| anonim_4396 a întrebat:

Ce cacofonii sunt acceptate?

6 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Biserica catolica, banca comerciala, fizica cuantica rolling on the floor

| F3d0x a răspuns (pentru supadeceapa):

+Ion Luca Caragiale, tactica cavalerilor...

| unvecin a răspuns (pentru supadeceapa):

și Coca-Cola.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fizica cuantică
rolling on the floor)))

| unvecin a răspuns:

Cele pe care nu le poți evita (ușor). Cacofoniile sunt doar stângăcii care ţin de estetica limbii şi nu greşeli propriu-zise.

Dacă gândești ce spui sau scrii cu două-trei cuvinte înainte, le cam poți evita. Unde nu-ți vine o soluție, poți să lași o pauză mai lungă între cuvinte când vorbești, ca să se audă clar că nu sunt legate cuvintele.

Cel puțin pentru mine e enervant când cineva folosește cuvântul „virgulă" ca și cum asta ar rezolva situația.

| Ionut58282856 a răspuns:

Cacofonie vine de la ****, adica sa nu iasa cuvantul **** sau cacam, de exemplu: ca cam asa vine. Asta e cacofonie dar nu e asa importanta. Capu' la peste nu e pulofonie?