| cipry73 a întrebat:

Am 20 de ani și m-am separat de prietenul meu de aproape 4 luni. In acest timp am iesit la întâlniri cu diversi baieti de pe Facebook insa niciunul nu mi-a lasat o impresie plăcută. Uneori simt ca toti bărbații sunt la fel, si oricat de mult efort si timp as depune intr-o relație toate ma vor face într-un final sa sufar. Nu mai pot sa am iar nopți in care plang si in care nu pot sa dorm gandindu-ma unde greșesc vis-a-vis de atitudinea mea. De ce toate relațiile pe care le-am avut se opresc intr-un anumit punct si incepe monotonia apoi gelozia nefirească si mai apoi certuri din ce in ce mai dese ca mai apoi sa ne despărțim. Am ieșit in aceste 4 luni de zile cu aproape 10 băieți. Majoritatea mi-au dat impresia ca vor doar o aventura cu mine si nimic serios ca mai apoi sa descopar ca am dreptate. Pe Facebook, acești băieți dupa ce terminau intalnirea cu mine mai invitau inca 2-3 fete la suc. Nu știu daca eu am o problemă, dar cred ca mi-am pierdut definitiv încrederea in băieți. Știu ca nu toți sunt la fel și nu treburi sa generalizăm dar m-am saturat sa tot caut și sa descopar aceeasi tipologie de persoane. In plus, eu sunt din Focșani, orașul este mic, nu pot sa ies cu 1-2 persoane ca deja imi aud barfe la adresa mea. Nu înțeleg unde greșesc ca incerc sa cunosc cat mai multe persoane. Pur și simplu vreau sa ma opresc la o singura persoana cu care sa am o relație de viitor, dar mi-e frica ca din nou voi fi dezamăgită. Vreau sa iubesc din nou, vreau doar sa fiu FERICITA! Va rog sa-mi dați sfaturi sincere şi sa-mi spuneti unde anume gresesc! Mulțumesc anticipat!

Răspuns Apreciat de Editori
| qwertpro a răspuns:

Problema este ca tu cauti relatii perfecte deodata.Din pacate, in viata nu gasim relatii perfecte si nimic nu vine gata facut, totul trebuie sa ne facem cu mana noastra.Da, stiu cum sunt oamenii in ziua de azi, parca par prieteni si apoi pe la spate te tradeaza. Problema e ca tu nu ai stima fata de tine, nu te respecti.Trebuie sa te respecti intai de toate pe tine, si nu alerga dupa acei baieti care iti plac la prima vedere.Partenerul pentru viata nu il poti gasi doar de la o intalnire.Trebuie sa intelegi ca daca vei iesi la o intalnire cu un baiat, asta nu inseamna ca gata el de acum inainte este doar al tau. Poate ca el are si alte prietene de care-i plac, si are nevoie de timp ca sa inteleaga ca tu esti mai speciala, si apoi va incepe sa isi petreaca timpul cat mai mult cu tine.Totul se face in timp, nu vei gasi pe nimeni care din prima sa te iubeasca si care sa stea doar cu tine.Trebuie sa intelegi ca timpul este cel care intareste o relatie si ai nevoie de mult timp pentru a putea stabili o relatie atat de puternica precum cauti tu.Nu iti pierde nadejdea, dar fii mai rabdatoare, ai rabdare ca relatia pe care o faci cu cineva sa evolueze, si nu are rost sa tot incerci sa iesi cu asa de multi baieti.Trebuie sa gasesti un baiat pe care intr-adevar simti ca il iubesti(nu din prima, dar cu timpul) si care sa te iubeasca si el pe tine, si cu timpul va veti apropia din ce in ce mai mult, caci e si normal ca el sa nu te considere la inceput mai presus decat toti prietenii pe care-i are, deja cu timpul totul se face.Ai incredere, nu esti tu prima si nici ultima care trece prin o astfel de perioada.Si nu incerca sa te atasezi doar de un baiat, asa cum si tu ai prieteni si prietene, asa si el are, si asa cum si tu vrei sa iti petreci timpul cu ei, asa si el, oricat de mult te-ar iubi el pe tine sau tu pe el.

10 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

În primul rând încetează să te învinuiești pentru tot. Din păcate majoritatea băieților vor doar aventuri, doar să facă sex cu cât mai multe femei, mai ales la 20 de ani. Și da, asta o spun ca băiat și știu ce vorbesc. Învață să-ți dai seama din modul cum se comportă și cum vorbește dacă e genul care vrea doar aventură sau nu. Și aventurile sunt frumoase, însă dorința trebuie să fie reciprocă. Facebookul nu e cea mai bună platformă pentru a-ți da întâlniri cu băieți, majoritatea pe acolo agață. Încearcă să nu judeci lumea după cum arată ci după cum se comportă și după caracter.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Te poti apuca de scris; un jurnal cu tot ce crezi tu ca ar fi frumos in relatia ta cu barbatii. iar pe retelele de socializare incearca sa identifici pasiunile comune, dar si domeniile in care aveti pareri diferite dar care nu ar genera conflicte urmate de despartire

| alina2k18 a răspuns:

Unde ai gasit asa multi baieti in 4 luni? WOW
Eu nu gasesc nici macar unu gras si urat si cu lupa mica laughing

| minrest a răspuns:

In ce priveste gelozia patologica, nu au cum sa sufere toti baietii de ea, macar pentru faptul ca este un comportament maladaptativ, ce distruge persoana care il adopta. Aceeasi tipologie spui, interesant, poate te atrag un tip de baieti care nu ar merita.

| Freya1 a răspuns:

Daca o sa iesi cu atati baieti in interval asa scurt e normal sa nu iti lase o impresie buna.Gandeste-te ce poate sa vrea unul cunoscut de doua zile pe Facebook si cu care si iesi la intalnire?
Mai bine nu te mai gandi la relatii, nu mai dori cu ardoare sa iti faci o relatie pentru ca tu nu ai nevoie de asta.Tu vrei sa fi cu cineva doar pentru ca te-ai obisnuit cu fostul tau iubit si acum vrei oarecum sa il inlocuiesti si nu e corect.Cauti in fiecare ceva ce a avut fostul, sau poate chiar in plus ca sa fi tu linistita.
Nu zic ca nu sunt o gramada de baieti care isi bat joc, sau care nu stiu cum sa se comporte dar daca nu o sa iti scoti din cap faptul ca doar tu ii vei gasi pe aceia, doar aceia te vor iubi, pe viitor nu o sa ai o gadire sanatoasa.
Ocupati timpul cu ceva, nu mai cauta relatii, lasa omul ce vine in viata ta sa te cunosca asa cum esti si nu mai fi ca si un arici ca nimeni nu te va intelege.Plus de asta, nu mai iesi la zeci de intalniri cu zeci de barbari ca si asta e un motiv pentru care vor doar o aventura cu tine pentru ca se gandesc ca asa merge treaba (intelegi tu).

| anonimg a răspuns:

Ai dreptate în ce spui. Cei mai mulți bărbați nu au posibilități materiale pentru a înainta în relație. Venitul le este suficient doar lor dar nu și pentru o întreagă familie. Și este bine așa pentru ca să nu se mai înmulțească sărăcia și suferința.
Alții care sunt mai înstăriți -tocmai din pricina aceasta au ajuns ușuratici. Și este bine că relația cu ei s-a întrerupt acum și nu mai târziu când suferința ar fi afectat pe viață și alți membri ai familiei.

Dar ajutorul de care ai nevoie se găsește la Dumnezeu. El este Acela care a întemeiat familia, și tot el cunoaște inimile oamenilor. El știe cu cine ne potrivim. De aceea este bine să-I cerem Lui tot ceea ce avem nevoie. Nu că Tatăl nostru ceresc nu ar cunoaște nevoile noastre; ci pentru că este spre binele nostru să recunoaștem dependența de El.
Fericirea noastră nu constă în relația cu un partener de viață -oricat de mult ar fi de dorit acesta-, ci în relația cu Dumnezeu.
Nu degeaba Mântuitorul ne îndeamnă: "Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și neprihănirea Sa, și toate celelalte lucruri le veți primi pe deasupra." Fericirea omului constă în trăirea în ascultare de Dumnezeu, de cerințele Legii Sale.
Noi nu trebuie să căutăm fericirea printre muritori, printre aceia care la rândul lor au nevoie și ei de ea poate mai mult decât noi. Noi trebuie să mergem la Sursa fericirii de unde să bem din acest izvor nesecat al fericirii care este Dumnezeu. El ne așteaptă cu brațele deschise; dorința Lui și nevoia noastră este aceea de a ne preda cu totul Lui, de a ne increde pe deplin în El, în binele care ni-l dorește și care caută ocazii să îl împlinească.
Ca pe o soră te sfătuiesc să îți pleci genunchii înaintea Lui in intimitatea ta, și cu credința că El te ascultă și te iubește, să Îi spui tot ce ai pe suflet. Adu toate nevoile tale înaintea Tatălui ceresc, cu credința că El îți dorește binele mai mult decât ți-l dorești tu. Crede lucrul acesta, și inima ta se va umple de pace și de bucurie.

| Lioana a răspuns:

Slabe sanse sa-l gasesti baiatul potrivit intrand in relatii cu toti baietii placuti pe care-i intalnesti. Analizeaza oamenii inainte de a intra in relatii cu ei. Cunoaste-i inainte de a te indragosti, afla ce pasiuni au, ce asteptari au de la o relatie, istoricul relatiilor lor si orice mai poti afla. Fii mai rationala si nu dori atat de mult o relatie pentru ca cu cat o doresti mai mult cu atat ai mai multe sanse sa o dai in bara. Fii relaxata, sigură pe tine, pozitiva si vei vedea ca lucrurile se vor indrepta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimba locurile in care cauti baieti, du-te la un targ de masini sau un anumit sport, Depinde ce pasiuni mai ai tu.

| Uvox a răspuns:

O sa il găsești cand vei fi pregătită. Acum clar nu esti.

| Dalmore a răspuns:

Toti sunt la fel laughing. Problema ta e ca-ti pui fericirea in bratele altor persoane. Invata sa fii ok cu tine insati, nu e datoria altora sa te faca fericita. Daca nu esti fericita cu tine, nu o sa fii nici intr-o relatie, sau o sa fii, dar pe termen scurt, cat timp esti cu acea persoana, apoi revii la starea ta trista, ceea ce nu e ok, se numeste dependenta emotionala si are legatura cu gelozia de care suferi. Care apropo, e o boala. Eu zic sa mergi la un psiholog. Si sa-ti schimbi ideea despre fericire.
Pentru mine, de exemplu, fericirea nu se rezuma la o relatie. Sunt multe lucruri marunte care ma fac fericita: sa prind un apus sau un rasarit, cafeaua perfecta, un catel frumos vazut pe strada, melodia mea preferata. Daca dai de aceleasi persoane mereu, poate ar trebui sa-ti schimbi anturajul. Daca iti cauti iubirea pe Facebook, normal ca dai doar de tipi basic.