| X3RO a întrebat:

Ce as putea face sa nu imi mai pese de ce spun altii? Cand e vorba de haine, imi e rusine sa port lucruri mulate, chiar daca nu am probleme mari cu greutatea, imi e rusine sa stau doar in tricou sau in pantaloni scurti sau sa port rochii. Cand fac ceva gresit, chiar daca oamenilor de langa mine nu li s-a parut ceva foarte grav, eu ma gandesc luni intregi la momentul ala si incerc sa evit lumea care m-a vazut in acel moment, imi e rusine cand ma intalnesc cu cineva cunoscut pe strada si mereu simt ca o sa fiu judecata pentru ceva sau ca o sa se intample ceva rau. Ideea este ca, in trecut, cand eram mai mica, toata lumea ma evita si nu vorbea cu mine sau aveam parte de glume proaste din partea altora si de atunci imi e frica sa nu se mai repete acel lucru si prefer sa stau mai "ascunsa".

Răspuns Câştigător
| Clytia a răspuns:

Te înțeleg pentru că și eu am avut și încă mai am perioade în care mi-e frică să nu fiu judecată de ceilalți. Să-ți spun ceva: când ești atacată verbal de către cineva, uiți că acea persoană face referință la ceea ce ai spus, și nu la tine ca ființă umană. De aceea, apar foarte multe urmări negative: pierderea încrederii în sine, frica în a-ți exprima propria opinie, nu mai ești relaxat când vorbești, nu mai îndrăznești să deschizi conversații cu aproape nimeni și poți deveni chiar anxioasă și depresivă. Vezi cât de multe lucruri pățești din cauza fricii de a nu fi judecat?!
În primul rând, acceptă-te așa cum ești, cu bune și cu rele! Toți avem defecte, iar până la urmă astea ne definesc pe noi ca persoane. Când recunoști că ai greșit, își crește puterea interioară, tocmai pentru că scapi de dorința de s fi perfect sau aproape perfect.
Totodată, puneți întrebarea "cât de rău poate să fie?" când faci un lucru. De cele mai multe ori, frica e mai mare decât durerea. Și încă o idee, nu încerca să te schimbi pe tine ca om, doar ca să fii pe placul celorlați. Cei care nu te acceptă așa cum ești, înseamnă că nu au făcut parte din viața ta, așa că dă-le frâu liber să plece. Fii naturală, poartă ceea ce-ți place și lasă-i pe alții să vorbească. Tu să te simți bine în pielea ta. Fii tu! Mult noroc!

10 răspunsuri:
| IonutCG90 a răspuns:

Sa inveti sa dai buna ziua, e un inceput. Multi postati pe aici cereti dar nu sunteti capabili macar un buna ziua sa oferiti.

| Kevinn2000 a răspuns:

Stai liniștită, problema este la ei, nu la tine. Ei sunt oamenii răi, nu tu.
Gândește-te că peste câțiva ani o să uite toți colegii sau toate persoanele din prezent și trecut care te-au judecat, cel mai probabil nu o să ți legătura cu nimeni ( știu din propria experiență + de la alții ). Cel mai bun prieten al meu din clasa a 5-a până în a 12-a este distanțat de mine și eu de el, mai vorbim doar când ne vedem din întâmplare, în rest nu.
Sau un argument și mai bun ar fi că, cu toții veți muri peste 60-70-100 de ani cu siguranță, deci ce rost are să nu faci ceea ce vrei doar pentru că îți e rușine sau frică că te va judeca cineva?
Nu mai da importanță nimicurilor, nu trebuie să-ți pese de asemenea oameni care te judecă.
Fiecare e liber să facă ceea ce vrea.

| Amely21 a răspuns:

Bună! Nu trebuie să fi așa, fiecare om are dușmani( nu exista persoană care să nu aibă!), si tine minte ca NICIODATĂ nu îi vei mulțumi pe toți. Si dacă faci numai bine, tot o sa isi mai găsească cineva ceva. Stai liniștită, si eu am trecut prin foarte multe. Mulți au râs de mine, sau altele. Am foarte multe dureri din trecut și eu. Dar trebuie sa trecem peste.
EȘTI UNICĂ! Fiecare om e unic în ceva! Gândește-te la cât mai multe chestii pe care știi tu să le faci și alții poate nu. Tu ai valoare, nu te lăsa doborâtă de nimeni.
Iti zic și tie că poți sa încerci, ceea ce am incercat și eu: am un borcan, in care de la începutul anului pun bilețele cu toate lucrurile frumoase și bune, care mi s-au intamplat. Vei fi fericit la sfarsitul anului, sa vezi cate lucruri frumoase există!
Deci: capul sus! Nu te lăsa schimbată de nimeni! Comportă -te și imbraca-te așa cum îți place ție. Fi tu însăți!

Răspuns utilizator avertizat
| gheorghe699 a răspuns:

Eu cred ca "problema"este doar in mintea ta,sunt comvins ca arati bine,ca esti o prezenta agreabila, si ca sa te comving ca am dreptate, priveste discret, urmareste cu cata pasiune, cu cata admiratie te privesc barbatii ...de ce iti este frica? ca provoci dorinte? celor care te privesc

| Frank51 a răspuns:

Stii ce trebuie sa faci doar ca nu strica sa te plangi un pic, nu? Hai, gata, te-ai eliberat.

| GirlOnline81 a răspuns:

In privința vestimentației, te sfătuiesc sa porți doar lucruri care te fac sa te simți in largul tău. Dacă nu te simți confortabil in rochii, nu le purta.
In ceea ce privește " când fac ceva greșit... prefer sa stau ascunsa"... te stresezi prea mult happy.

| Iote a răspuns:

"Cand e vorba de haine," porti ce iti plac tie si in ce te simti tu confortabil. Nu trebuie sa purtam ce poarta altii. Altfel, mai bine am purta uniforme. In rest, cum spune cineva mai sus, mai baga-ti (uneori) piciorul in ce spun ei.

| sofisis a răspuns:

O sa cresti si o sa-ti treaca. Poti incerca sa te duci la cursuri de actorie. Stii cum te scot din carapace si din confort? Instant. Sau orice sport de echipa.Comunica si nu mai trai cu paranoia. Vorbe si critici o sa primesti si daca esti cea mai perfecta si frumoasa femeie

| CleanHeart a răspuns:

Să te doară undeva de lume
Fă doar ce îți place ție, ăla care judecă e perfect sau are acest drept? Nu.
Sa nu îți pese de părerile celorlalți, ai dreptul să îți colorezi viața cum vrei tu.
Sfatul meu e sa fii mândra și să ai cat mai multă încredere în tine!
Știi care e cel mai frumos om? Ăla care arată că are încredere în el happy