| anonim_4396 a întrebat:

De cateva saptamani ma simt mereu trista, acasa am parte numai de scandaluri ai mei se cearta mereu si imi reproseaza ca este numai vina mea. Familia mea este o familie cu un venit mediu sa zic asa, nu ne lipseste nimic, decat fericirea. Nu mai stiu ce sa fac cu mine am o stare proasta, tot timpul sunt nervoasa, ma enervez din orice, plang din orice, seara stau si plang in pat vreo ora si nu-mi dau seama ce am. Nu mai suport sa locuiesc cu ai mei am 19 ani si sunt inca studenta, am incercat sa ma angajez ma tot duc la interviuri dar nu sunt sunata niciodata inapoi. Tatal meu este un om foarte rece si serios tot timpul se plange de bani, este obsedat de bani, eu daca vreau bani pentru doctor sa zicem trebuie sa astept sa stranga mama niste bani si imi da fara sa stie el, nu am inteles niciodata de ce nu pot sa cer bani pentru nimic si trebuie sa ma ascund cand imi iau si eu o crema, un tricou. Parintii mei sunt niste persoane care calatoresc mereu gen la mare munte etc. Tata este obsedat cu pescuitul mereu se duce, isi cumpara tot felul de chestii gen undite, dar daca cer si eu 100 de lei sa-mi iau o pereche de pantalonii nu are, pentru mine nu are bani niciodata, doar mama are bani si daca imi iau de exemplu un sos de ustoroi (Sa zicem) toata ziua tata imi reproseaza ca mananc prostii si a doua zi cumpara si el alt sos, dar al lui e bun, eu cumpar prostii. In fiecare seara tatal meu se imbata si atunci incepe scandalul, totul este din vina mea, eu sunt un nimic si nu-i aduc nicio bucurie, am renuntat de cateva zile sa mai mananc cu ei la masa si iau pe ascuns: un iaurt, un mar, o punga de chipsuri etc Ultima data cand am mancat cu ei la masa (eu nu mananc carne) facuse mama o ciorba de cartofii si felul doi era o friptura de vita si eu sunt obisnuita sa mananc 2 feluri de mancare avand in vedere ca e singura masa pe zi (asa se mananca la noi in familie nu avem mic dejun pranz si cina avem doar pranz) mi-am pus de doua ori ciorba si a inceput tata ca sunt grasa ca ce mananc atata si nu e prima data cand imi face asa insa daca refuz sa vin la masa sunt obligata de mama ("Treci imediat la masa ca iti rup botul" )sa vin la masa ca sa nu faca tata urat ca sunt eu suparata pe el, pentru ca nu am voie sa ma supar pe el. Ultima data mi-au spus "daca mai mananci asa mult o sa te lase si X (iubitul meu) pentru una mai slaba" si incerc sa refuz mereu cand pune masa pentru ca nu mai vreau sa mananc pur si simplu imi vine sa plang cand il vad pe tata, nu-i mai suport ca sa zic asa si nu am pe nimeni cu care sa vorbesc despre asta.Indiferent daca ii ajut sau nu cu" chestii "pe acasa tata nu e multumit mereu trebuie sa-mi reporseze ca nu-i aduc nicio bucurie in viata si el bea din cauza mea.Ca sa nu mai zic ca atunci cand vine o prietena la mine mama este foarte nervoasa ca de ce am eu prietene ca nu ar trebui sa am. Sper ca ati inteles ceva, imi cer scuze daca nu e in ordine scris si va derutez, era mult mai mult de povestit, dar probabil este prea lung. Va rog sa ma ajutati cu un sfat ce pot sa fac sa nu ma mai simt asa, ma cert cu toti prieteni sunt trista mereu...

20 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Cel mai ok pentru tine este să te muți undeva, singură sau cu iubitul tău. Daca mai stai cu ei, ai putea sa patesti ceva.(oamenii cand se imbata nu se mai pot controla.Sa nu te miri daca tatal tau va incerca vreodata sa te loveasca, mai ales daca e in stare de ebrietate ). Creeaza-ti un viitor si dovedeste-i ca nu esti un "nimic" si ca te poti descurca si fara banii lui.

| Chrlls a răspuns (pentru R0R0):

Trebuie sa fac bani inainte sa ma mut, iubitul meu nu o sa plece niciodata de la el de acasa pentru ca acolo practic are "afacerea " lui si nu renunta la asta pentru un job de 1200 lei

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Chrlls):

De ce nu te muti la el acasa? Sau nu te vrea pe cap de pe acum?

| Chrlls a răspuns (pentru UnBroken2016):

El vrea sa ne mutam impreuna in viitorul apropiat, dar sa fim decat noi doi, ai lui nu prea sunt incantati de relatia noastra si el oricum sta la cateva case de mine.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru Chrlls):

E complicata situatia daca nici parintii lui nu sunt de acord cu relatia.
Incercati sa gasiti o solutie impreuna dar tine minte ce am spus inainte.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Nu stiu ce motive au parintii tai de se comporta omul acela este tata doar cu numele pur si simplu nu cred ca te place daca se comporta asa cred ca are probleme serioase nu cred ca tu ai avea vreo vina pentru asta de ce ai avea?
Sfatul meu este sa fii puternica sa te tii tare ca oricum nu o sa fie asa la nesfarsit doar ti se pare asa o sa poti sa te intretii singura sa ai propia locuinta propria familie proprii copii sa fii independenta si parintii tai o sa regrete ca s-au purtat asa cu tine cand nu o sa-i mai vizitezi la batranete sa nu faci greselile pe care le fac ei in prezent.
Toate cele bune!

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Il ai pe iubitul tau care este langa tine sa fugi la el acasa nu cred ca ar fi o solutie deoarece ei ar chema politia si te-ar cauta si automat o sa inceapa sa se duca la el in locuinta lui dupa tine fiindca cum ai spus tu nu mai ai alti prieteni si stiu c doar cu el vorbesti si te-ar lua inapoi acasa ar trebui sa faci altceva cu ei nu mai poti sta in nici un caz un om este foarte violent dupa ce consuma alcool si ai putea sa fii batuta daca stai in preajma tatalui tau cand bea doamne fereste zic sa faci urmatorul lucru noaptea sa fugi de acolo dar nu la iubitul tau ti-am explicat iei niste bani de acolo din casa dar sa fii silentioasa daca stai la parter poti sa iesi pe fereastra iei un autobuz un taxi ceva si pleci departe dar ai grija sa nu observata poate te-ar vedea un vecin cunoscut pe strada se poate si asta trebuie sa incepi o viata noua nu ai nici un viitor langa ei altceva nu am dar indiferent de cat de departe vei pleca sa nu privesti inapoi o sa fii impreuna cu iubitul tau mai devreme sau mai tarziu trebuie sa ai grija unde te duci si astea sa ai grija peste cine dai si sa nu vorbesti cu vreun necunoscut.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Speranta moare ultima! nu uita asta.

| Chrlls a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Iubitul meu sta la cateva case de mine si pe langa asta parintii lui sunt certati cu ai mei, nu cred ca m-ar accepta si sincer nu m-as duce acolo sa locuiesc cu ei... e ca si cum m-as muta inapoi cu ai mei. Stau la curte

| DarySiNimicMaiMult a răspuns:

Ar trebui sa ii spui mamei tale,unei prietene, sa vorbesti cu tatal tau, pentru ca nu vei putea continua asa. Poate tatal tau este suparat pe tine ca l-ai enervat candva, sau poate e doar din cauza banilor si daca isi cumpara, isi cumpara numai pentru el crezand ca banii lui sunt doar ai lui.Incearca sa vorbesti cu o prietena/ruda despre un loc de munca si ii ajuti cu banii tai.Altceva nu stiu, dar totusi as fi vrut sa te pot ajuta mai mult.Pa...

| Chrlls a răspuns (pentru DarySiNimicMaiMult):

Pai mai cer si eu bani de doctor, dentist, de haine ca fiecare, dupa ce ca sunt intr-o situatie nasoala, am si niste probleme la uter (prefer sa nu detaliez)si am nevoie de 500-600 de lei pe luna pentru analize si alte chestii si mama nu-mi da voie sa-i zic lui tata (avand in vedere ca peste 3 zile fac 20 de ani si am 3 ani de cand sunt cu X)ca trebuie sa ajung la ginecolog ca am probleme, desi tata stie ca fac sex, ea nu accepta sub nicio forma sa-i zic de problema mea. Eu acum ce ar trebui sa fac?! sa stau asa cu problema asta si sa ajung doamne fereste la niste complicatii foarte nasoale. Dar ei pleaca in vacante si eu raman si le fac treaba. Vara trecuta au fost plecati de 6 ori cate 3 zile 4 zile 2 zile 4 zile la mare, munte, in delta, inbulgaria etc si eu cand am plecat la mare m-am chinuit sa-mi strang bani pe langa bani care ii aveam de la ei deoarece ei imi calculau sa-mi ajunga 50 de lei pe zi in Mamaia (unde sunt preturi foarte mari)si nu aveam voie sa comentez ca nu-mi ajung bani. Nu am rude apropiate pentru ca suntem certati cu toti, m rog ei sunt certati. Prietene nu am multumita lui mama care nu le suporta si nu este de acord sa am prietene. Scuze ca scriu asa mult, dar chiar nu mai pot sa suport si nu am cu cine sa vorbesc...

| DarySiNimicMaiMult a răspuns (pentru Chrlls):

Iubitul tau ar putea sa te ajute cu banii?

| DarySiNimicMaiMult a răspuns (pentru Chrlls):

Pai...Poti sa incerci sa ii spui tatalui tau de chestia asta,dar daca este calm,dar din cate ai spus tu el nu este calm niciodata,ai putea sa vorbesti cu mama ta sa te ajute ea,o rogi,daca ai mai facut analize poti aduce "probe" care sa o faca pe mama ta sa se razgandeasca.Ii spui ca ai nevoie,ca poti sa faci alte probleme (dar nu tipa, ca asa nu te va ajuta niciodata) si o ajuti la treburi, apropie-te de mama ta, vorbeste cu ea despre secretele tale si apoi ii amintesti de asta, nu ii zici mereu ca se va supara. Daca ii zici tatalui tau ce se poate intampla? TE BATE SI TE DA AFARA DIN CASA? Sau...Eu zic ca cel mai bine este sa vorbesti cu mama ta si poate te ajuta ea, daca nu e ca tatal tau, ea e femeie, te intelege mai bine si de problema ta la uter daca ii spui despre ea calm, fara sa tipi.

| Chrlls a răspuns (pentru DarySiNimicMaiMult):

Stie despre problema, in ultimi 2 ani numai ea imi dadea bani pentru doctor, dar nu inteleg de ce trebuie sa ma ascund de tata si daca vreau sa-mi fac analize sau daca vreau sa-mi fac o carie. pentru mine mereu ce vreau eu este "scump" dar el isi cumpara tot ce vrea indiferent de pret. Mama este apropiata de mine, dar cand i-am spus de problema mea a zis ca ce am facut nu sunt sanatoasa cand am patit asta si de ce, ei sunt inapoiati ca sa zic asa, ei nu inteleg de ce sa ma distrez, de ce stau afara pana la 2:00 am, de ce ma duc la concerte, de ce dau bani pe farduri si haine, de ce sa plec la mare in vacanta. Si imi spun mereu ca ei la varsta mea munceau sa faca un ban si sa puna o paine pe masa si eu vreau sa ma distrez.In fiecare zi trebuie sa ma trezesc la 8 dimineata, nu conteaza ca stau degeaba si nu am ce sa fac, eu trebuie sa fiu treaza la ora aia, daca ma trezesc si eu duminica pe la 11:00 deja iese scandal ca dorm toata ziua ca nu fac nimic. M-am dat intr-o seara cu ruj rosu pe buze si voiam sa ies afara si mi-a zis ca unde ma duc eu asa "pe centura "?! si m-au incuiat in camera. Chiar sunt multe de povestit. Si da iubitul meu ma mai ajuta cu banii, dar nu sunt chiar asa ieftine analizele si nu pot sa-i cer lui bani mereu.

| DarySiNimicMaiMult a răspuns (pentru Chrlls):

Intr-o zi,faci curat in casa si seara, cand vezi ca nu sunt stresati le spui despre problema ta, ii iei usurel fara sa tipi sau sa te agiti, dar nu vorbesti fals, o intrebi pe mama ta si pe tatal tau daca iti dau banii pentru ca poti sa dai in PROBLEME MAI GRAVE.

| Mirela123yz a răspuns:

Si mie mi se mai intampla asta, intr un fel. Nu e chiar, ca la tine.
Eu am mai multe probleme cu mama, mereu trebuie sa mi faca morala pentru orice lucru mic. sad
Trebuie sa fii puternica, sa nu mai pui la suflet totul. Sa incerci sa vorbesti cu ei si sa incerce si ei sa te inteleaga pe tine. Nu meriti o viata asa rea. sad
Seara, nu mai plange. Fa ceva care te face fericita. Si incearca sa nu te mai certi cu nimeni. O sa vezi ca o sa fie totul bine. Iesi pe afara, plimba te!
Si atunci cand mananci cu ei, nu i asculta indiferent ca te critica, tu mananci atat cat ai nevoie. Si faci ceea ce trebuie! Fii puternica :*

| Chrlls a răspuns (pentru Mirela123yz):

Nu am ce sa vorbesc cu ei pentru ca nu merge pur si simplu nu ma inteleg. As iesi cu drag afara si as sta numai afara insa nu am voie sa ies cand vreau eu de capul meu, oriunde ma duc trebuie sa explic de ce, unde, cum si cu cine. Am si permis si cand am facut 18 ani mi-a luat masina (tata) si de cate ori ne certam imi scoate ochii ca mi-a luat masina din bani lui si ca trebuie sa fac ce zice el ca el m-a crescut. Cu masina nu pot sa ies decat duminica prin zona pe aici pe la mine si in general sunt taxi ii duc pe ei la petreceri, ii iau de la petreceri, o duc pe bunica la x, o iau de la x si uite asa sunt TAXI non-stop. Chiar acum trebuie sa plec cu mama sa o duc la cineva si e nervoasa ca nu sunt gata cand vrea ea.

| Mirela123yz a răspuns (pentru Chrlls):

Imi pare rau pentru tine. sad Dar la 19 ani ar trebui sa ai libertate, sa poti sa mergi sa te plimbi, sa stai afara. Ca doar nu ai 12 ani, inteleg. trebuie sa le spui unde mergi, ca se vor ingrijora dar ai tai prea exagereaza... sad
La mine mama e nervoasa mai mereu. si tipa la mine. straight face
Chiar si degeaba uneori. imi scoate ochii ca de ce stau pe telefon, si nu fac altceva. De ce nu invat? Dar eu am 9-10 la scoala, ce ar vrea mai mult de atat?! sad
URASC ACELE MOMENTE CAND MA CERT CU PARINTII, SAU PUR SI SIMPLU EI PORNESC CEARTA, DEGEABA.

| Chrlls a răspuns (pentru Mirela123yz):

Certuri mici am avut si eu, dar parca prea exagereaza, eu sunt de vina pedntru tot ce se intampla. Eu vreau sa-mi revin din starea asta in care sunt pentru ca imi pierd si prieteni si iubitul, sunt mereu nervoasa si suparata, plang din orice, oricand, nu-mi place nimic la mine si stau si ma uit in olginda si ma gandesc ca ar fi fost perfect daca nu existam

| Chrlls a răspuns (pentru Mirela123yz):

E posibil sa fie o depresie? Pentru ca nu stiu ce am, eu nu eram asa, eram o fata pozitiva