| Coral7 a întrebat:

Cine stie cate ceva despre chitaristul de la trupa manga ( yagmur sarigul )?

Răspuns Câştigător
| LetyPayne a răspuns:

Http://translate.google.ro/....../translate numai ca nu are subtitrarea buna... funda?

1 răspuns:
| juliet a răspuns:

Yağmur Sarıgül (pronunţia Turcă: [ja ː muɾ saɾɯɟyl]; născut la 26 august 1979, Antalya ) este un turc compozitor şi chitarist electric de rocă trupei maNga. El scrie atât versuri şi muzică.

Yağmur "yamyam" Sarıgül sa născut în Antalya, Turcia, pe 26 august 1979, dar a crescut, provocat haos şi a descoperit muzica de la Ankara. Venind dintr-o familie de muzicieni (tatal joaca Ney, mama joaca Oud) Yagmur a fost acceptat în " Universitatea Hacettepe Conservatorul de Stat ", la vârsta de 10 ani, atât pentru dans clasic şi de muzică. El a ales muzica si astfel a inceput calatoria sa.

După studiile la vioara prin Bilkent Etapa Universitatea de Arte Facultatea de educaţie şi a continuat în pian şi chitară, prin Conservatorul, Yagmur aplicat la Ankara Anatolian High School Arte. A fost aici că chitara lui a devenit obsesie principal muzicale.

După absolvire Yagmur aplicat şi a fost acceptat la Universitatea Gazi program muzical. Pe parcursul acestor ani el a jucat cu benzi Ankara "Laterna" şi "6 / 8", apoi în cele din urmă imaginat, a fondat şi a creat lui cele mai de succes trupa " maNga "in 2001. A fost decorat cu "Cel mai bun muzician" titlul de la "Sing Your Song", concurs de muzică în 2001, în cazul în care maNga terminat al doilea. Trupa ar merge pe albumele create lovit doi şi catapulta la faima în Turcia. Yagmur trupei a fost acordat "Europei Actul de preferat" la 2009 MTV EMA din Berlin, Germania şi a câştigat al doilea la Eurovision Song Contest 2010, la Oslo, Norvegia pentru hit-ul lor We Could Be The Same; produse de Yagmur.

Yagmur a fost Producator Asistent pentru maNga de albumul de debut maNga şi al doilea album Sehr-i Huzun. El este singurul producător de maNga proiect nou album acustic. În timpul concertelor el foloseşte şapte chitara şir şi tastaturi.