| Aspirator83 a întrebat:

Cum să trec peste o despărțire?
Au trecut 6 luni, iar eu nu am trecut peste nici măcar acum.
Sunt clasa a XII-a și mai am 3 luni până la BAC.
M-a manipulat, abuzat psihic și înșelat.
S-a dat drept fată cuminte. A fost prima mea relație, din păcate una toxică. E o răzbunătoare, are mai multe defecte decât ar putea avea o mașină cumpărată de la un samsar(nu am găsit altă comparație).
De ce încă mă gândesc la ea?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Era bine daca in cele 6 luni ti-ai fi gasit o noua iubita, asa ai fi putut trece mult mai usor peste!
este prima ta relatie de aceea gandesti asa si suferi, te vei mai rutina cu trecerea anilor sau odata cu experienta cumulata!
Acum trebuie sa iti impus si sa pui invatatul pe primul lor, nu ar strica insa sa faci plimbari dese in aer liber, sa iesi sa te distrezi, sa te plimbi, ar fi bine sa ai un mic grup de amici... daca stai inchis in tine de asta te gandesti doar la asta
gaseste-ti o ocupatie, un hobby ceva care sa te ajute sa iesi din starea aceasta!
vei gasi candva si o femeie serioasa, nu toate sunt la felwinking

| dullcat a răspuns:

Buna.Cauta sa iti vezi de ritmul tau zilnic si concentreaza-te pe telurile importante, adica bacul, in primul rand.Gandindu-te la ea constant nu rezolvi nimic, ci sadesti inca si mai multe seminte cu amintirea ei, ca apoi creierul sa te saboteze si sa inceapa un intreg fir al gandurilor de tipul : Dar daca faceam asa? Ce putea fi? Am mai fi fost impreuna? De ce mi-a facut asta? Trebuia sa procedez altfel? As fi putut evita? etc. etc. Exista dupa fiecare despartire un anumit numar de etape.Considerand ca au trecut 6 luni, presupun ca ai trecut peste soc si peste negare.Cred ca acum esti in etapa in care sufletul tau simte furie, plus senzatia bizara de parca a murit cineva, adica tristeste maxima.Sa iti cauti pe cineva acum este o strategie proasta, nimeni nu merita sa fie pansament pentru altcineva abia iesit dintr-o relatie toxica sau orice tip de relatie, si sansele sa te simti mizerabil sunt mari, contrar opiniei populare care spune sa apelezi la o relatie pansament ca sa te simti mai bine.Intelept este sa intri intr-o noua relatie cand esti vindecat pe plan psihologic si emotional in procent considerabil, nu acum cand inca esti vulnerabil si iti vei varsa, inconstient, problemele pe cineva care nu are nicio treaba cu toata sarada.

Da-i ignor peste tot, ai grija pe viitor cu cine te mai incurci (fiindca aceste persoane au anumite tipare pe care ar trebui sa le recunosti) si nu fi prea dur cu tine, deoarece nu este vina ta.Cu totii facem greseli, iar prima relatie mai niciodata nu e ce trebuie.Mai departe urmeaza etapele de acceptare si trecere peste.Deci ai incredere ca ai parcurs deja mai mult de jumatate, dormi suficient, fa ceva care te motiveaza, poate sa reapuci de un hobby sau ceva al tau dinainte de capitolul relatie, mananca echilibrat si lasa timpul sa-si faca treaba.Totul va fi bine, crede-ma! Ai grija de tine.

https://voifibine.ro/etapele-dificile-ale-unei-despartiri-dureroase/

| Frank51 a răspuns:

Te gândești la ea pentru că așa ești tu, ai fost mai mult obsedat decât îndrăgostit. Iubirea este o întreagă "lume" și necesită cunoaștere, doar dacă începi să îți pui singur întrebările și să începi să te cunoști poți să îți răspunzi la ele.

| ioana748 a răspuns:

Momentan concentrează te pe bacalaureat, suferi dupa aceea.
Fii serios, tu ai prioritățile tale in viata.
Bafta la bac,

| ValentinMihai78 a răspuns:

Pentru că ești imatur! Pentru că educația pe care ai primit-o nu a fost setată și pe refuz! Pentru că ești un copil răsfățat căruia i s-a luat jucăria!
Găuri găsești destule pe lumea asta! Iubirea "vieții tale" vor fi mai multe!
Dar, gândește-te ce "iubirea vieții tale" vei primi de la părinții tăi dacă nu vei lua bacalaureatul și mai grav dacă află că nu ai luat bacalaureatul din cauza unei fufe!
Trezește-te la realitate și gândește-te că fără o fufă nu e sfârșitul lumii, dar fără bacalaureat e sfârșitul lumii tale! Să vedem dacă îți va place la vară în loc de distracții, mare, să stai în casă să înveți pentru sesiunea din toamnă și toți colegii de școală să te arate cu degetul, eventual să te pună pe rețelele sociale și să scrie mare: repetent la bacalaureat din cauza unei fufe!

| Standt a răspuns:

Pentru ca inca nu te-ai maturizat. Te gandesti la sex mai mult decat la carte si la viitorul tau.
Daca nu treci cum trebuie acest examen, poti sa ai haremul langa tine, tot degeaba.