| WilliamQoilung2024 a întrebat:

Credeți în justiție divină sau răzbunare?
Și aici, mă refer la cei ce mint că nu sunt căsătoriți și ei sunt, pentru a avea o femeie.

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Sigur ca specimenele astea merita un scuipat intre ochi si o viata de singuratate dar ar trebui si femeile sa fie mai selective si sa fie atente la detalii pentru ca daca interactionezi de cateva ori cu el, ii cunosti anturajul si mergi in locuri frecventate de el (la el acasa de ex, sa ii cunosti parintii) nu ai cum sa nu iti dai seama ca e casatorit. Si daca nu faci lucrurile de mai sus nu cred ca il cunosti indeajuns incat sa intri in patul lui

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fara justitie, doar judacata senina:
Atat femeii, cat si barbatului i-a placut aventura (altfel n-ar fi facut nimic).
Daca femeia se supara cand afla ca barbatul este insurat, asta demonstreaza ca a facut totul din interes.
Mai exact: amandoi au facut-o din interes.

| Simpatic a răspuns:

Universul are caile sale prin care actioneaza asupra cuiva

cat despre cei casatoriti care mint ca nu sunt pentru a se folosi de femeile intalnite, asta este nu ai ce razbunare sa le faci in mod normal daca ai fi femeie...decat sa divulgi sotiei lor, dar asta este extrem de urat, si da poate fi considerata razbunare!

eu stiu un caz mai 'rau' de razbunare, 4 persoane au razbunat faptul ca la randul lor, 4 insi au atacat pe unul singur dintre ei lasandu-l lat intr-un sant...
s-a ajuns la tentativa de omor!
razbunarea nu este buna indiferent ce haina imbraca!

| Hyperion7 a răspuns:

I-ai tras țeapă unei femei și acum nu știi care ar fi cea mai comuna arma de întoarcere a monedei?
Din întrebările tale, asta rezultă.
Sa știi că răzbunarea e mic copil pe lângă legea divină, dada!

| ioana748 a răspuns:

Da, clar exista justiție Divina, mai ales cand ranesti un suflet doar ca ti se nazare tie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Dacă justiția omului poate fi păcălită, justiția divină, niciodată" - Rafael Udriște

| sweetys a răspuns:

Cred in karma, indiferent de raul facut. Asa ca astept cumonte sa vad ce i se pregateste.

| AlyRO a răspuns:

Ca si inceput, asta depinde de credinta fiecaruia deoarece justitia divina este legata de sistemele de credință religioasă sau filozofică a acelor persoane. Unii, pur si simplu o sa se limiteze la faptul ca exista o "karma" si ca totul se va intoarce, deci o divinitate.
Unele culturi sau religii pot considera că astfel de acțiuni vor fi judecate într-o formă de justiție divină sau vor atrage consecințe karmice, în timp ce altele ar putea să se bazeze pe legi și norme sociale pentru a gestiona astfel de comportamente.
In unele țări există legi care penalizează înșelatul în cadrul unei căsătorii.
Oricum, e important sa avem grija cand dorim sa ne "razbunam" fata de o persoana, deoarece ne poate aduce si noua situatii nefavorabile, nu doar acelei persoane.
Acuma depinde de la persoana la persoana, asta e parerea mea.

| JustAod a răspuns:

Răzbunare, distruge-i viata.