| kiparos a întrebat:

Ce alegi: Sa spui adevarul sau prietenia?

16 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Prietenia merge mână-n mână cu prietenia, nu separate cu condiţia să existe sinceritate.
Pa, pa.

| Razvan a răspuns:

Prietenia.Adevarul e marfa proastahappy

| sensesDelight a răspuns:

Te referi la să spui adevărul prietenului dacă doare sau să-l lași așa menținând prietenia?
Dacă da, eu aleg să spun adevărul. La urma urmei e prieten și știe cam tot ce fac, iar dacă e prietenie adevărată ne putem enerva 1-2 zile, dar apoi ne împăcăm.
Dacă nu te referi la asta, dintre prietenie și adevăr aș alege adevărul, pentru că dacă aș fi sinceră și sociabilă mai întâi, aș avea și prieteni apoi. ^.^

| RXN a răspuns:

Prietenia implica spunerea adevarului, deci e pe principiul'Totul sau nimic' aici.happy

| Nimic special a răspuns:

Cred ca Prietenia, totusi se spune ca esti egoist daca spui adevarul. Dar pe o parte daca e ceva important spune-i adevaru sa nu afle de alt`undeva si pe urma ai mai putine sanse de a fi iertat/a.

| lovenotsex a răspuns:

Te referi la intrerupere prieteniei datorita unui adevar dureros? Daca da,, atunci adevarul este important, atata timp cat intr-o asa zisa prietenie nu exista sinceritate si adevar in orice sfat, sau fapta care se intampla, atunci parerea mea mai bine o lasi moarta ca nu se numeste prietenie ci o chestie de fatada, de ochii lumii, si e aiurea sa amagesti pe cineva considerandu-l prieten, dar lasandu-l sa traiasca din minciuni, o prietenie se bazeaza pe incredere toatala(o prietenie adevarata, evident)O prietenie fara minciuni, secrete, iar daca consideri pe cineva prieten si iti pasa de el, atunci nu vei recurge niciodata la minciuna, pentru asa zisa "ii vroiam binele" nu-i adevarat si nu-i corect.Bafta! Spre ca te-am ajutat cat de cat:d

| stresu a răspuns:

Acum depinde la ce te referi; eu de mica am invatat ca prin minciunele (de multe ori prin omisiune) ii tii pe ceilalati fericiti. Desigur nu mint legat de lucrurile importante: inselat partenerul, sume mari de bani, lucruri care ar putea afecta viata personala sau profesionala a unui om la care tin.
Sinceritatea e ceva relativ, iar decat sa zic in fata unele lucruri care nu au utilitate si nu il imbogatesc spiritual pe celalalt, mai bine tac si inghit. Prefer sa mint in ceea ce ma priveste, pentru ca problemele mele sunt strict ale mele, iar gandurile imi apartin in totalitate. Daca asa lasa la suprafata tot ce gandesc nu m-ar mai tine nimeni prin preajma, e in natura mea cam dubioasa. Asa imi pot pastra prieteniile.
Dar din nou, nu fac elogiu minciunii ci doar ascunderii sub pres a unor detalii, mai ales legate de propria persoana. Iar eu la randul meu cer orice celor din jur mai putin siceritate. E alegerea lor. Minte-ma frumos iar eu voi aprecia o minciuna de calitate! Dar daca te-am prins cu ceva important, te-am ars!
Stiu ca nu e un model de succes, dar uneori prefer sa pastrez o imagine mai fericita decat sa ma agat de un adevar inutil si dureros.

| aliona_6797 a răspuns:

Daca nu spui adevarul, oricum minciuna va distruge treptat prietenia, deoarece vor interveni frustrarile si poate chiar procesele de constiinta. In plus, o minciuna are nevoie de alte sute de minciuni care sa o sustina pentru a nu fi descoperita. Cu cat spui adevarul mai repede cu atat ai mai putin de marturisit. (am senzatia ca am inteles intrebarea gresit, dar sper sa nu fie asa)

| Gabyy_8657 a răspuns:

Adevarul este o comoara.Sinceritatea accentueaza prietenia.

| Eliut a răspuns:

Adevarul. Cu prietenia, te impaci intr. o saptamana. Dar cu minciuna nu happy

| Aѕнℓєу♥ a răspuns:

Prietenia e foarte importanta pentru mine, pun iubire in ea si intelegere.
Bafta,

Ashley.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa spun adevarul. Chiar daca si prietenia este importanta, adevaraul intotdeauna conteaza, si un prieten adevarat ar aprecia asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa spun adevarul.Adevarul face prietenia mai puternica mai devreme sau mai tarziu, daca exista vointa si incredere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa spun adevarul! Daca esti prieten cu cineva nu inseamna automat ca e si o prietenie adevarata, poate sa fie si falsa deci poti minti acea persoana! Dar daca spui adevarul poti sa-ti faci prieteni buni tocmai pentru ca esti sincer! Asta e parerea mea!

| Alexandra_3173 a răspuns:

As alege adevarul chiar daca prietenia inseamna mai mult ...pentru ca la urma tot se gaseste miciuna :d

| Nike31 a răspuns:

Persol eu cred ca adevarul este baza unei prietenii indelungate!