| kastel a întrebat:

Cum sa o conving pe nevasta-mea ca un copil nu i-ar ruina viata? (ca ea asa crede...)

12 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Mare mirare... eu stiam ca astfel de lucruri se stabilesc inca cu mult inainte de Da -ul de la primarie! Cariera, daca asta o retine primordial, devine astfel, un obstacol care corodeaza calitatea vietii de familie! Pacat! Arata-i pe strada copii, vorbeste-i de ei, convinge-o ce e normal, necesar, benefic pentru sanatate si voi, si o va implini! SUCCESS!

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Depinde foarte mult de ceea ce vrea sa faca ea... Un copil nu ruineaza vieti, le schimba. Uneori poate sa nu fie chiar schimbarea pe care o asteptai, dar de cele mai multe ori iesi in castig. Problema e ca daca nu si-a terminat studiile, daca tocmai s-a angajat si nu doreste sa-si ia concediu de maternitate pana nu dovedeste cat e de buna profesional, in asa fel incat sa fie sigura ca nu isi pierde locul de munca pana se intoarce din concediu de maternitate... (mai ales dupa... ca sa fie totul legal). Mai sunt si problemele medicale... care pot pune in pericol viata mamei...
Daca nici una dintre aceste probleme nu exista atunci spune-i doar ca daca ar fi gandit si parintii ei ca si ea - ea nu ar mai fi existat. Femeile nasc si cresc copii... ca asa este normal. altfel am disparea ca specie. In plus bucuria de a-i avea nu se compara cu nimic pe lume
Sunt in schimb si femei care nu sunt facute sa fie mame... In cazul asta ar trebui sa mergeti la un psiholog...

Bula
| Bula a răspuns:

Poate ea are alte planuri pentru viitorul apropiat.
Daca prioritatea ei este sa-si faca studiile, sa faca cariera etc, atunci intr-adevar, un copil poate fi o povara. De asemenea, daca are probleme de sanatate, care impun riscuri cu sarcina/nasterea.
Discuta cu ea si intreab-o. Daca n-are asemenea motive, atunci incurajeaz-o, poate nu este inca pregatita. Intreab-o cand ar dori si cati copii? Si cum s-ar juca cu ele? Stimuleaza-i interesul fata de copii mici, poate are anumite reticiente, care trebuiesc spulberate, psihic.

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Daca nu vrea un copil cu u inseamna ca ea urmareste altceva la u...

| Parintele a răspuns:

Depinde ce anume relatie aveti. Daca sunteti casatoriti si ea nu vrea copii poate ca inca nu are incredere in tine sau in forta voastra materiala.Bebele meu are 7 luni si consuma cam 500 ron lunar.

| Liana [] a răspuns:

Sarcina noastra pe pamant este aceea de a da viata urmasilor nostri... Fara un copil viata nu are culoare, si multe femei nu pot avea copii.Este o pierdere foarte mare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu-si doreste un copil, inseamna ca nu este pregatita; dar nu ai specificat varsta, detalii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Woo... ce urat din partea ei.parerea mea este k un copil este TOT! ...trebuie sa se gandeasca la viitor in primul rand.nimic nu e mai frum decat zambetul, rasul, primii pasi, dinti primele cuvinte si asa mai departe. daca nu reusesti sa o convingi fa'o singurlaughing) nu o anunta...si atunci poate va gandi altfel... daca nu merge duceti'va la un psiholog si o va convinge cu siguranta k un copil este cel mai minunat lucru care i se poate intampla unei femei.multa bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna @kastel,
Mergeti impreuna la o sedinta de Planning familial si stati de vorba cu persoanele specialiste de acolo.
Parerea mea:
Nu trebuie sa o convingi... niciodata un copil nu ruineaza viata nimanui... un copil este implinirea vietii de cuplu... Va trebui ca ea sa decida (in functie de varsta pe care o are acum) daca va dori un copil sau nu...
Daca insa trece timpul, va fi cu atat mai greu sa concepeti un copil...
Stati de vorba, la modul foarte serios, despre implinirea vietii de familie... Incearca sa fii cat mai linistit, calm, fara sa-i impui punctul tau de vedere... Spune-i cat va vor bucura rasetele si glumele nevinovate ale unui copil... Spune-i ca ai vrea totusi sa-ti intemeiezi o familie, si crezi ca momentul este acum... o familie fiind reprezentata de parinti si copil (copii)...
Daca insa va crede in continuare ca un copil i-ar "ruina" viata (nu-mi dau seama cum... incearca tu sa afli cum, punandu-i intrebarea pur si simplu...), va trebui sa te decizi singur daca sa continui asa sau sa gasesti pe altcineva care sa-ti daruiasca un copil... Poate ca tu doresti un copil, iar ea nu vrea... Ma gandesc ca poate vrea sa se mai "distreze"...sa mai mearga prin baruri, restaurante, cinematografe... si crede ca un copil i-ar lua aceasta "bucurie". Va fi o decizie foarte greu de luat...
Va doresc succes si intelepciune in luarea deciziei!
Daniela

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu da copii ca o binecuvantare.nu ca un blestem. un copil iti umple viata.si o implineste.doi cu atat mai mult.eu am trei. 19, 17 si fetita de sapte ani.si sunt invidiat de multi. iar eu am o viata plina de tinerete.nu am timp sa imbatranesc.si apoi din cauza lor a trebuit normal sa renunt la niste chestii daunatoare pentru mine.betii tigari, sa muncesc mai mult. sa -mi ajut sotia in casa, si tot ce e bun si ce rezulta din a avea copii.si mai e ceva; cine nu a crescut un om, nu a sadit un pom si nu a cladit o casa, nu e om. a cladi in sensul de a cladi o casnicie solida si fericita.va doresc o viata frumoasa inseninata de zambete de copil, si de boroboate.succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avand un copil, ai multe alte responsabilitati, timpul iti este limitat iar daca nu esti pregatit/a, faci fata foarte greu.Mai ales daca inca nu are o cariera.

| Bibi_1569 a răspuns:

Spune-i ca acel copil este rodul iubirii voastre.