| ecristinamc a întrebat:

Ce inseamna pentru tine mama?
Nu vreau cuvinte magice de care nu suntem toti demni sa le deslusim, dar nici cuviente simple. Vreau sa spuenti ce inseamna mama voastra pentru voi, ce va aduce aminte de ea(daca nu mai este), ce are doar mama, ...etc.
O sa spun si eu ce inseamna mama pentru mine dar vreau sa aflu si opiniile voastre.

Mama pentru mine este raza de soare, este steaua care va veghea mereu pe cer in cautarea unei nou galaxii, este raza de soare ce rasare zilnic pe aleea vietii, presarata cu salcii cu petale trandafirii de necazuri dar pe care mama le rupe cu arma optimismului, ii rasfrange tepii trandafirilor din cala ei cu ajutorul perseverentei si ajunge sa persista cu ajtuorul dragostei.Mama este ceea ce unii o numesc perfectiune, mama este ceea ce unii ii zic dreptate, mama este ceea ce unii ii zic caldura.mama este ceea ce toti o numesc MAMA!

Răspuns Câştigător
| EUSIATIT a răspuns:

Ma bucur ca iti iubesti mama. M as bucura sa vad ca si copilul meui ma iubeste dar... cred ca intelegi ce vreau sa spun. Sunt o mama ranita si indurerata pentru ca desi am facut si fac tot ce pot pentru copilul meu [are28 ] de ani. nu da 2 bani pe mine. oare cu ce am gresit? are serviciu. e sanatos. dar. avind o deceptie din greselile lui eu sunt cea vinovata. DE ce?

| BiBi095 a răspuns (pentru EUSIATIT):

Hei scuze ca raspund acum dar. Wow. S.a mai schimbat ceva? Deci am inceput sa plang la cuvintele: oare cu ce am gresit? Offf

33 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

E fiinta de care esti legata prin urzeli nevazute de nimeni, toata viata. Depindem de ea, si cele mai multe lucruri de la mama le aflam, e nu numai prietena noastra, e intaia noastra profesoara, e medicul nostru, e aparatoarea noastra, e totul.Nu exista cuvinte prin care sa ne putem exprima recunostinta noastra fata de mame.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mama pentru mine a fost aerul care îl respiram, universul meu.
Acum am rămas fără ea și totul în jurul meu este înghețat.
Pa, pa.

| anad a răspuns:

Era sufletul casei.Cand lipsea timpul trecea foarte greu, parca era pustiu si mai frig. Abia asteptam sa vina acasa!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Pentru mine mama a fost un cuvant magic, mi-a fost, sora, prietena, educatoare, invatatoare, profesoara... Mi-a fost MAMA.

| Alisa a răspuns:

Mama este singura persoana care ma iubeste neconditionat si care se sacrifica doar sa imi fie mie bine.

| MidnightLady a răspuns:

Persoana care intotdeauna m-a invatat de bine, m-a vegheat, m-a alinat cu o vorba buna, s-a bucurat alaturi de mine si mai presus de orice mi-a oferit atat iubirea cat si iertarea neconditionat. E totusi greu sa explici in cuvinte ce inseamna MAMA.

| Alice_6278 a răspuns:

Buna! Pentru mine mama este ce am mai drag pe lume Ash spune ca ea este elixirul vietzii mele.Este soarele ce rasare mereu cand mai puternik cand mai slab este izvorul de intzelepciunii.si in fine este diamantul din virful piramdii. O iubesc enorm pe mama mea si as fi in stare sa fac oriece pentru ea kit de neposibil ar fi acel lucru. Te iubesc la infinit "Mama"Vreau sa stie toti:* :* :* :* :* (h) (h) (h)

| lorenutza55 a răspuns:

Nu cred ca am cuvinte sa o descriu exact asa cum este ea... oricum cea mai minunata fiinta din lume!

| rebeka_3345 a răspuns:

Este locul unde mereu ai sa gasesti iubire, sprijin, intelegere, tot ce e mai bun! e o minune! minunata!

| ecristinamc explică:

Eustiatic,

Nerecunsotinta va fi candva judecatawinking
Esti mama care l-a nascut, care si-a dat cele mai bune clipe din viata ei pentru el, iar el a luat totul exact pe invers. E ca in povestea aceea : coaja de portocala adapostetste feliile pana ea va fi desfacuta de noi oameni. apoi ea este aruncata iar feliile sunt mancate doar.
Pentru ca pe chipul bland al unei mamae singuratece(precum dvs) sa apara un zambet, va daruiesc un buchet de ghiocei si va doresc o primavara minunata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prefer sa imi pastrez cuvintele doar pentru mine si sa invat sa o pretuiesc asa cum merita. Sa arat lumii intregi cine este mama mea, cea mai pretuita femeie din viata mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singura persoana care m-a facut sa inteleg lumea si sa fiu impartial pentru adevar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Ma numesc Alina si imi iubesc mama mult. O iubesc pentru multe lucruri pe care ma invata si pe care le face pentru mine.As avea multe lucruri de spus despre mama... ea este o fiinta simpla la prima vedere si o persoana calda, deschisa cand o incatnesti si ajungi sa o cunosti.Multi copii au uitat cat de mult inseamna cuvantul "mama" ei cred ca e doar o persoana ci nu este asa este o fiinata draga noua ce la greu si la bine ce incearca sa te ce e bine ce e rau.Multi ar trebui sa invete sa o iubeasca sau macar sa o aprecieze.Multi copii sunt la orfelinate si multi si-ar dori sa-si cunoasca mama puneti-va voi dragi cititori in locul lor si mai ganditiva... daca erati voi in locul unui copil de acolo. Voi sunteti norocosi ca aveti mama si iubitile si ganditiva ca ele ar da orce sa va vada fericiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama pentru mene inseamna tot mama este ceea mai scumpa pe lume fara mama nu-i e viata mama te invata mama te saruta mama te mingiie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MAMA a fost pentru mine totul si luna si soare si caldura si frig...TOT dar acum nu mai e langa si cuvatu acesta special 'MAMA' nu pot sal spun oricarei femei asa ca daca o sa aveti o mama vitrega sau poate aveti sai nu-i spuneti 'MAMA' DACA NU O IUBITI

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E atat de frumos sa ai cui spune mama...pentru mine mama inseamna fosrte mult avandinvedere ca de 12 ani nu e langa mine si de 5 nu am mai vazut-o ma simt ciudat cand aud preteni vorbind cu mamele lor si eu nu pot vorbi cu ea in fiecare zi ma simt un copl parasit si uitat de lume paraca toata lumea ma respinge si imi fac prieteni foarte greu mi-as dori din suflet sa imi petrec timpul alaturi de mama mea pentru ca e tanara si frumoasa si sunt mandra ca e mama mea chiar daca m-a parasit crezand ca eu sunt vinovata ca am venit pe lume fara sa intreb pe nimeni cu toate astea o iubesc e mama mea si m-i-a dat viatacrying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama! Poate ca ea pentru lume este o singura persoana, dar pentru mine este lumea intreaga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici nu stiu cum sa incep …. Nu gasesc cuvintele potrivite pentru a-ti multumi pentru tot …. Ti-as spune ca te iubesc, insa stii deja …. Ti-as spune ca esti tot ce am mai bun, insa cuvintele sunt de prisos pentru ca tu stii asta … Stiu ca poate, cateodata, te-am suparat, insa nu a fost cu intentie; stiu ca nu te-am ascultat mereu insa sper sa imi fie iertate toate …. Stiu ca poate, cateodata, nu am fost fiica care ti-ai dorit-o, poate ca am fost prea rebela sau prea cuminte, insa sunt aici pentru a te iubi neconditionat pentru ca numai tu mi-ai stiut necazurile si fericirile, numai tu m-ai ferit de tot ce e mai rau si mi-ai oferit tot ce e mai bun …. Mi-ai oferit trup din trupul tau, ore din viata ta si cel mai important lucru este ca mi-ai oferit dragostea ta … poate ca multi ar vrea sa fie in locul meu acum, insa nu te-as schimba pentru nimic in lume …. Doar tu poti sa stii cat de greu mi-ar fi fost fara tine, fara sa-ti aud cantecul de leagan, fara sa ma bucur de mangaierile tale, fara sa-ti vad chipul angelic … Stii ca numai impreuna putem trece peste tot si numai impreuna vom fi fericiti … Stii ca nu as putea trai departe de tine deoarece tu esti cea care ma alimenteaza in fiecare zi cu energie si cu pofta de viata …. Esti centrul universului meu si fara tine nimic nu ar mai avea rost si nu imi ramane decat sa iti multumesc pentru ceea ce esti si pentru ceea ce faci pentru mine … te iubesc pentru ca existi, te iubesc pentru ca esti mereu aici pentru mine, te iubesc pentru ce esti, te iubesc pentru ca mi-ai dat viata, te iubesc pentru ca m-ai acceptat asa cum sunt, cu calitati si defecte, si nu ai incercat sa ma schimbi! TE IUBESC!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama e cea mai scumpa si mai draga fiinta din aceasta lume, de n-ar fi ea n-ar fi viata pe caceasta lume.Mama este totlul, totul poarta numele de mama. A-si da totul ceii mai pretios ca nicicind sa nu vad tristetea in ochii ei.Deci mama e totul in viata mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama pentru mine este un inger nu unul oarecare ci ingerul pazitor al vieti mele. mama m-a iubit mereu orce am facut eu. mama a fost langa mine mereu. ea este pentru mine cea mai buna mama din lume. vad multe necazuri ce se intampla la tv cum isi omoara mamele copii sau cum ii bat sau cum ii da la stat etc mama mea m-a crescut si ma va creste in continuare pana voi avea casa mea dar mama tot mama o sa ramana pentru mine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Idealu meu este MAMA,

Sunt o adolescentina si idealul meu este Mama.
Pentru ca ea ma indruma spre binele meu si ea este persoana care intodeauna m-a invatat de bine, m-a vegheat, m-a alinat cu o vorba buna, s-a bucurat alaturi de mine si mai presus de orice mi-a oferit atat iubirea cat si iertarea neconditionata.
As putea sa spun ca mama este cea mai draga fiinta de pe lume pentru mine. Este singura persoana care m-a facut sa inteleg lumea. Aceata mama este care m-a adus pe lume si mi-a dat cele mai bune clipe din viata ei. Mama e cea mai scumpa si mai draga fiinta din aceasta lume, de n-ar fi ea n-as fi nici eu in viata pe aceasta lume.Mama este totlul, totul poarta numele de mama. Mama pentru mine este un inger nu unul oarecare ci ingerul pazitor al vieti mele. mama m-a iubit mereu orice am facut eu. mama a fost langa mine mereu. ea este pentru mine cea mai buna mama din lume. vad multe necazuri ce se intampla la tv cum isi omoara mamele copii sau cum ii bat sau cum ii da la stat etc mama mea m-a crescut si ma va creste in continuare pana voi avea casa mea dar mama tot mama o sa ramana pentru mine
Este locul unde mereu ai sa gasesti iubire, sprijin, intelegere, tot ce e mai bun! e o minune! minunata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E frumos am luat si eu niste exemple multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine mama este si va fi tot ce am mai scump!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce za huin9 big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine mama e un cuvint inaltator. Ce sentiment de dragoste ne invaluie sufletul si chipul ei sfint ne apare in fata ochilot atunci cind il rostim.Privirea ei calda ne urmareste fiecare pas al vietii.Acum cind suntem copii si o avem linga noi ne pare bine dar cind nu va fi linga noi se va rupe o bucatica din sufletul nostru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama este trecutulmeu cald, Prezentul meu, Viitorul meu stralucit...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este cuvantul cel mai scump din lume este mama ce isi vegheaza pruncul este o minune data de dumnezeu este cantecul ce-l fredoneaza orice compil mama pentru mine este viata mea

| xBlackPearlX a răspuns:

Pentru mine mama este universul, cadoul de la dumnezeu, si toata imima mea

| ValyMha a răspuns:

nu stiu ce sa zic...