| anonim_4396 a întrebat:

ma numesc Bianca si am mare nevoie de ajutorul vostru, am doar 12 ani si mai am o sora de 2 ani si 8 luni, imi e foarte rusine sa spun dar...am incredere in voi, mama mea este foarte rea, tipa la mine din orice si este in stare sa ma omoare cu propria mana, m-a tras de par si m-a ridicat, si m-a batut cu paleta de batut covoare pentru ca: a pus niste rufe in pat di mi-a spus sa le strang, eu nu am inteles ce a spus, am rugat-o sa-mi mai explice o data dar nu a facut-o, si dupa aceea mi-a dat o palma pe fata si mi s-a inrosit si iritat fata, a dat cu toata puterea spanundumi de ce nu am sstrans rufele, si din cauza ca am cumparat cu o prietena cate un capucinno, si niste dulciuri, am mers la mine sa le facem, sa le punem in ccastronele, si eu am mers prima cu niste castronele, iar prietena mea cea mai buna a ramas in urma sa mai aduca ceva, in timpul ala a venit mama de la piata si a intrat in casa, cand m-am intors si eu si a inceput sa dea in mine, m-a intrebat (a tipat de fapt) la mine ca ea si-a pus in vitrina de la bucatarie bratara de aur si ca ma omoara daca dispare de acolo, astea au fost modivele din care aproape era sa ma omoare, va rog sa ma ajutati, si sa nu imi spuneti sa merg la protectia copilului, sau sa incerc sa vorbesc cu ea pentru ca e genul de "mama" care spune ca pe mine nimeni nu trebuie sa ma asculte ce am de zis si ca doar ei au dreptate, in ochii mei, rosi si plini de ura nu o mai vad ca pe mama mea, dar daca ii spun asta sunt sigura ca ma omoara. Miam mai adus aminte un motiv: eu cu prietena mea, care sta la 2 case distanta am propus sa ne punem in cutia postala scrisori, sa vorbim prin ele, in prima noapte cand am vrut sa facem asta, nu mi-a raspuns ca era tarziu, dar eu am cerut cheile de la cutie sa vad daca mi-a lasat ceva: am vazut ca nu merge sa descui si am dus cheia la loc, fata aceea nici o data nu mi-a pus acolo scrisorile, doar una care mi-a adus-o in mana, asa si peste cateva zile (tot nu umblasem la cutie) au observat mama si tata ca s-a strambat locul de la cutie unde bagi cheia, tot spuneau si tipau si ma bateau ca eu am rupt-o, (si ruginise gaura cheii de la zapada care a fost iarna) dar cand incercam sa spun adevarul spuneau sa nu mai mint si tot ma faceau in toate felurile : panarama, parasuta etc. dar eu nu facusem nimic! Dar nu vroiau deloc sa ma asculte. Eu de fiecare data fac curatenie si tot nu ii este de ajuns, atunci cand ma asej si eu in pat incepe: lenesa, trantora, nu faci nimic toata ziua... Am de gand ca intr-o buna zi sa plec de acasa, nu stiu ce o sa fac, ce o sa mananc, unde o sa ma duc, dar vreau sa scap de toata viata amara pe care mi-a facut-o "mama"si "tata", si de multe ori mananc bataie grava din cauza surorii mele care e in totdeauna "fericirea parintilor"pe ea o cred si pe mine nu! Nu stiu ce sa fac, va rog! Dau fuundita!

40 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bianca o solutie de moment ar fi sa le spui asta si bunicilor tai si sa le ceri ajutorul, iar daca nu te ajuta, mai bine anunta politia, caci altfel nu vad nici o rezolvare, mama ta ar trebui sa iti fie alaturi, nu sa te bata, sau sa incerce sa te ucida! Nu purta ura pe sora ta cea mica, ea nu are nici o vina, la anii ei nu are inca discernamant, dar tu da!
Cauta deci pe cineva in familie care te intelege si spune-i tot, sau mergi la preotul tau duhovnic si el sigur te va ajuta! Succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vai, iubita! Ce rau imi pare, te-as lua la mine...sunt multi parinti care n-au creier si suflet. Poate isi dau seama cand te vor pierde, oricum daca tu nu faci nimic ei vor continua.
Eu zic sa mergi la protectia copilului caci cred ca te vor crede...ai 12 anisori.Acolo iti vor da alti parinti care te vor iubi, caci meriti asta.Trebuie sa-ti traiesti copilaria nu sa te ocupi de curatenia mamei tale.La neamurile apropiate? nu stiu, depinde ce relatie ai cu ele.In general si neamurile nu se baga in familii si nu prea inteleg copii, cred ca ei fac mofturi. Oricum prima data incearca sa vorbesti cu ei, zile ce te supara, intreabai de ce te bat, de ce tipa la tine si multe altele si zile ca nu mai rezisti asa, ca-ti doresti niste parinti sa te iubeasca si ca vei fugi de acasa(doar ca amenintare)... daca ei te vor bate atunci chiar nu-si merita efortul sa-i suporti si du-te la protectia copilului.Mult noroc, incredere si ai grija de tine scumpo!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sh eu am 12 ani si nu stiu ce sa zic, ma mai cert si eu cu mama si tata dar... mama ta bea? incark sa ii prinzi odata calmi si vorbiti despre asta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crede-ma stiu cum e crying nici eu nu ii mai suport pe parintii meiangry sa stii ca si eu ma gandeam sa plec de acasa intr-o zi

| madaa a răspuns:

Deci chiar nu pot sa ched povestea ta m-a facut sa dau lacrimi nu glumesc chiar trebuie sa faci ceva vorbeste cu vreo ruda de a ta f apropiata si incearca sa ii propui sa te infieze nu merita sa suferi din cauza unor parinti fara suflet parinte nu este cel care te naste ci cel care te creste asta nu este educatie sincer trebuie sa faci ceva crying mult succes sa ai grija de tine la politie nu este o solutie deoarece politia din ziua de azi nu o sa se intereseze de acest caz iar daca mama ta va afla te va bate foarte tare

| giulia_8691 a răspuns:

UneOri simti. ca viata nu are sens sad, nu intelegi scOpul tau! si vrei sa fugi intr`O lume doar a ta! Sa fi singur, doar pentru ca,, persOana pe care o iubesti te-a dezamagit sad!, si atunci decizi sa fugi intr-o lume.acea lume ``PERFECTA``, asta insemnand.sa iti pui capat zilelOr straight face. te`ai gandit ce lasi in urma? te`ai gandit ca cel putin unei persOane ii vei schimba viata?sad,, ca acea persOana merita atata suferinta sad> doar pentru unei simple prostii?broken heart, cu sigurantZa ca nu te`ai gandit! doar credeai ca o sa parasesti aceasta lume ...pentru un mai buna?sad insa ce viata ar avea acea persOana fara TINE?sad broken heart >?,, tu cum te-ai simti. daca persoana la care ti cel mai mult, pur si simplu nu ar mai fi?! sad NICI O PERSOANA NU MERITA VIATA TA! pentru ca daca tu iubesti cu adevarat pe cineva. te merita pe tine! nu distruge si alte vieti doar pentru ca a ta nu este PERFECTA!happybroken heart,, nu uita. Nu face o greseala care niciodata nu vei mai putea`o repara,, pentru ca tu POTI SCHIMBA VIETI!

| deni a răspuns:

Nu stiu ce sa zic cred ca doar cine este in situatia asta stie cum este eu in locul tau asi merge la bunici la o matusa la ceva ruda apropiata pentru ca nu poti sta asa pana la urma o sa te omoare

| anonim_1121 a răspuns:

Te inteleg si ai o situatie grea nu inteleg de ce nu mergi la protectia copilului. fura banii din casa cand sunt plecati, sparge geamul fa orice numai pleaca ia un taxi te descurci lumea e larga nu te pot gasi poate chiar asta asteapta imi pare foarte rau pentru tine am o situatie asemanatoare si stiu ca daca vorbesti cu ei nu rezolvi nimic. suna la politie aia sunt de bagat la balamuc.nu mai astepta daca sora ta creste va fi mai rau vei fi sclava eu iti zic pleaca la politie. sunt foarte curioasa daca te hotarasti trimite mesaj

| H2O2 a răspuns:

Bianca, imi pare rau pentru tine...straight face dite la protectia copilului straight face... alta solutie nu ai sau vorbeste cu bunicii tai daca se poate vorbii cu ei :d
Si eu am trecut prin asa ceva dar nu chiar atat de crud a fos, eu luam multa bataie din cauza scolii ca nu scriam frumos nu citeam corect... dar acum mama e madra de mine straight face deci nu regret ca am ''mancat '' atata bataie

| simona_5493 a răspuns:

Sfatul meu este sa dai telefon la 116 111, acesta este Telefonul Copilului si citeste aici ca sa vezi despre ce e vb http://www.telefonulcopilului.ro/dupa-ce-apelezi-tc