| boga a întrebat:

Cum il pot ajuta pe copilul meu sa invete sa scrie si sa citeasca mai repede?

11 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

De ce te grabesti asa, crezi ca nu are timp sa invete aceste lucruri? Toti copii invata aceste lucruri si nu cred ca va fi nevoie de indicatii speciale, daca le invata mai repede sau mai incet nu cred ca are vreo importanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Dar ce de ce trebuie să îl înveți așa repede? Merge la concurs?
Fiecare copil are una sau mai multe preocupări: jocuri în care participă alături de alți copii (în aer liber, calculator, etc.), o mâncare anume preferată (gen Mc^donals), relația cu părinții (pe cine iubește un pic mai mult), anumite culori care îl fascinează, ș. a. m. d.
Mai exact trebuie să-i cumperi caiete și cărți în care să se regăsească aceste mici plăceri ale sale.
Trebuie mult calm, răbdare și tenacitate.
Un copil nu trebuie să fie forțat să facă un lucru dacă nu-i face plăcere, ci trebuie luat prin "învăluire".
În situația în care se exprimă el mai greoi, poți consulta și un logoped, este un specialist care îi antrenează pe copii în taina vorbiri și comunicării cu ceilalți mai ușor (este valabil pentru cei care sunt bâlbâiți).
Tu îi cunoști toate mofturile și pasiunile.
Profită de pasiuni prin cărți de citit și caiete de scris/completat propoziții / desenat și așa ușor, ușor începe antrenamentul pentru el.
Îți doresc multă baftă.
Pa, pa.

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Boga, nu ne-ai spus cati ani are copilasul ca daca e mai mic de 7 ani nu are nici un rost sa-ti faci probleme.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu iti mai face probleme. El o sa invete pe parcurs.Nu il grabi.winking

Janina
| Janina a răspuns:

Eu cand eram mai micuta asa, cam prin clasa I, ca sa invat mai bine literele luam o carte din biblioteca, care imi placea, mai colorata sau cu poze, si ma apucam sa subliniez literele care le cunosteam. si eram foarte mandra cum reusam pe zi ce trece sa subliniez mai multe si sa le leg intre ele sa formez cuvinte. Primisem o carte cu poezii de la invatatoarea mea si in fiecare saptamana invatam cate o poezie si ii spuneam, ma simtem mandra cand ma lauda big grin
poti incerca pe copilul tau, poate o sa ii placa happy

mira
| mira a răspuns:

Lasa-l pe copil in ritmul scolii. Daca va performa el singur va fi foarte bine. Sfatuieste-te cu invatatoarea lui. Mira

| buburutza a răspuns:

De ce? Tu cand aveai varsta lui scriai si citeai? Daca da intreaba-i pe parintii tai cum au facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-l sa-i placa.
1. Scrie-i intrebari seara (ce culoare preferi, ce personaj de desene e cel mai haios, etc) si pana a doua zi, cand te intorci de la servici, el sa scrie raspunsurile
2. Daca te vede pe tine citind, o sa vrea si el
3. Aminteste-ti cu voce tare ce carti grozave citeai cand erai mic si fa-i un mic rezumat
4. Scrie cot la cot cu el (acelasi text, pe acelasi fel de hartie, in ritm cu el)
5. NU-L FORTA- (am convingerea ca daca fortezi un copil sa se joace, in scurt timp nu va mai vrea sa se joace)

| clauditzza a răspuns:

Depinde de copil...winkingeu la 5 ani o puneam pe maicamea sa imi dea socoteli din astea mai usoare...sa ma invete alfabetul...winkingsi la gradinita stiam cel mai mult dintre copii... dar totul depinde de el/ea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.Si multe

fgdfgxcvdfgvdxfvv bfbvc bla, bla, bla

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O mare prostie care o fac parintii.
Copilul trebuie sa citeasca rar pentru a percepe informatia si tare.
Urasc parintii care obliga copiii sa turuie un text pana raman fara aer, dar daca il intrebi la sfarsit ce a inteles?
La gradinita se ocupa educatoarea de el, in clasa intai, se ocupa invatatoarea.
Daca a ajuns in clasa intai si nu stie sa scrie sa citeasca nu este nimic. Desigur sunt foarte multe femei care ajung educatoare si nu au nimic in cap, urasc copiii, nu ii invata nimic, dorm la locul de munca dar primesc bani si ii bat aiurea, asa cum a fost si educatoare mea.De ce persoane ca astea primesc locul altora care chiar au o specializare in psihologie infantila?
Nici acum nu uit cum zbiera ca desenez prea apsat si multe alte motive gasea sa urle.
Pur si simplu nu inteleg ce a ajuns tara asta, sa se bage la gradinita tablete si ipad-uri ca sa poata invata copiii, si sunt licee in care tie frica sa intri ca pica acoperisu, asta e tara asta de rahat numita Romania.
E foarte important sa vezi ce face copilul tau cand este la gradinita, ce face femeia aia, cum se comorta cu ei.
In gradinita copilul nu invata absolut nimic happy nou pentru el, invatatul in adevaratul sens al cuvantului incepe din clasa intai.
Deci toti care vreti sa invatati copiii lasati asta in cazul persoanelor specializate happy.