Cum ar fi sa ai o problema si sa nu te ajute nimeni?

11 ani, 1.826.838 de apeluri, 13.459.200 de minute de consiliere oferite, 39.291 de cazuri în care a fost necesară şi intervenţia instituţiilor abilitate. Acesta este bilanţul general al activităţii Asociaţiei Telefonul Copilului. În perioada ianuarie 2012 - octombrie 2012, telefonul copilului a sunat de 122.808 ori. 72,48% din numărul total de apeluri înregistrate au fost din partea copiilor, 15,56% din partea părinţilor, 11,96% din partea altor persoane îngrijorate pentru siguranţa unor copii.

Cazurile înregistrate şi în acest an la Telefonul Copilului 116 111 sunt tot mai tulburătoare, dar vestea cea bună este aceea că, la numai un APEL distanţă, ele îşi pot găsi rezolvarea. Există, totuşi, şi un regret.....Consultanţii 116 111 ar fi putut să preia mai multe strigăte de ajutor dacă ar fi fost mai mulţi la capătul celălalt al firului. Da, avem nevoie de mai mulţi consultanţi. Din ce în ce mai mulţi!

Donează 2 euro prin SMS la 8848 pentru a ne ajuta să facem unul dintre cele mai importante lucruri pe care le putem face pentru copii. Să ascultăm şi să punem capăt suferinţei oricărui copil aflat în pericol!

Anul acesta, Asociaţia Telefonul Copilului răspunde nevoilor copiilor printr-un nou demers de sprijin faţă de singura linie de asistenţă pentru copii şi părinţi la nivel naţional, 116 111. Apelul comun este îndreptat către toţi românii care doresc să se implice pentru ca fiecare strigăt de ajutor să primească un răspuns la celălalt capăt al firului, la primul apel. Printr-un singur SMS la 8848 în valoare de 2 euro putem face diferenţa între un răspuns de la primul apel şi un ton ocupat, pentru că fiecare apel pierdut poate însemna pierderea şansei de a schimba în bine viaţa unui copil.

Numărul de SMS 8848, apelabil începând de astăzi, va fi activ până la data de 31 decembrie.

37 răspunsuri:
| XxRobbixX a răspuns:

Iti vine sa te sinucizi....sa nu-ti mai pese de nimeni...

| iuubiibiilaa a răspuns:

Ma gandesc la sentimentele copiiilor..cand sunt respinsi li se sfarama inimioaara in mii de bucatele. felicitari celor ce se implica! celor ce le pasa! bravoo!happy:*happy

| AleLoves a răspuns:

Este oribil eu ma confrunt cu aceasta problema in fiecare zi chiar daca lume zice ca nu sunt sigura dar vorba aia i-ai la copil orice dar nu-i lua parintii...si mai ales sa-i vezi odata pe an e ingrozitor te simti atat de singur si abandonat chiar daca ei incearca sa compeneseze lipsa lor cu haine si bani dar niciodata asta nu ii vor putea inlocui...winking

| SadAndSick a răspuns:

As dori si eu o mana de ajutor pentru ca parintii mei nu ma inteleg si vor sa ma izoleze de lume dar am 17 ani. Nu mi se pare normal

| 116111 TelefonulCopilului explică (pentru SadAndSick):

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!