| DG_Daniela_1998 a întrebat:

Cum as putea scapa de verificatul temelor? Mama tine mortis sa imi verifice temele si ma enerveaza si nu vrea sa inteleaga ca nu am nevoie si se enerveaza aiurea.

461 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Asta vorbesti cu mama ta, nu rezolvi nimic pe site.

| grab a răspuns:

Pai daca tu stii ca iti daci temele corect ar trebui ca interventia mamei sa fie vazuta ca o supracorectare in scopul notei maxime, nu sa te iriti ca o face. sunt multi parinti care abia au timp sa isi vada copiii seara juma de ora inainte de culcare si tu te vaiti de supracontrol? e pacat de implicarea mamei tale sa nu o vezi la modul corect. si cand mergi cu trenul, chiar daca ai luat bilet nu trebuie sa injuri nashu ca ti-l cere, in definitiv tot tie iti face un bine dand jos clandestinii care ar putea deranja calatoria.

| grab a răspuns:

Faceti asa: timp de o saptamana las-o sa te verifice si sa isi spuna concluzia la sfarsit. daca zi de zi constata ca verificarea ei a fost o pierdere de timp intrucat tu oricum te descurci bine, atunci o sa isi dea singura seama ca nu ai nevoie de asa ceva.

| ALGator a răspuns:

Cea mai buna aparare e ofensiva.
Transforma verificatul temelor in ceva mai excitant.
Daca ai o materie favorita, provoaca o discutie cu mama. Pune intrebari, fa pe nelamurita, cere-i sa-ti indice o rezolvare alternativa, un raspuns la ceeace nu ti se pare foarte clar. Lungeste timpul pe pista asta ca sa nu mai aibe atita vreme sa treaca prin toate celelalte teme.
Fa o tranzitie treptat la abordarea asta, nu chiar din prima.
Ori se va da batuta pentru ca nu va face fata la toate discutiile si cicaleala ta, ori va veti simti bine impreuna.
Ar putea fi, in loc de iritare, inceputul unor clipe frumoase in familie.

Faci cum vrei, eu imi spun doar parerea. Bafta!

P.S. Scrii ca "te enerveaza" si ca "se enerveaza". Inseamna ca tu iti faci temele suficient de bine sau ca indiferent daca le faci anapoda nu vrei ca nimeni sa se amestece. Ultima varianta e un pic discutabila. Ca elev, esti pur si simplu un angajat platit in munca invatarii. Primesti masa-casa etc ca sa faci munca asta si ca orice angajat dai si socoteala. De asta nu vei scapa pina iesi la pensie - va fi multa enervare, te asigur.

| Elena9328 a răspuns:

Hai putea sa ii explici ca daca ai nevoie de ajutorul ei vei veni singura la ea happy

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| DaniTDCI a răspuns:

Ba fratiilor. acuma inteleg ce inteleg. da ce-i cu faza asta : telefonul copiilor. ce legatura are? apropo. poti scapa de verificat. intai trebuie sa aiba incredere in tine. ceva gen bine mami. mi le fac. sau le-am facut pe toate si ii arati caietul. o tii tot asa pana nu iti mai cere caietul
funda? happy

| TiberiuFasole a răspuns:

Poate are un motiv pentru care te verifica. Daca e asa, ti-as sfatui sa ceri ajutorul oamenilor cu experienta.
Daca afli ca e asa, cerceteaza-ti mama ( e cam logic happy ) si daca e asa da-mi un mesaj privat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand vine acasa(mama ta)prefa-te ca scrii la o materie si daca faci asta cam 1 saptamana va vedea ca esti constiincioasa si te va lasa in pace.Mie mi-a mers.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Brek cu a sspus(In primul rand mama ta iti vrea binele, nu o lua in nume de rau.
In al doilea rand fa-o sa aiba mai multa icredere in tine si asa nu o sa te mai controleze la teme pentru ca o sa aiba destula incredere in tine incat o sa fie sigura ca ai scris.
Cel mai bine e sa vorbesti cu ea deschis si sa o face sa te inteleaga. Succes! ) pe o parte asa e pe o parte ati alegi desitunul or carte o gabonteala!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-ti temele cateva saptamani la rand pana vezi ca nu mai vin si scapi apoi, ca va avea incredere in tine.
Apoi sa fi precauta, fa-ti cate o tema pe saptamana sa nu te prinda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai ceva de ascuns? Te-ai gandit ca parintii sunt cei care iti vor binele din tot sufletul lor? O seara buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are motive sa te controleze? Dca da, stii tu de ce! Daca nu, atunci vine din fricile ei interioare in ce te priveste.una peste alta iti vrea binele! Ai face bine sa nu o mai superi si tu, banuiec ca are destule pe cap oricum, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti controleaza temele. Ca sa vada unde te situezi tu in ce priveste scoala.
De ex: cata atentie acorzi orelor, cat te implici, ce ai inteles in urma orelor la scoala etc.
Din tema ta pot reiesi absolut tot ce mama ar dori sa stie in ce te priveste (asta daca are ochiul format; daca nu, se multumeste sa stie ca iti faci temele si sa stea cu inima impacata ca fiica ei este constiincioasa si va ajunge departe in viata. Nu asta isi doreste orice parinte?). In concluzie mama ta iti tot vrea binele din lume. Ar trebui sa-i multumesti ca se implica si iti acorda atentie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte simplu. Ai 2 posibilitati:
1. Vi acasa numai cu 10
2. O denunti pe mama ta la autoritati si ei or sa te ia din acea familie care are grija de tina sa-ti verifice tema si o sa te duca intr-un cenreu "specializat".

P.S. Sper sa alegi prima varianta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, daca ti le faci nu vad care este problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Termina temele repede sau nici macar nu le face, si apoi baga-ti cartile repede in geanta si baga-te la culcare cand nu ea prin preajma. si eu am probleme cu temele si la fel fac. a mers de vreo 2 ani chestia asta. daca ai un profesor cretin care controleaza temele spune-i ca ti-ai uitat caietul de teme acasa sau cal-ai pierdut. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia caetul la un prieten/coleg asemanator cu al tau si aratail

| Doctorfishadi a răspuns:

Pai eu zic ca este mai bine sa le verifice si ea. Poarta totusi o discutie si zi-i sa iti lase mai multa libertate!

| Hakuouki a răspuns:

Nu inteleg de ce nu te bucura faptul ca are cine sa te verifice si este cineva caruia ii pasa de tine. De ce sa incerci sa-ti pacalesti mama? Eu zic sa iti faci temele si sa te duci tu cu temele la ea sa le verifice fara sa te mai intrebe ceva, astfel te va mai slabi. Daca te opui atunci cand vrea sa verifice pare ca ai avea ceva de ascuns chiar daca nu e asa. Sau mergi intr-o zi la masa si discuta cu ea, spune-i ca te deranjeaza si ca ai vrea mai multa incredere, dar ocazional cheam-o sa-ti verifice temele, asta pentru a pastra intacta relatia mama-fiica.

| Alexandru0007 a răspuns:

Pai nu prea poti.trebuie sa le faci.asta e viitorul tau. oamenii mari se duc la birou, muncesc..si ceilalti invata.doar nu vrei sa te joci toata ziuahappy

| j1NNNx a răspuns:

Nu stiu daca esti la liceu. Eu ii zic asa (trec in clasa a 8-a). -Mama dar acum se ia 0% din media anuala, tot ce conteaza e examenul! big grin Deci poti sa iei 4 4 4 4 daca la examen ai 10/10 (am dat un exemplu) big grin

| SabinaQueen a răspuns:

Ai note mici sau esti obraznica? Daca da, atunci mama ta are motiv sa-ti ferifice tema. Daca nu, asa sunt mamele, extrem de grijulii.

| Otto2014 a răspuns:

Poate vrea sa verifice daca ai facut corect or daca ai facut tema, asa ma verifica si pe mine tata. :v

| unprietenaproape a răspuns:

Deci, asociatia telefonul copilului raspunde la un astfel de mesaj care dupa parerea mea e putin absurd si cam banal dar nu raspunde unei altfel de intrebari de pe TPU a unui copil care sustine ca este abuzat fizic. F ciudat

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! Este doar o perioada, aceasta cu verificatul temelor. Pana cand crezi ca le verifica? Asa era de cand erai mica sau a inceput de ceva timp?

| TanteMarianne a răspuns:

Dar ce se intampla daca ti le verifica, mai ales daca nici nu ai nevoie? le vede, sunt corecte, iti spune bravo si gata balamucul!

dar daca totusi ți morțis sa nu le verifice spune-i ca nu ai teme sau spune-i doar o parte din tema
happy

| Florenta16 a răspuns:

Incearca sa te apuci de teme atunci cand este prin preajma ta, ca sa vada ca lucrezi, apoi spune-i ca doar te-a vazut cand scriai, deci nu mai ai nevoie de control. Sau daca nu merge nici asa, sterge o data din urma, si pune data zilei respective si arata. Asa pacalesti si profesorul, d-apoi parintii care nu iti stiu toate lectiile la zi. Bafta.

| PulbereDeStea a răspuns (pentru Florenta16):

Nu stiu cum reusesti sa pacalesti profesorii asa...Dar oricum daca ii asa cu ce te alegi dupa ce termini scoala? Cu nimic? Degeaba ai o diploma/adeverinta daca nu ai cunostinte. Acum depinde cat de sus vrei sa ajungi, si mai ales cum vrei sa mergi mai departe in viata. Dar calea aleasa de tine nu este tocmai buna.

| BLeur a răspuns:

Bună.

Vrei să scapi de verificatul temelor? Apăi fă-o pe maică-ta să aibă încredere în tine şi să nu te mai verifice. laughing
Deşi, în locul tău nu aş comenta, chiar m-aş bucura că îi pasă cuiva de ce fac eu. Şi mie îmi făcea la fel, da' o dădeam afară din cameră laughing.

Dacă mai ai nevoie de vreun sfat, dă-mi add: outlawzzzzz

| TheRealDaniel a răspuns:

Deduc ca mama ta nu are incredere ca iti faci temele, un timp o sa trebuiasca sa le faci pana ce o sa aiba incredere ca ai sa continuii sa faci asta. Sper ca ti-am fost de folos.