| Maria609 a întrebat:

Acum este momentul sa va zic povestea vietii mele:
In primul rand, am 18 ani si locuiesc in Bucuresti. De cand am 5 ani, parintii mei sa cearta NON STOP, nu stiu de ce, in schimb acest lucru ma deranjeaza foarte tare. Stiti de ce inca locuiesc cu ei? Pentru ca nu ma lasa sa ies din casa. Si cand ma lasa singura imi zice sa nu ating nimic, dar eu il chem pe iubitul meu (mama si tata nu stiu ca am iubit, daca ar stii, m-ar omori). De obicei, daca se intorc trebuie sa ma gaseasca invatand, daca ma prind la televizor sau la calculator ma omoara. Langa mine locuieste o fata cu care m-am imprietenit si are 16 ani. Parintii ei o iubesc foarte mult si o lasa libera sa faca ce vrea ea. Intr-o zi eu o intrebasem ce sa fac ca parintii mei sa nu se mai certe si sa nu mai fie asa rai cu mine. Ea mi-a zis sa le zic ce simt, eu aceasta am facut. Dar, in zadar. Au inceput sa tipe la mine si sa ma bata, apoi m-au pus sa fac treburile casei si sa lucrez 20 de probleme pana la ora 10:30, ca atunci era 10:18. Pana atunci am lucrat doar 8 probleme, si cand mama a venit sa ma verifice si a vazut ca am lucrat doar 8 m-a pus sa le fac mancare sad face cryng... M-am gandit sa sun la politie, insa mama a vazut ca eram cu telefonul in mana, si m-a pus sa le spal pantofii si sa ii masez. Tata m-a pus sa i tai unghiile si mama mi-a zis sa i fac unghiile. Cand am deschis si eu televizorul a venit tata si mi l-a inchis, si a zis sa lucrez pana maine 120 de probleme. In momentul ala, am zis sa imi dea macar 40, nu chiar atat, dar el mi-a dat o palma de mi s-a inrosit obrazul, in momentul ala nu m-am mai putut abtine si i-am zis:
- Mosule!
Si el m-a batut vreo 2 ore, bataie de asta cu pumni, suturi, chinuiri, mi-a curs sange din nas si de peste tot, din cap pana in picioare! Apoi, asa, batuta, m-am dus la Aurelia, prietena mea, si m-a intrebat de ce imi curge atata sange, eu i-am zis ca parintii mi-au facut asta, ea, tinand la mine foarte mult, a inceput sa planga si m-a dus la ea acasa sa ma odihnesc. Parintii ei erau foarte buni la suflet, si m-au bandajat, apoi mi-au dat niste pachete cu haine si mancare, ca parintii nu imi dadeau sa mananc, si nu imi cumparau haine deloc. Am multumit si am plecat. Si ieri m-am dus la tata si i-am zis sa nu ma bata, ci sa astepte un pic, sa ma asculte, si el m-a ascultat, eu am zis:
-Tata, spune-i si mamei ce iti zic eu acum: va rog frumos sa nu mai fiti asa, uitati ce mi-ati facut.sunt plina de sange si bandaje, nu aveti mila? Nu va e mila de mine? Abia am devenit si eu majora.Si de cand am 5 ani ma chinuiti asa. Si varza nu a iesit buna, ca de unde sa stiu eu sa fac mancare daca voi nu m-ati invatat? Si cum sa lucrez in cateva minute 20 de probleme? Cum sa lucrez 120 de probleme intr-o zi? Zi tata, este posibil? Singurii oameni care tin la mine sunt Aurelia si parintii ei, ei mi-au dat hainele si mancarea, ei m-au bandajat.
Tata nu a mai avut cuvinte. Singurele cuvinte pe care le-a avut au fost:
-Atunci du-te la Aurelia. Si a deschis usa si m-a dat afara.
Insa eu, am intrat, si i-am mai zis ceva:
-Tata, te rog, intelege-ma! Doar daca tu nu ai fost tratat asa cand erai copil, nu inseamna ca trebuie sa iti tratezi copiii asa. Apoi am plecat si m-am dus la televizor. Tata ramasese incremenit. Eu ma miram de ce nu ma bate. Dar peste cateva zile iar a inceput, insa eu i-am repetat, s-a suparat si mai rau, m-a batut si mai rau!
Aceasta a fost povestea mea, dati-mi un sfat va rog, dau funda, si iertati-ma ca am scris atat de mult!

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Daca totul e adevarat si nu ai omis nimic, atunci cred ca ar trebui sa faci urmatoarele lucruri:

1. Vorbeste cu prietenul tau, vezi daca el (sau parintii lui) sunt dispusi sa te 'adopte' o perioada. Zi-le ca o sa ii ajuti la treburile casei, ca sa compenseze cheltuielile aferente (mancare, curent, bani in plus la intretinere, etc.). In felul asta poti sa vezi si daca prietenul tau e de incredere.

2. Daca punctul 1 fails, vorbeste cu Aurelia, spune-i acelasi lucru ca la punctul 1. Repeat pana gasesti pe cineva dispus sa te ia. Daca nu gasesti pe nimeni, posteaza aici.

3. Dupa ce gasesti pe cineva, te duci frumos la tata si ii zici, de preferinta exact asa: "Bai labuta, hai sa-ti explic ceva. Daca mai dai in mine, EVER, fac plangere penala la politie, cu certificat medico-legal, martori, etc. Si o sa o decalotezi! Daca nu te poti abtine sa dai in mine si preferi sa plec de acasa, ok, mi-am gasit in alta parte, imi iau jucariile si plec. Dar, daca fac asta, in viata mea nu o sa mai vorbesc cu tine, si o sa vina o vreme cand o sa fi batran si poate o sa ai nevoie de ajutorul meu. Si nu o sa ti-l dau, chiar daca te vad ca mori. De fapt, in special daca te vad ca mori *evil grin*. Asa ca gandeste-te foarte bine, iti dau 3 zile la dispozitie sa analizezi toate aspectele problemei. Nu te grabi, graba **** treaba. Daca preferi sa stau la voi acasa, vreau sa fiu tratata ca un adult, si cu respect. Daca alegerea ta este ca nu ma mai vreti, faca-se voia ta, o sa supravietuiesc oricum.

Fa asta, zi vezi ce-ti zic, posteaza raspunsul.

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Imi pare foarte rau de situatia ta, e greu sa iti spunem ce sa faci, pentru ca doar tu stii cum ar fi cel mai bine pentru tine. Unele articole utile despre acest subiect poti gasi pe situl jw.org sectiunea adolescenti.Iti doresc numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi miroase a trolling... daca era adevarat ce spuneai, acei oameni care pretinzi ca tin la tine se duceau la protectia copilului dinainte sa devii majora. Cum de ai reusit sa postezi si cum de ai internet, chiar, pc cum de ai daca ei nici de mancare nu-ti dau? intr-o alta intrebare spui ca ai prietene si in alta iti cam arde de sex in restul, se pare ca ai mult timp liber.
Macar daca faci trolling, incepe de pe un cont nou.

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am un troll radar destul de bun, si nu cred ca in cazul asta e trolling. Adica, exista parinti care se comporta asa, nu e ceva total nou, si nici asa greu de crezut. Plus ca e prea elaborat ca sa fie trolling, si nici nu ar obtine reactii foarte bune. Trolling se face pe chestii mult mai obvious, de genul: "Am 13 ani si prietenul meu are 40, credeti ca ar trebui sa fac sex cu el? Funda!"

Acum nu pot sa garantez ca nu e trolling, dar nu prea-mi pare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radu284):

Nah, mai ai mult de invatat si trolling-ul nu este facut cu un set de reguli care se aplica in toate ocaziile. Sa fie mii de intrebari de genul care ai spus tu, asta nu inseamna ca nimeni nu va fi in stare sa scrie asa poveste. Iti ia maxim 10 minute sa scrii o astfel de poveste, cum sa nu crezi ca cineva nu poate inventa asa ceva? e ultra logic. Si uita-te la contul "ei" ti se pare ca o duce rau? daca avea asa probleme cu asa parinti distrusi, te asigur ca nu o mai interesa cum sa imbrace papusile din Stardoll si probabil intrebarea asta nu exista de la bun inceput, ca nici-un parinte nu te infometeaza si nu te imbraca dar iti cumpara pc sau iti da atata timp liber (vezi in intrebarile ei). E destul de evident si au fost cateva cazuri reale pe TPU, dar contul asta nu este unul din ele.

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate avem definitii diferite despre trolls happy Pentru mine, un troll este cineva are posteaza ceva care are ca scop optinerea unor reactii destul de puternice, pentru amuzamentul ulterior al trolului. De asemenea, situatia descrisa de troll trebuie sa fie foarte implauzibila.

Situatia, din nefericire, nu este chiar inplauzibila, iar raspunsurile obtinute nu cred ca ar fi prea amuzante pentru troll, pentru ca sunt destul de predictibile.

Da, exista o oarecare disconcordanta intre posturile anterioare si asta, dar then again, cunosc oameni cu parinti extrem de stricti care totusi isi mai gasesc si ceva timp pentru alte activitati care sa le aduca un gram de placere in viata.

| Alexandru0007 a răspuns:

Ai o imaginatie foarte bogata

| MrsSunshine a răspuns:

Bai copchile nu mai debita prostii fanteziste pe aici. Pune mana pe o carte si invata ceva constructiv.Numai cacaturi de doi lei vad pe aici.Frumos roman, n-am ce zice.Mai bine ai scrie o carte decat sa scrii aici.

| anonima893224 a răspuns:

Cred ca tu trebuie sa iti faci un bagaj zdravan si sa fugi la Aurelia!