| erd a întrebat:

Cum te refaci dupa o dragoste pierduta?!?
Cum ne revenim dupa o mare iubire? Ne revenim vreodata?

Sunt momente cand simtim ca nu va disparea niciodata din sufletul nostru, cand nu mai putem respira de dorul ei/ lui, sub influenta amintirilor, momentelor petrecute impreuna.
Cat timp ne acordam sa ne revenim dupa o mare iubire?

22 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Este greu cand pierdem chiar si un lucru drag, dar o dragoste...este normal sa suferim pentru ceva in care am investit sentimente si timp... dar ca orice ni se intampla in viata si despartirea constituie o experienta din care ramanem cu lucruri placute sau mai putin placute.
In ceea ce priveste durata sau modul in care iti revii dupa o asemenea experienta...depinde de sensibilitatea fiecaruia, de gradul de implicare in relatia avuta...si de caracter.
Dupa o mare iubire, asa cum ai simtit-o, nu se trece repede in uitare si sufletul ofteaza mult dupa clipele petrecute impreuna... dar nu vesnic... Dumnezeu ne-a dat uitarea tocamai pentru a nu muri de durere... Apoi, tot El ne deschide noi drumuri ale vietii unde vom gasi o noua iubire, care incet, incet va estompa imaginea fostei iubiri.
Fii sigur/a de asta... timpul este cel mai bun medic...prietenii adevarati sunt cei care ne sustin in momente triste si de cumpana... dar nu uita...ca cel mai bun Tata si Prieten stie prin ce treci si te va ajuta la nevoie...

| Linda a răspuns:

Eu cred ca iti revi daca inveti din ceea ce ai trait ce sa nu repeti.
Si ai incredere in Domnul ca are grija de tine si daca esti in voia Lui, toate lucrurile se vor potrivi spre binele tau.
Sora mea a fost aproape pe moarte dupa ce un baiat s-a despartit de ea, dar ulterior a aflat ca fiind casatorit cu alta o batea de erau innebuniti vecinii. Niciodata nu stii ce ar fi putut fi.
Sotul ei - ca peste vreo 2 ani s-a casatorit- a iubit-o si s-a purtat foarte bine cu ea si dupa vreun an

auran
| auran a răspuns:

Te refaci alaturi de prieteni, cunoscuti sau calatorind si, in timp iti vei reveni
dupa cat timp? pai, depinde cat timp ai de gand sa-ti plingi de mila - celalat sigur nu face acest lucru

| moonY a răspuns:

Nu te acuza si nu'ti reprosa lucrurile pe care nu le'ai facut sa fie bine. e tarziu pentru regrete, atata timp cat partenerul te respinge.
e important sa constientizezi ca ai pierdut, nu te hrani cu amintirile unei iubiri stinse, pentru ca e dureros.
cauta in tine forta sa lupti cu tristetea sfasietoare.gandeste'te ca nici o iubire nu dureaza pentru totdeauna.
.va veni ziua cand iti vei aminti zambind de dragostea asta.atunci vei stii ca ai uitat.

| moonY a răspuns:

Iti doresc liniste!

| dulshe a răspuns:

Invata sa te cunosti (din nou)

Daca ai investit mult timp in relatia cu fostul partener, este normal sa te simti usor pierduta. Cum ar spune psihologii, ai proiectat o mare parte din tine in fostul iubit, deci ai putut pierde din vedere faptul ca tu esti o persoana distincta, intreaga, singura. In mod constient, fa tot felul de lucruri de care sa te bucuri in chip independent. Astfel, vei invata sa faci primii pasi pentru a-ti trai viata dupa propriile reguli. Daca relatia ta dura de foarte mult timp, vei fi fost probabil obisnuita ca tot ce se intampla sa fi fost legat de "noi", si nu de "mine". Lui nu ii placeau filmele vechi, in schimb era fan Bruce Willis? Fa-ti un abonament la cinemateca. Ii placea mult muzica, dar nu si gusturile tale muzicale? Arunca CD-urile care iti aduc aminte de el si cumpara numai ce iti place, chiar daca vei cheltui o mica avere. Iti interzicea sa iti vezi prietenele? Cel mai bun motiv ca sa (il) barfesti….

Vorbeste despre despartire

Nu tine lucrurile in tine. Lasa oamenii sa afle ca esti trista, chiar daca asta inseamna vulnerabilitate. Cu cat incerci sa iti suprimi sentimentele si cu cat incerci sa te prefaci ca ai situatia sub control, cu atat te vei simti mai nefericita. Lucrurile care par sa ajute cel mai mult sunt discutiile cu o prietena (sau cu orice persoana de incredere) care sa aiba rabdarea si bunavointa de a te asculta si de a nu da sfaturi anapoda, si tinerea unui jurnal. Faptul ca treci pe hartie ceea ce simti te va ajuta sa iti clarifici gandurile, sa iti descrii sentimentele, sa scapi de "greutatea" virtuala" a lucrurilor care te apasa si, in fine, sa le citesti din alta perspectiva.

Simte-te bine

Toate cercetarile privind comportamentul uman au aratat ca mediul inconjurator are o influenta directa asupra felului in care ne simtim. Ceva atat de simplu, cum ar fi urmarirea unui film de comedie in locul unuia cu final tragic, poate avea un efect pozitiv asupra starii tale emotionale - chiar daca dureaza putin. Dupa o despartire, majoritatea femeilor isi cauta refugiul in filme cu sfarsituri triste sau telenovele plicticoase. Daca nu fac asta, se inconjoara de prietene care au la fel de multe probleme ca si ele, ajungand sa vorbeasca numai despre cat de mizerabila e viata si cat de nefericite sunt ele. Rasfata-te din cand in cand; fa sport in mod regulat - ambele modalitati te vor face sa te simti mai bine (efortul fizic stimuleaza secretia de endorfine, hormonii care induc o stare de bine) si te vor ajuta sa te concentrezi asupra altor lucruri decat propria nefericire. Fii atenta, totusi, ca o activitate nu trebuie sa se transforme dintr-o distractie intr-o modalitate de a evita propriile sentimente. A face sport, de exemplu, se poate transforma intr-o obsesie fata de propria infatisare - capcana obisnuita pentru cei cu un nivel scazut al respectului de sine.

| anonim a răspuns:

Nu te mai refaci, devii EMO. rolling on the floor

| lia a răspuns:

Trebuie sa realizezi ca astfel de momente te intaresc. Nu lasa o asemenea experienta sa te doboare. Incearca sa iti aduci aminte care sunt motivele pentru care relatia s-a finalizat astfel. Acum este momentul sa petreci un timp singur/a pentru a reusi sa te regasesti, sa regasesti placerile vietii, sa incepi o noua viata.
Experienta aceasta te-a ajutat sa te schimbi, sa te maturizezi, dovedeste cat esti de puternic/a si incearca sa te bucuri de orice. happy La mine a functionat!

| lia a răspuns:

Trebuie sa realizezi ca astfel de momente te intaresc. Nu lasa o asemenea experienta sa te doboare. Incearca sa iti aduci aminte care sunt motivele pentru care relatia s-a finalizat astfel. Acum este momentul sa petreci un timp singur/a pentru a reusi sa te regasesti, sa regasesti placerile vietii, sa incepi o noua viata.
Experienta aceasta te-a ajutat sa te schimbi, sa te maturizezi, dovedeste cat esti de puternic/a si incearca sa te bucuri de orice. happy La mine a functionat!

| JustMeFlory a răspuns:

Poi...incepi prin a iesi cu prietenii/ele sa te distrezi si sa mai uiti cat de cat.bineinteles ca in timp ne revenim mai greu ce'i drept dar trecem si peste momentele dificile.Acum depinde... daca vedem toata povestea ca un sfarsit de pamant atunci va dura ceva mai mult. daca iti zici"Viata merge inainte"chiar daca doare, te incurajezi si mergi mai departe! Timpul ti'l alegi tu! poti sa stai o saptamana si dupa sa iti gasesti o alta fata/un alt baiat.sau poti sta si juma de an singur/a.depinde de cum te simti, si cat de puternice au fost sentimentele pentru fosta/ul.

| Mya a răspuns:

In functie de timpul petrecut alaturi de persoana respectiva si cat de mult a contat pentru tine!
O astfel de iubire se uita greu, dar nu e imposibila...mai devreme sau mai tarziu iti vei aminti acea poveste de dragoste cu zambetul pe buze.
Eu merg pe principiul ca dupa o cadere, intotdeauna ma asteapta ceva mai bun!

| valsulnorilor a răspuns:

Dragostea e ca razboiul, lasa urme adanci pe unde trece si se vindeca fooarte greu. Uitarea, nepasarea discutiile cu prietenii sunt cele mai bune" medicamente" pentru tratamentul ranilor lasate de dragoste.
Poate fi o viata,
Poate fi o zi.
Trebuie putere,
Si-ti vei reveni.

| greg a răspuns:

Incepem alta si trebuie` sa fim constienti ca trecutul e trecut.

| greg a răspuns:

Incepem alta si tre` sa fim constienti ca trecutul e trecut.

| alma a răspuns:

Lasa timpul sa rezolve aceasta situatie, gaseste-ti o activitate ce-ti place si incearca sa uiti, daca simti nevoia sa te descarci caut-ti pe cineva (prieten/a) caruia ii poti povesti tot ce vrei si o sa-ti treaca, in viata ta sigur va aparea alta si alta... iubire. succes

| alma a răspuns:

Lasa timpul sa rezolve aceasta situatie, gaseste-ti o activitate ce-ti place si incearca sa uiti ,daca simti nevoia sa te descarci caut-ti pe cineva (prieten/a) caruia ii poti povesti tot ce vrei si o sa-ti treaca, in viata ta sigur va aparea alta si alta ... iubire .succes

| petronela_4784 a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa faci ceva anume...atunci cand sufletul te doare orice ai face si oriunde ai fi nu se poate sa nu-ti amintesti deloc de persoana iubita! Timpul e cel care le vindeca pe toate... treptat te vei simti mai bine! Nu cred ca va exista cineva care sa te inteleaga cu adevarat pentru ca fiecare simte dragostea in mod diferit! Cu rabdare o sa depasim...si atunci cand ne e greu Dumnezeu ne da putere sa invingem!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De revenit.ne revenim, asta e clar.nu iti vei petrece toata viata plangand si gandindu-te la el/ea. ceea ce nu se va intampla NICIODATA este ca nu vom uita.totul ramane in suflet si iti vei aminti mereu de ceea ce a fost.de fapt,este logic oarecum acest lucru pentru ca e clar ca nu vom suferi dupa un nenorocit ci dupa un om care te-a apreciat, te-a iubit, te-a respectat, te-a facut fericit/a.si aceste lucruri nu se uita niciodata.cu privire la timpul acordat pentru a ne reveni pot spune ca depinde de fiecare individ in parte.cu totii avem propriile noastre arme de aparare si de a ne repune pe picioare dupa o cazatura zdravana, unii suntem mai pregatiti pentru asta, iar pe altii ne ia prin surprindere o asemenea pierdere si in ultimul caz iti ia mult pana te dezmeticesti si iti dai seama ce s-a intamplat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea pierduta va fi cu noi tot timpul, nu cred ca va putea disparea niciodata,. indiferent de ceea ce ne propunem sa facem cu viitorul nostru. Ea va fi acolo, cu noi. Iti spui:,, viata mérge inainte,, : da, se poate... dar departe de ceea ce iti doresti tu. iubirea ta nu e cu tine, esti un nimic.asta e realitatea. Ne putem preface ca avem pe altcineva langa noi, dar ne facem singuri rau,. este doar o amagire! :-(((

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate trec prin aceeasi situatie ca a ta! am avut o relatie de 5 ani sia ales sa plece, initali cu altcineva cu care nu avea nici o treaba, si totusi acolo s-a combinat cu aceea persoana, amfost dupa ia saincerc sa fac tot ce pot sa o recuceresc dar raspuns a fost nu, nu mi-am revenit nici acum si au trecut aproape 3 luni de atunci, si cred ca timpul le rezolva pe toate bafta

| cosmin2344 a răspuns:

Problema nu ar trebui pusa in felul asta, ar trebui doar sa ne intrebam cum am ajuns in situatia asta? sunt destul de echilibrat cerebral sa realizez k nimeni nu merita dragostea noastra atat timp cat ne intoarce spatele si nu-i pasa de suferinta noastra.nu pot sa inteleg de ce omul a fost conceput in felul asta,capabil de-atat indiferenta si rautate. cum putea marturisi privindu-ne in ochii mari,acum ceva timp in urma,k ne iubeste si nu ar intelege viata fara noi,si-apoi pe nepusa masa,realizeaza k de fapt s-a plictisit de-atat dragoste si bunatate indreptata de noi inspre el. de ce nu am avut ochi la inceput,cum ne-am putut insela sau lasati inselati de aparitii si calitati inventate de noi,cum am reusit sa ne facem o asemenea impresie impecabila despre un om ce nu poate fi numit om? nu merita,asta e adevarul,doar k ne vine greu sa acceptam,si noi de altfel atunci cand iubim devenim si putin masochisti,suferim si inexplicabil continuam sa ramanem prada suferintei. asculta,va veni un timp,nu stiu cand,dar va veni cu siguranta,cand altcineva iti va frange inima si poate in mai multe bucati decat acum si vei realiza cu stupoare k durerea actuala,nu a fost decat o iluzie, o durere inventata de noi, acceptata in inima noastra doar de dragul de a ne spune noua k suferim din dragoste ranita.incearca sa nu dai voie nimanui sa stie la ce tegandesti tu, mai les lui.comporta-te diametral opus asteptarilor lui, mascheaza suferinta cu un zambet larg si paseste inainte, privirea sus.esti o invingatoare te pop, cu bine-mihai

| monalisa_5298 a răspuns:

Depinde, daca nu mai vezi persoana respectiva o poti uita mai repede dar daca din mai multe imprejurari o vezi des n-o poti uita, deci trebuie s stai cat mai departe de ea s-o poti uita cat mai curand! Trebuie sa iesi sa te distrezi cat ma mult cu prietenii, sa-ti faci cat mai multi prieteni noi si sa ai toto timpul ocupatie!