea și începe și îi trimite mesaje că plânge și că e singură și că lui nu îi pasă de ea. Dar numai când știe că e cu mine face așa." e clar maicasa e bolnava pentru el il iubeste mult prea mult nu suporta ca fiul ei sa fie folosit/inselat sau sa umble cu o javra (asa te considera maicasa) si vrea ce e cel mai bun pentru baiatul ei intelegi. Maicasa nu te suporta pentru ca te-a citit stie ce fel de om esti tu ca na sunteti femei si va mirositi intre voi.

Tu te chinui degeaba no so lase pe masa pentru tine niciodata ti-am spus mamica e mamica pana la capat tu esti o straina pentru el chiar daca esti iubita lui, asa gandeste el, el nu se vede fara maicasa.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Mi se pare că îi ia apărarea mamei lui și în acest caz nu văd de ce." daca te iubea cu adevarat sau daca ii pasa totusi cat de cat de tine o lasa pe masa si pleca cu tine in lume dar el nu e barbat e mai slab ca o femeie intelegi.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

E EL PROST lasa-l o sa iti para rau.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

El nu o sa te ia niciodata de nevasta pentru ca el nu e barbat nu e capabil sa ea decizii pentru el insusi da pai sa se insoare.

| Clytia a răspuns:

Hei! Din ce ai spus mai sus, iubitul tău e genul de bărbat foarte apropiat de mama sa. Se lasă ușor influențat de ea, iar ea își joacă foarte bine rolul. Nu cred că a realizat deodată ce "fată cuminte ești" și s-a gândit că "hai să fim prietene". Cred că face asta doar să se dea bine în fața fiului ei. După toate jignirile pe care ți le-a adus, e normal să fii mai reticentă și să nu-ți mai dorești o relație apropiată cu ea. Deci problema nu e la tine, ci mai degrabă la el. Cred că a ajuns la vârsta în care poate să ia și singur decizii din moment ce se gândește la însurătoare. Desigur, și mama e importantă, dar dacă te iubea așa mult, nu crezi că te cerea în căsătorie fără să-i pese de certurile cu mama sa și de părerile ei? Îmi dau seama că îl iubești, dar dacă te-ai căsători cu el nu cred că ai avea o viață foarte fericită. Chiar dacă v-ați muta doar voi, departe de mama lui, ar apărea oricum certuri, iar soacra ta te va urî mai rău pentru că "din cauza ta" nu își va mai avea fiul aproape. Poate că cel mai bine ar fi să te desparți de el, dacă va mai crede în continuare că sursa principală a certurilor ești tu.
Mult noroc!

| mihai69 a răspuns:

Îi spui iubitului în față că tu îl iubești pe el și cu el vrei să te măriți, nu cu mumă-sa!
Dacă nu-i convine, s-o roage pe mamițica să-i caute ea pereche, că tu nu ai ce face cu un om care nu ține cu familia lui (adică acum, cu tine), ci stă toată viața în poala mă-sII!
====
Roboțelu' tembelu' TPU vrea să corecteze automat ultimul cuvânt de mai sus. Chit că NU are dreptate...
http://diacritica.wordpress.com/2011/12/31/de-ce-are-ma-sii-doi-de-i/
(drept pentru care, l-am scris cu doi de „I", că așa nu mai vede nicio eroare! :D )

| Freya1 a răspuns:

El e băiatul mamei si mama lui scuza-ma ca folosesc termenul asta dar cred ca, crede că la f...e ea si la lua de bărbat.
Nu zice nimeni sa nu tina legătură cu mama lui, dar cand tu nu vrei sa stai cu mama lui sau sa ai interacțiune cu familia lui trebuie sa inteleaga si sa nu te forțeze.
Trebuie să ai o discuție cu el cu orce risc si sa ii spui ca el face casa si copii cu tine nu cu masa si daca vrea sa inteleaga asta bine daca nu ura si la gara.

| Holiday a răspuns:

Nu maica-sa e problema voastra. Iubitul asta al tau e un fatalau care sta dupa fusta ma-si in loc sa-si vada de treaba lui. Aici e problema. Daca el ar fi barbat, nu l-ar mai manevra aia cum vrea ea si nu ar depinde in nici un fel relatia voastra de parerea ei. Dar daca el e mototol...
Si vezi ca nu se schimba asta, o sa te mariti de fapt cu ma-sa, nu cu el. Asa ca...gandeste-te bine daca vrei asta.

| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine eu as zice ca situatia data e destul de clara.Fiecare dintre noi la un moment dat iese de sub influenta parintilor si devine stapan asupra propriei vieti. Exista si unele situatii in care acest lucru nu se intampla la unele persoane. Iubitul tau, din cate se vede, inca nu a iesit de sub controlul mamei lui si continua sa-i permita sa-i controleze viata.E bine sa tinem cont de sfaturile parintilor, dar nu trebuie sa facem totul asa cum isi doresc ei. Odata ce suntem maturi noi decidem ce e mai bine pentru noi si doar noi ne conducem viata. Iubitul tau nu intelege acest lucru, si nici mama lui, iar cel mai probabil din cauza ca tine foarte mult la ea e gata sa faca orice numai sa nu o raneasca.Nu putem mereu sa ascultam de parinti, si ei sunt oameni si ei mai gresesc.Cel mai probabil el ti-a spus toate acestea ca tu cu mama lui sa aveti o relatie mai stransa asa cum isi doreste ea.Totusi,mama lui si el au anumite asteptari de la tine pe care nu ti le impartasesc, si fiindca tu nu coincizi acestora ei se supara, desi ei nu inteleg ca nu e bine sa avem asteptari de la cineva pentru ca persoana data nu stie de ele si astfel ne dezamagim doar pe noi insine.Eu as spune ca trebuie sa faci o schimbare, nu vei putea continua asa la nesfarsit, chiar de va veti casatori ea tot o sa continue sa va deranjeze, si ce va fi daca odata nu-i vei face ei pe plac? Ea atunci la sigur va face orice sa va desparta.Trebuie sa vorbesti cu iubitul tau si sa-i explici ca relatia voastra va apartine voua,nu ei,si la fel ai putea vorbi cu mama lui si sa-i explici ca nu poti mereu sa-i faci pe plac si ca nu va place ca ea sa se implice mereu,dar trebuie sa o spui tu impreuna cu iubitul tau, nu singura, si daca are anumite asteptari de la tine, sa ti le spuna, nu sa spere ca candva le vei ghici si le vei ideplini, pentru ca asta nu o sa se intimple.Stiu ca ar putea exista consectinte, dar doar astfel poti depasi situatia data, de altfel totul va fi doar mai rau, nimic nu se va schimba in bine de la sine.Cine stie cum a influentat mama lui asupra fostelor relatii, iar acest control trebuie sa ia sfarsit!

| Andreeush a răspuns:

Adică mama lui te jignea pe tine și familia ta iar iubitul tău nu a făcut nimic în privința asta?
Putea să își ceară scuze dacă era o persoană educată și normală.
Îmi pare rău să îți spun asta, însă cred că el nu te iubește cu adevărat, e prea atașat de mama lui și nu e capabil să îi pună limite.
Ce bărbat în toată firea se lasă manevrat de mama lui?
Gândește-te bine dacă vrei să mai fii cu el.
Dacă o să ajungi să te căsătorești cu el, ce o să faci în cazul în care mama lui o să se bage în viața voastră?

| mgtow a răspuns:

Poate ii plac dotarile lu fisu si are ciuda cand le imparte cu fete ca tine. Aia are probleme la acoperis fara nici un dubiu