| Robertpatandrpatricia a întrebat:

Daca varul meu este insurat cu o fata si fata aceea are un var, eu ce grad de rudenie am cu varul respectiv? Al fetei

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este vorba de veri primari in ambele cazuri atunci esti ruda prin alianta de gradul IX, nu stiu sa aiba vreo denumire acest grad de rudenie.

regis
| regis a răspuns:

Nu sunteți rude prin aceasta legatura, deci nu se pune problema vreunui grad de rudenie.
Cu verișorul, daca este PRIMAR, ești gradul 4, daca sotia lui e verișoara tot primara cu respectivul, sunt si ei gradul 4.
Astfel, daca sunteti si tu si respectivul verisori primari, puteți spune crl mult ca sunteți afini de gradul 8.

| oz_1736 a răspuns:

Poti sa ai o relatie cu el fara nicio restrictie

| CarcotasulVesel a răspuns:

Rudele prin alianta (casatorie) nu sunt legaturi de sange deci nu ai nici un GRAD de rudenie

de exemplu doua surori se pot casatorii binemercic cu doi frati

| bbnnmm a răspuns:

Nu aveți nicio legătură de rudenie, tu ești înrudită cu vărul tău, nu și cu soția lui. Aceasta face parte din neamul tău doar pentru că s-a căsătorit cu vărul tău, dar asta nu înseamnă că neamul ei e și neamul tău acum. Ai putea să ai o relație și cu fratele ei, că nu ar fi nicio legătură.