| DoneDon a întrebat:

am avut o relație de 5 ani jumate cu o fata până prin octombrie și acum am realizat faput că nu mai am nici un prieten cu care sa ies la o bere, la o poveste sau sa ii spun ceva mai important. Acum am 23 de ani și mi-e destul de greu sa formez relații cu alții, in general cu fete care deja au grupurile lor de prieteni, probabil datorită faptului că nu mai sunt integrat in societate m-a făcut să fiu distant și rece de cei din jurul meu. Mai tot timpul stau ori în cămin, ori dacă sunt acasa in camera mea, stau izolat, dacă sunt chemat afara de cineva refuz mai tot timpul, m-am schimbat mult și nu mai pot avea legături cu oricine. Am incercat sa vorbesc și cu o fata pe care nu am cunoscut-o în viața reala, probabil că din disperarea mea sa vorbesc cu cineva, a crezut că sunt vreun obsedat. Mi-am neglijat mult sănătatea (am renunțat la fumat de 3-4 luni, am fumat in jur de 13 ani), mă simt tot timpul obosit, incerc foarte mult sa ies din aceasta stare care îmi afectează și școală. Dacă sunt persoane care m-ar putea ajuta cu sfaturi și care au trecut prin lucrurile acestea, va mulțumesc!

9 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Esti in depresie.
Stai chill revino la cei care te au chemat la bere, zambeste mai mult.
Daca esti la camin ai de unde alege.
Totul tine de felul cum te trezesti dimineata.
Eu am inceput sama fac placut dar sigur totul se schimba mai bine. Dar totul tine defelul cumvezi

| christine99 a răspuns:

E imposibil să stai la cămin și să nu ai cu cine vorbi. Dacă îți permiți încearcă să mergi la un psiholog, o să te ajute sa treci peste și să te cunoști pe tine mai bine.

| Stropdeploaie a răspuns:

Hei Fruntea sus si fi barbat! Ar trebui sa te bucuri intr-un fel!
Imagineaza ti cum ar fi fost daca totul se termina dupa 10 ani!
Crede ma stiu ce zic! Stiu ce simti! simti ca ti a cazut cerul pe tine! Te simti singur pe pamant! Probabil cu siguranta fosta ta iubita era totul Si prieten" si iubita si tot! Incearca sa te linistesti! Ti as recomanda pentru o perioada sa nu ti mai faci o alta iubita! Adica sa nu fortezi destinul.Lasa lucruile sa vina de la sine! Iti recomand sa ti reconstruiesti relatiile cu fosti prieteni! prietenii din copilarie. daca ai asa ceva!
Si lasa fetele de pe internet! Si inca ceva foarte important!
Fi barbat si fruntea sus! Fara sa ti plangi de mila!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, am trecut și eu prin asta. Am apelat atunci la un psiholog și apoi la un psihiatru care îmi era prieten, apoi am început să ies cu un prieten apoi am făcut plimbări seara sau chiar și noaptea prin oraș. Trebuie să ieși între oameni, și cu și fără motiv. Așa se spune că depresia iese cu mai multe. Pe primul loc este mișcarea iar pe ultimul loc medicamentele. Celelalte modalități nu le enumăr aici că strică sănătatea. Dar trebuie aplicat imediat, dimineața când te trezești începe cu o inviorare dar nu doar una, două, trei, patru, cioc, boc, treci loc ci 20 de minute bune energic.

| Emma30555 a răspuns:

Nu înțeleg de ce totul se invurte în jurul ideii de cuplu. Mai ales când ești tânăr. La 20 și ceva de ani în loc sa va distrați sa va faceți prieteni voi vreți numai relații, care nu știu de ce va duc la izolare. E ok sa ai relație dar asta nu înseamnă că nu poți sa ai prieteni și sa ieși și cu ei din când când sau des, dragostea nu înseamnă pușcărie. La fel sunt și adolescenții dar măcar pentru ei e ceva nou. Eu nu am considerat niciodată ca totul e în a avea partener. Ba chiar devine plictisitor după un timp dacă ajungi la rutina. Asa ca sfatul meu este sa ieși din casa, sa fii comunicativ sa fii degajat cu toată lumea, sa ți faci câțiva prieteni și va fi mai simplu și cu relațiile

| OrdanKarris a răspuns:

Depresia ta probabil vine de la faptul ca ai investit TOT in fata asta, ca ai ales sa renunti la vechii tai prieteni de dragul ei, pentru ca ti-a cerut dansa asta si credeai ca te va aprecia mai mult. Cu femeile nu faci ce-ti cer, niciodata. Fosta ta a vazut ca te poate controla, poate sa-ti impuna ce sa faci, stia ca te poate izola, stia ca te poate face sa te simti izolat, stia ca te poate rani si a facut tot, iar ultimul ei gest probabil a fost sa te paraseasca complet. Din povestea ta deduc ca ea te-a parasit pe tine. In starea in care esti nu-mi imaginez tu sa fi initiat despartirea. Te-ai lasat manipulat de aceasta femeie, ai facut tot ce ti-a cerut, iar ea in loc sa te aprecieze, se scarbea din ce in ce mai tare, tocmai din cauza faptului ca faceai tot ce voia dansa. Fmeile se scarbesc cand baiatul le face toate poftele pe banda rulanta. Suna ciudat, suna contraintuitiv dar asta e crudul adevar. Primul pas spre iesirea din depresie este explicarea in cuvinte a celor intamplate.

Sa-ti faci prieteni nu e greu niciodata, doar ca, noi poate nu mai vrem prieteni, vrem liniste, pace si putina solitudine. In capul tau iti spui singur ca vrei prieteni, dar de fapt vrei solitudine si de asta refuzi continuu sa iesi cu oameni prin oras. Vrei putina singuratate ca sa poti pune in ordine gandurile si planurile. A fi singur nu este niciodata un lucru rau, a fi cu cineva care te face sa te simti singur, e o mizerie.

Starea ta actuala se datoreaza ei. Inca nu ai dat detalii suficiente despre ea si despre relatia voastra. Cum spuneam, pasul catre iesirea din depresie este despicarea firului in 14, analizat concret prin ce ai trecut. Daca pana acum am nimenrit situatia ta si vrei sa iti explic mai multe, ofera mai multe detalii despre ea si ce obisnuia sa faca.

| Adry05 a răspuns:

Pai iesi in oras cu aia care te cheama sau invita tu cunoscuti, nu stiu ce ai impresia ca schimbi daca stai asa si nu faci nimic. Vrei sa schimbi ceva da stai si nu iei nicio initiativa, de unde sa vina schimbarea?

| mgtow a răspuns:

Sa tii minte ca data viitoare daca te incurci cu una patesti la fel. Ai lasat totu in urma din cauza ei acum trebuie sa iti revii

| qwertpro a răspuns:

Salut,da am trecut prin asa perioada.Este oribil cand nu ai cu cine vorbi despre teme personale.Este o perioada foarte greu de trecut si una foarte urata.Da am trecut prin asta, stiu cum e, mereu sa incerci sa iti faci prieteni si mereu sa esuezi si sa nu intelegi ce ai facut gresit.Cand auzi intimplari asemanatoare cu ale tale, te simti mai bine, asa ca uite care e povestea mea.Pana la 15 ani nu am avut aproape nici un prieten, cand eram chemat undeva mereu refuzam, si am ajuns sa nu am cu cine iesi cand deja imi doream acest lucru.Am ajuns sa vreau sa ies undeva, sa vorbesc cu cineva despre unele lucruri, dar nu aveam cu cine.Eram fara prieteni.In cele din urma am gasit un prieten,cu care ma simteam deschis,cu care imi petreceam timpul, si el era cam in aceeasi situatie ca si mine.Dar m-am legat prea mult de el, mult prea mult, iar el doar se folosea de asta, eu faceam orice pentru el pe cand el nu dadea un ban pe mine.Ma simteam mereu oribil din cauza ca el ma mintea si ma folosea, si stiam ca gresesc ca mai tin la el, dar nu aveam alti prieteni si anume prietenia asta ma tinea pe loc.In cele din urma aceasta prietenie s-a distrus cu jumatate de an in urma, si a fost o perioada oribila, el m-a dat afara din viata lui complet doar ca nu am facut cum a vrut el.A fost oribil, am fost ba chiar si in depresie, nu aveam pe nimeni.In cele din urma, m-am luat in maini, si mi-am zis ca trebuie sa merg mai departe si ca ceva trebuie sa se schimbe.Am inceput a vorbi cu oamenii care pareau catusi de putin interesati de mine, tineam legatura cu ei, caci pana atunci eu stateam doar cu acel asa zis prieten si-i respingeam pe toti.Am inceput eu a fi cel care invita oamenii undeva la o plimbare,da nu toti au acceptat,dar au fost si care au acceptat.Mi-am facut noi prieteni incetul cu incetul care sunt mult mai buni ca fostul meu prieten,care tin intr-adevar la mine.Da nu este usor, dar oameni sunt peste tot, la scoala ai colegi, exista multe cercuri unde iti poti face prieteni, exista multe locuri unde poti gasi oameni noi.E de ajuns doar sa incepi o conversatie si poti stabili o prietenie.Nu te atasa de oameni, o prietenie se face in timp, nu intr-o zi.Problema ta e ca si a mea de candva, vrei prietenii care sa se faca intr-o zi, ceea ce e imposibil.Fii tu cel care face primul pas, nu astepta ca altii sa o faca.