| DenisaNicoletaG a întrebat:

Cum ai explica ce este dragostea?

31 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Stiinta a facut ceva progrese, face si ea ce poate, inca nu stim totul dar stim ca niste chimicale determina starea aia de euforie, dependenta de respectiva persoana, apropo google raspunde la intrebari foarte interesant what ist love google

| relian a răspuns:

Dragostea este atunci cand o persoana de sex opus (de regula) te atrage astfel incat tu nu mai vezi,nu mai auzi nimic altceva laughing simti ca vrei sa fii cu acea persoana, sa fii, sa ai contacte de toate tipurile laughing
Dupa ce ai contacte, gata iti mai trece nitel, sau depinde acum de fiecare cat dureaza laughing

| SilentRain a răspuns:

Un rahat de reacție chimica ce se petrece la nivelul creierul, oxitocina, vasopresina, dopamina

| ThyDoom a răspuns:

Flacăra din noi, nealterată de timp, pe care lacrimile nu o pot stinge.

| WhiteLife a răspuns:

Dragostea este suma tuturor virtuților.

| Endoryus a răspuns:

Reactii chimice in creier. De aia dragostea e o gluma proasta. Si prima care da bir cu fugitii intr-o relatie. In timp ramane doar respectul sau obisnuinta.

| OldSoul a răspuns:

Acel moment cand, ai fi dispus sa stai cu o persoana respectiva fara sa vrei sa faci sex.

| brokxy a răspuns:

O halucinatie. o minciuna proasta. Care mai bine nu ar exista

| ForeverAlone97 a răspuns:

O porcărie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un cuvânt care suna bine

| Simpatic a răspuns:

"Nu exista dragoste doar senzatie de atasare"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Endoryus):

Nici eu nu as fi putut sa o zic mai bine happy

| mgtow a răspuns:

Vis pentru unii, fericire pentru altii, prostie pentru altii

| TristanTzara a răspuns:

Nu sunt sigur, dar cred că e un cuvânt happy

| teli92 a răspuns:

Dragostea nu se poate explica in cuvinte. Ea doar se simte. Totul porneste de la creier

| CdeMetal a răspuns:

O mare prostie

| Drimmero a răspuns:

Depinde la care dragoste te referi ca e de mai multe tipuri, e acel stadiu in care neconditionat si nesilit de ai puterea sa tolerezi, accepti si sa ramai alaturi fata de acel/ acea ceva/cineva. Nu confundati indragosteala cu iubirea!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

O sa vezi tu cand o sa te loveasca sageata lui Cupidon.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea e copilul iluziei si parintele deziluziei.

| Bizon95 a răspuns:

Biologic: solutia naturii de a proteja copii si care a inlocuit instinctul la fiintele inteligente
artistic: cel mai puternic si mai longeviv motiv de inspiratie artistica din toate timpurile
religios: pocaiti-va, Isus va iubeste... mai exact "mita" cu care sunt atrasi credinciosii

personal: CEL MAI BUN SI MAI PUTERNIC LUCRU PE CARE POTI SA IL SIMTI IN VIATA ASTA

(asta fara sa iei droguri de mare risc, evident)

te-am convins?winking

| AC4S4 a răspuns:

Cum spune si @Drimmero, nu confundati indragosteala cu iubirea. Faptul ca simti niste "reactii chimice" sau niste dorinte sexuale si ATAT, asta se numeste indragosteala.
Sunt cupluri care se despart pe motiv de "plictiseala", de "nepotrivire sexuala" sau ca au gasit pe altul. Mai si spun ca s-a stins iubirea/dragostea dintre ei. Eu spun ca nici nu a fost, a fost doar indragosteala.

Dragostea este "definita" de Cel care are o dragoste infinita pentru oameni, Dumnezeu:
1 Corinteni 13 : 4-8a - "Dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate, dragostea nu pizmuieşte, dragostea nu se laudă, nu se umflă de mândrie, nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mânie, nu se gândeşte la rău, nu se bucură de nelegiuire, ci se bucură de adevăr, acoperă totul, crede totul, nădăjduieşte totul, suferă totul. Dragostea nu va pieri niciodată."

| Plato a răspuns:

"Iubirea inseamna indumnezeirea cuiva, punerea aceluia mereu inaintea propriei persoane" - Victor Hugo

| chuckmanson a răspuns:

Dragostea este eliminarea hormonului numit oxitocină și un lucru evolutiv făcut pentru a putea fi atrași de parteneri pentru reproducere pentru a nu dispărea și pentru a ne transmite genele mai departe.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Opusul fricii. Invincibilitate. Pasiune. Adevar.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

Ha ha ha ce-am mai ras.

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Si iubirea fata de parinti, rude, tot chimicale sunt?
Chiar te impaci cu ideea asta?

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Eu am spus ca sunt doar chimicale? citestema cu atentie

| RAY a răspuns:

AC4S4 doar crestini iubesc cu adevarat sa intelegem, desigur ca da doar se vede in istoria lor

| Gaby212 a răspuns:

O tampenie in care unul ofera si celalalt profita. Apoi ii da kick ass. Am iubit pe cineva foarte mult, se pare ca a fost degeaba...