| danagrogri25 a întrebat:

Bună! Ma vad cu un băiat de cam o luna, iar eu am fost invitata la o nunta peste o luna. Mama mea imi zicea ca ar fi bine sa îl iau întreb și pe el dacă vrea sa vina.Mi se pare destul de aiurea sa ii cer sa pună bani pentru o nunta mai ales când nu ne cunoaștem atât de bine.Ce părere aveți?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Chiar daca mergeai singura tot dadeai bani. Dar asa, ai si un partener la nunta. Stati amandoi de vorba si hotărîti.

| Simpatic a răspuns:

Nu este indicat sa-i sugerezi sa puna bani, dar il poti invita sa mearga cu tine!
deci bani este indicat sa pui doar tu in acest caz particular descris de tine si raportat la faptul ca aveti o relatie de doar 1 luna de zile.

| Violleta2022 a răspuns:

Discuat cu el, ca numai asa poti afla adevarul.

| dullcat a răspuns:

Buna.In niciun caz, o luna e extrem de putin. Abia dupa macar 1 an de relatie stabila e ok sa mergeti, asta daca sunteti adulti si aveti venituri stabile.Chiar si asa, cine are nunta plateste. Daca e din partea ta e logic sa platesti tu, nu sa-l pui pe el la cheltuiala.Mie asa mi se pare de bun simt, dar evident ca fiecare stabileste de comun acord cu celalalt, depinde de cuplu.

| anonimg a răspuns:

Doar îi spui că trebuie să fi la nunta aceea. Nu-i spui să vină, și nu bați apropo-uri. Dacă vrea să vină doar îi spui că te duci singură pentru că nu ai bani să pui pentru el, plus că mai este nevoie de bani pentru vestimentație. Nu trebuie să faci nimic mai mult.
Cât despre relația cu el, te sfătuiesc să citiți împreună cartea "Iubește inteligent". O găsești la librăria SolaScriptura din localitatea ta.

| VoidEternal a răspuns:

Îl inviti dar o faci doar ca să nu îi pice lui aiurea, îi spui că nu are nicio obligație și că l-ai invitat oentru că așa ar fi frumos.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu veni cu el si gata. Mergi singura. Adica constientizezi si tu ca nu e corect din punct de vedere moral sa mergi la o nunta cu un iubit cunoscut de mai putin de 6 luni.

| ioana748 a răspuns:

Fie platesti tu si pentru el, fie renunti la idee.
S ar putea sa accepte sau sa nu stie cum sa refuze, sa se simta pus in situatie neplacută.
Mai bine mai amani astfel de situații. Sa treaca un an de la relatie.
Toate cele bune,

| Miruna333 a răspuns:

Eu personal nu as face asta, este mult prea devreme pentru a va afisa impreuna sa spun astfel

| Florian80 a răspuns:

E cam prematur! Mersul cu el la un asemenea eveniment ii. poate da semnale gresite.Deci...du te singura! E spre binele amandurora!