| andyman a întrebat:

Daca in copilarie ai fost lipsit de afectivitate si atentia celor din jur, o sa poti oferi afectivitate si atentia necesara persoanei de langa tine in viata adulta?

Răspuns Câştigător
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca vrei cu adevarat, DA! Totul- aproape depinde de tine, maturitatea ta, constientizarea acestor probleme si dorinta de a oferi ceea ce tu nu ai avut, astfel imbucurandu-te inzecit! Citeste, cultiva-te, urmeaza niste cursuri de dezvoltare personala, etc... si vei putea oferi cee ce ai de oferit! Daca va fi si inteles si apreciat corespunzator,... e deja cu totul alta poveste! SUCCESS!

11 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Depinde de persoana, uneori aceste lipsuri te calesc si crezi ca se poate si fara afectivitate sa traiesti, alteori, dai tu tot ce ai simtit ca ai fi dorit sa ai, si nu aveai!

cami
| cami a răspuns:

Poti, si chiar vei darui mai multa decat cel care nu a fost privat de afectiune.

auran
| auran a răspuns:

Cu siguranta vei sti dar poate, intr-un mod mai rezervat

| andreea_8479 a răspuns:

Daca nu vei putea...macar incearca
sti cum este sa fi o pers singura si sa nu ai parte de afectiunea celor din jur. daca iubesti atunci cu siguranta vei putea oferii afectivita... fa lucruri si gesturi care sa ii multumeasca sh p cei din jur dar si p uwinking

| ioanaa a răspuns:

Tocmai pentru ca tu ai simtit nevoia afectivitatii, vei oferi copiilor sau partenerului tau foarte multa atentie ca sa nu le lipseasca si lor si sa nu treaca prin ce ai trecut tu. >big grin

| Sara a răspuns:

Daa! suta la suta.
un caz real traiesc eu! imi pare rau pentru tine daca nickul este in legatura cu intrebarea sad
nu doar tu vei oferi afectivitate, dar si cea mai mica compasiune din partea altuia pentru tine v a insemna mult, cea mai mica bucatica de atentie este importanta, pentru cei ce au fost dezamagiti in copilarie.

| gabrielutzu a răspuns:

De obicei aschia nu sare departe de trunchi, cum au fost parintii cam asa vor fi si copii, daca nu mai rau.

| alexam a răspuns:

E probabil sa oferi prea multa! Dorind sa primesti inapoi, asa ca incearca sa fi cumpatat, nu neaparat sa iei un masurometru, dar sa nu dai f. mult fara a si primi, pentru a nu suferi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Tu ai un gol din copilărie care nimic și nimeni nu poate să-l mai umple acum!
Poți din simplul motiv că persoana de lângă tine îți oferă aceste lucruri și implicit te comporți la fel.
Îți doresc o viață frumoasă, liniștită și plină de împliniri.
Numai bine.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu greu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, pentru ca tu stii ce ai patit si stii cum este sa nu ai parte de afectiune.