| anonim_4396 a întrebat:

Bună,
Sunt însărcinată, eu și soțul meu ne dorim acest copil din tot sufletul. Eu am rămas însărcinată destul de greu și am suferit mult, iar acum tot ce îmi doresc este să mă bucur de această sarcină, care evoluează bine. Am însă o problemă. Eu nu sunt curioasă de sexul copilului și chiar dacă voi afla ce este nu voi spune până se va naște, doar că există anumite persoane in jurul meu care deja îmi spun că va fi fată, insistă cu chestii legate de asta și pe mine mă derqnjează in condițiile in care eu ca mamă care duc sarcina asta nu am aceasta curiozitate. Am explicat frumos ca nu voi spune ce e și insista sa afle, la asta mai adaug și întrebări deja personale consider eu legate de sarcină, s-a făcut un adevărat subiect pe asta și tot felul de discuții despre copii bolnavi și sa nu ating animale ca iese copilul nustiucum, sa nu ma uit la nustiuce ca iese copilul nustiucum, efectiv ma sperie. Încerc sa evit doar ca fiecare moment frumos e stricat de cate o remarca de genul. Cum a spunea evita situațiile, sunt mai sensibilă in perioada asta și deja încep sa ma simt foarte nasol?
Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Vântulalb a răspuns:

In primul rand, felicitari!
In al doilea rand, raspunde-le la bascalie: "Da, vor fi gemeni, o fata si un baiat." Ii vei dezarma.
Numai oameni inculti umbla cu prostii ca "nu atinge, nu manca, nu privi", etc. Poate tu nu-ti permiti, dar eu as intreba: "asa ca tine". Gaseste o replica taioasa care sa le inchida gura.
Sau, "Schimba subiectul, daca nu, nu mai discutam", fie ea si mama soacra.
Sanatate pruncului si parintilor!

30 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Felicitari pentru sarcina si... nastere usoara!
Acum sa revenim la problema ta:
Ai putea rezolva absolut toate intrigele, barfele, comentariile si iritatia asta inutila, pe care o intretii chiar tu, daca nu ai mai fii atat de incapatanata si ai spune 1 singur cuvant, care le-ar inchide gura tuturor.
Spune-le ce sex are copilul si se va incheie totul, avand parte de linsite si fericire de care ai atat de multa nevoie.

| Drimmero a răspuns:

Pentru sanatatea mentala la sarcina evitati contactul cu babele bolnave mintal de superstitii si religioase!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu mai explica frumos.
Vrei să rămânem prieteni? Discutăm despre altceva.
Le închizi gura. Să creadă ce vor.

| gdsjdpUAS a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu pot face asta pentru ca nu știu nici eu și nici nu o sa știu până nasc, a fost singurul moft pe care mi l-am permis și as fi vrut sa îmi fie respectat. Eu am mai pierdut o sarcina, îmi doresc ca acest copil sa vina cum vrea el când vrea el și sa las lucrurile sa meargă de la sine. Și așa au început sa ma umple de haine și chesti fără sa știe sexul lucru care pe mine ma deranjează pentru ca in caz ca se va întâmpla iar ceva eu sunt cea care suferă mai mult. Situația e mai complexa eu am spus aici esența in Speranta ca a mai trecut cineva prin asta și ma poate ajuta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru gdsjdpUAS):

Se vede ca nu stii cum este lumea proasta si barfitaore care nu se vor lasa pana nu vor afla ei tot ce vor sa afle.
Spune-le tuturor ca-i fetita si gata, ai rezolvat problema!
In fond nu afecteaza pe nimeni minciuna ta, dar tu scapi de atata frecus si barfa si atatea comentarii inutile care acum iti creaza numai stres.

| Violleta2022 a răspuns:

Creed ca trebuie sa te gandesti mai putin la orgoliul tau si mai mult la sanatatea bebelusului si evident a ta, fiindca stresul te poate dobori si doamne fereste, sa nu afecteze copilasul.

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns:

Nu te poate afecta decât dacă o părticică din tine chiar crede acele chestii.

| Lukasssz a răspuns:

Pur si simplu, nu mai baga in seama personajele negative.

| Dandinelle a răspuns:

Iti doresc o sarcina ușoară, sa dormi bine ca dupa aia cine știe și sa fii pozitivă.

Spune-le în fata ca încă nu știi, când vei ști vei anunța și ii poți ruga sa nu te mai streseze cu subiecte care nu-și au locul în discuții cu gravide. Cam așa ii lași muți. Ai destule pe cap cu venirea noului suflețel și n-ai nevoie de detaliile astea. Ai doctor care să-ți zică ce e bine și ce nu e.
Desi discuțiile, curiozitățile, întrebările astea vin de obicei dintr-un loc bun e bine ca omul sa înțeleagă ca e viața ta personala și nu e încă un subiect usor și binenteles, pe langa tema sarcina puteți sa schimbați subiectul de discuție.
Legat de hainute: multumeste-le oricum ar fi. Hainele alea poți sa le dai mai departe după ce nu le mai folosește bebelușul. Dacă te deranjează culorile iti pot spune ca, personal, și eu m-am supărat când am primit hăinuțe ba albastre, ba roz desi nu știa nimeni ce e. Acum bebelușul poarta și albastru și roz desi e băiat, hainele se murdăresc în prostie când începe sa mănânce solide și sunt fericita ca am cu ce schimba.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru Violleta2022):

Si daca chiar nu vrea? Are dreptul sa tina pentru ea asta. Trebuie lumea sa se bage in seama din acest motiv? Nu ea greseste!

| cristi202 a răspuns:

Fa un subiect tabu, si ai deschis o intreaga lista de discutii, birfe, vorbe. Sotia mea a patit la fel la scoala unde lucreaza ca invatatoare. A vrut ca nimeni sa nu ii stie ziua de nastere, si de la asta s-a ajuns sa se discute aprins si in alte privinte. Si e vorba de copii de 8-10 ani. La maturi, e si mai evidenta treaba.
Daca vrei sa tii ascuns sexul copilului, trebuie sa treci peste toate, cu gandul ca sunt doar vorbe.
Daca as fi in locul tau, la cit de incapatinat sunt uneori cand iasa vorbe, nu le-as spune deloc sexul copilului, nici cand as fi ajuns acasa cu copilul, i-as lasa sa descopere ei singuri, daca au sansa asta. happy

| cristi202 a răspuns (pentru hexagonulpentagonal):

Evita soacra, cand stai cu ea in casa! happy

Răspuns utilizator avertizat
| simonmaria a răspuns:

Sarcină și naștere ușoară!

Realizez că se pune asupra ta o presiune inutilă. Tocmai de aceea, debranșează-te de la oamenii care vin cu basme de Ispirescu. Spune-le fără cuvinte jignitoare, dar cu unele impunătoare că tu nu crezi în toate acestea și că mai bine și-ar face griji pentru sănătatea ta care este în legătură directă cu copilul tău, dacă tot sunt atât de implicați. Astfel le faci un duș cu apă rece.
Tu porți această sarcină, ție îți va spune,, Mama! " copilașul. Bebelușul nu are piese de schimb. Că e fetiță, că e băiat, că e sănătos, că are sărăcuțul mici probleme (ferească Dumnezeu pe toată lumea! Este pur exemplu)... îi naștem așa cum sunt. Și îi iubim așa cum sunt.
Poți adăuga și asta la prelegerea pentru curioși.

Sănătate!

| ania a răspuns:

Daca nu vrei sa stii ce sex are copilul, e dreptul tau, soune si doctorului ca il rogi sa nu iti spuna.Am avut o priereha asa, nu a aflat decat dupa nastere.Eu am vrut sa stiu ca sa stiu ce fel de lucrusoare sa ii pregatesc.Cu restul superstitiilor nu are rost sa iti bati caoul, copilul e un dar de la Dumnezeu, roaga~ re pentru el si nu te teme de numic. Temerile, o stare de stres ii dauneaza.Te incurajez sa ai incredere in Dumnezeu si in tine, corpul femeìi stie sa nasca, eu dupa ce m- am uitat la multe nasteri neasistate pe net pe cel mic de 4 ani l- am nsscut singura acasa si am chemat salvarea ca sa ii taie cordonul ombilical.

| Freya1 a răspuns:

Probabil din cauza sarcini esti mai sensibilă, pentru ca adevarul e ca ceia ce spun si fac ceilalti sunt niște lucuri banale ce nu ar trebui nici macar sa le iei in seama.
Deci soluția este ignorarea.

| Mirel4412 a răspuns:

Bun venit pe planeta Pamant, nu esti singura in lume, traiesti cu alti oameni. Ei nu intreaba cu rautate, rautatea ti-o creezi singura in capul tau. Explica-le ce ne-ai explicat si noua( niste straini) si poate inteleg. Nu trebuie sa asculti de nimeni, ai un creier matur, foloseste-l!

| Violleta2022 a răspuns (pentru cristi202):

Bieninteles ca are dreptul sa tina pentru ea, eu doar i-am dat o solutie sa rezolve odata pentru totdeauna problema, ca sa scape de multimea care o streseaza.
Decizia este numai a ei, in final!

| relian a răspuns:

Se pare ca si tie iti place barfa de minune laughing Daca tu vii pe aici,vii online,mai ai putin si apari si pe la tv sa arati ca esti insarcinata laughing deci de fapt tu vrei sa arati asta,tu esti aia care cauta atentie,nu vin aia peste tine.
Asa cum ai intrat pe aici sa dai vestea cea mare,probabil in viata reala nu prea esti bagata in sama,adica nu prea vin oameni sa te perie,sa te laude,vai ce burta frumoasa ai,vai ce bine arati si etc,desi nu e deloc asa, dar asta asteapta multi oameni, asa cred ca esti si tu.

Deci sunteti inebuniti dupa publicitate, sa va vada lumea, sa stie lumea ca urmeaza sa nasti, sa stie lumea ca ai ramas insarcinata.Mai aveti putin si bagati si momentu cand ati ramas,poze sexuale sau ce se mai face.
De ce nu bagi si tu o poza cand ai facut sex si ai ramas,asa cel putin avem un tablou complet laughing Va urma nasterea, pe care trebuie sa o filmezi, nu ai cum sa ratezi asta, apoi zi de zi poze si postari pe Facebook, peste tot unde sa te vaza lumea.
Cam astia is oamenii in ziua de azi, asa sunt majoritatea. Oare ce v-ati face daca ar disparea netu asta de tot laughing cred ca multi or sa inebuneasca; o ia razna laughing

| cristi202 a răspuns (pentru Violleta2022):

Uneori o solutie evidenta nu ne convine, dat fiind ca incalca ceea ce ne dorim atit de mult, si de aceea cautam o cale de compromis...
Desigur ca tu i-ai oferit cea mai viabila solutie.
Dar, cum spui, decizia e doar a ei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru cristi202):

Eu as pune mai presus decat toate sanatatea mentala a femeii gravide si sanatatea copilasului din pantec si as lasa mama ei de incapatanare la o parte fiindca cu multuime de prosti si nebuni nu te poti pune si nu poate scapa pana nu primesc ce vor.
I-am sugerat sa minta si cu ocazia asta sa fie lasata in pace, fiindca oricum nu are importanta pentru mama, ce sex are copilasu, dar are enorm de multa importanta, sa fie sanatos.

| gdsjdpUAS a răspuns (pentru relian):

Vai câtă lipsă de cultură, dar mai ales câtă răutate. Pentru liniștea ta eu am ținut sarcina secretă si îmi doresc asta in continuare, persoanele care sunt mai cu ochii pe mine au observat burtica si s-au prins. Tot pentru liniștea ta am încercat sa le explic si frumos si nu au înțeles de aceea am căutat răspunsuri in alta parte. Logic ca nu m-am pus aiurea sa scriu pe net. Nu știu unde încape atâta venin, sa judeci așa un om din două cuvinte, sincer mai mari aberații nu am citit demult.

| relian a răspuns (pentru gdsjdpUAS):

Lipsa de cultura adica? Mai femeie, nu te forteaza nimeni sa spui nimic, indiferent cine ar fi persoanele ce povestesti.Ai incercat sa ce? sa cauti raspunsuri la ce anume? Eu nu judec pe nimeni,am spus,chestiile astea nu se fac publice,chestiile intime tinetile pentru voi.

Aberatii? Ce am spus nu sunt aberatii,este adevarul care se pare supara cand este spus laughing
Tii sarcina secreta laughing adica in dulap sau unde anume? Hai ca esti tare de tot,dar mai stii daca este o sarcina de asta o scrisoare ceva si trebuie sa o tii ascunsa,da se poate.
Eu nu-s rau deloc,doara is mai dorect,arat oamenilor ce fac laughing stiu ca asta supara,dar ce sa faci,mai sunt si dealde mine pe aici.

Deci iti doresti sa tii sarcina secreta si in continuare,asta da,e bun laughing
Uite si tu,o sa spui iar cas rau,ca nu stiu ce rautate am.Dar eu de fapt ce fac? Om observat chestii si am spus,deci cuvintele tale.

Uite aici,vrei sa tii sarcina in continuare secreta,desi toti tiau vazut burta laughing cum vrei tu sa tii secreta?
Ce vezi rau in faptul ca eu arat chestii spuse de tine? Te pomeni ca daca vede careva ca ai burta aia or sa zica ca nu ai sau cum? Ori le spui tu ca te ingrasai,mda e si asta o optiune.

Deci tu nu aveai ce explica nimanui nimic,dar se pare ca te maninca rau laughing deci e cum am spus,cauti atentie.Da barbatutau nu-ti da atentie? Naspa,ce sa zic,lasa ca e bun si asa rau,e ok daca asta te face happy,uite ca ai reusit sa te faci vazuta si pe aici,e bun.

Dar nu sunt eu rau nici nu te judec,am spus ce se intampla. Faptul tu spui ca eu aberez,asta deja te face mica,mica in gandire zic,deci mergi pe burta,nu mai zi si la altii.
Faptul ca am citit intrebarea si am si scris ar trebuie sa multumesti,indiferent ce am scris.
Vrei numa sa te perie lumea? Pai daca nu este critica unde o sa ajungem? Facem toti rele bune,chiar dei rau,trebuie sa spunem ca e de bine sau cum?
Bine nu ma refer la tine,ma refer la critica, la observatii, astea trebuie facute de cineva.
Ce vezi tu logic sa vii sa scrii pe net ce te intreaba lumea? E ca si cum ma intreaba pe mine careva daca am fost la film laughing asa si ce trebuie sa viu pe aici sa dau raportu, ori sa intreb daca e bine sa fac asta ori nu?

Despre asta e vorba. Uite am mai scris cateva aberatii, macar te tiu ocuoata, ai ce citi laughing

| GabiDumitrescu a răspuns:

Evita imbecilii din jur si cu asta-basta. Sarcina usoara!

| gdsjdpUAS a răspuns (pentru relian):

Nu am cotit tot pentru că repeți același lucru cu alte cuvinte… e clar ca dacă o țin secreta remărcile negative vin de la cei apropiați. Asta pe o parte pe altă parte dacă spui ca nu judeci nu înseamnă ca nu judeci. Ai foarte multe frustrări emoționale dacă ai intrat aici sa aberezi. Și dragă, nu cred ca ma Cunoști personal și nimeni de pe aici, ca doar sunt cu anonim. Nu mai intra sa scrii aiurea altor persoane doar pentru ca tu ești frustrat emoțional. Dacă nu ai un răspuns pentru o anumită întrebare nu te băga ca e plină lumea de,, deștepți ca voi". E clar ca ma adresam persoanelor care au trecut prin asta sau știu situații asemănătoare. Nu prea îmi pasă nici mie și cred ca nimănui de Observațiile tale, care nici măcar nu sunt valide … judeci omul nu ai dreptul nici măcar dacă mi-ai cunoaște situația, dapăi așa din doua cuvinte. Site-ul asta e pentru altceva nu pentru a-ți scrie tu remarcile.

| relian a răspuns (pentru gdsjdpUAS):

Hai mergi la barfa pe sant, lasa povestile pe aici, esti depasita, pe aici oamenii intreaba chestii ce nu le stiu, nu barfe ce vrei tu laughing ura si la gara

| gdsjdpUAS a răspuns (pentru relian):

Da? Păi atunci tu ce cauți aici?
Nu vezi că ești paralel total? Sincer acum nu are sens ce spui.