| georgia a întrebat:

Care sunt cele 3 cacofonii acceptate in limba romana?

72 răspunsuri:
| Selena a răspuns:

Biserica Catolica, Ion Luca Caragiale, Banca Comerciala Romana, Epoca Capitalista, Tactica Cavalereasca

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Ca+cr: ca cristi
biserica catolic
ion luca caragiale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Biserica Catolica
2.Ion Luca Caragiale
3. Tactica Cavalereasca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biserica catolica, Ion Luca Caragiale si a treia trebuie sa o zici tu, ca vad ca le stii

| beba a răspuns:

....sa nu uitam pe cea mai recenta, Monica Columbeanuhee hee

| J7anine a răspuns:

Cica se considera cacofonii si alte grupuri de litere nu doar co.ca. de obicei cand un cuvant incepe cu aceeasi silaba cu care s-a terminat cel de dinaintea lui

| andreutz a răspuns:

Pentru toti cu pretentii de inteligenti de aici...Monica Columbeanu in primul rand nu este cacofonie...cacofonia reprezinta repetarea aceluiasi grup de sunete format din 2 litere, atat la sfarsitul unui cuvant cat si la inceputul cuvantului urmator din propozitia sau fraza respectiva...asa ca puneti mana pe carticica happy

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cacofoniile sunt permise in limba romana. Se recomanda a fi evitate, dar fara sa fortam sensul propozitiei sau sa adaugam cuvinte care nu-si au locul (cum e celebrul si sau virgula). Nu se pune virgula in scris intre cuvintele care creeaza un ligament, dar se recomanda evitarea ligamentelor deoarece in scris e mai usor decat in vorbire.
Numai elevii de clasa a doua isi dau coate la o cacofonie.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

BISERICA CATOLICA, ION LUCA CARAGIALE, TACTICA CAVALEREASCA

| beba a răspuns:

Andreutz, vad ca ai probleme serioasehee heePana acum te-am lasat in pace de cate ori ai jignit cate un coleg pentru ca asa ai avut chef...pentru cultura ta generala, era o gluma! Acum te-ai prins? Si nu isi da nimeni aere de inteligent pe aici. e simplu unii sunt, altii nu.Fiecare dintre noi cred ca stim in ce categorie intram.Atat am avut de spus.Bafta la numarat ''stupizi'' si ''nefolositori'' ca vad ca ai facut un hobby din astahee hee

| beba a răspuns:

...ma scuzi, am apasat ENTER inainte sa terminhee heemana pe carte am pus ca d-aia am ajuns unde sunt acum, nu pe ochisori frumosi...si eu si atatia alti useri pe care vad ca ii faci knock-out intr-o intrebare fara sens, pusa la Stiinta si Filosofie...pentru ca azi sunt de treaba, iti recomand tie cu mareee calduraa o carticica tare interesanta''Bunele Maniere''. Numai bine!

mira
| mira a răspuns:

Nu a legiferat nimeni numarul cacofoniilor admise.In cursul vorbirii pot aparea mult mai multe grupuri de sunete cu o rezonanta mai putin placuta. Vorbitorul atent gaseste o cale sa le evite, bineinteles nu prin acel" si" sau prin rostirea cuvantului"virgula". Marele nostru dramaturg se semna I.L.Caragiale,tocmai pentru ca avea simtul limbii si dorea sa evite o cacofonie. Mira

| Sara a răspuns:

Biserica catolica e una din ele
tactica cavalereasca
banca comerciala
ion luca caragiale
si. bomba monica columbeanu laughing glumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 bisecica catoliva 2 ion luca cargiale si 3...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ION LUCA CARAGIALE, BISERICA CATOLICA SI PE A TREIA NU O STIU

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biserica catolica, ion luca caragiale, tactica cavalereasca sunt singurele 3 cacofonii adise in limba si literatura romana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele tri cacofonii acceptate in limba Romana sunt:
~Baca Comerciala Romana
~Ion Luca Caragiale
~Biserica Catolica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca cand

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt ar fi mai multe cacofonii:ion luca caragiale, cacao, biserica catolica, monica columbeanu, cacofonie, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt ar fi mai multe cacofonii:ion luca caragiale ,cacao ,biserica catolica ,monica columbeanu ,cacofonie ,etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu le stiu pe toate tonguebig grin uite astea sunt: Ion Luca Caragiale, Biserica Catolica, Tactica Cavalerilor Teutoni si cea mai noua cacofonie Banca Carpatica.Si BOMBA SECOLULUI: Monica Columbeanu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La la este tot cacofonie neacceptata ex. mergem la laborator

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu ca sunt 5. una nu o mai stiu.Biserica Catolica, Ion Luca Caragiale, Tactica Cavalereasca, Musca Columbaca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tactica cavalereasca, biserica catolica, Ion luca caragiale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fizica cuantica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te intrreaba cineva care sunt ii spui Monica Columbeani si gata ca alta nu-i mai trebuie...laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Smara, de unde chestia cu Banca Comerciala Romana? Daca ai fi zis Banca Carpatica, da, intelegeam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ion luca caragiale tactica cavalereasca monica columbeanu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-Biserica Catolica;
-Ion Luca Caragiale;
-Tactica cavaleriei romane.

Alte răspunsuri