| batista_8559 a întrebat:

De ce unii parinti vor ca sotul/sotia copilului lor sa le spuna mama si tata? daca ei isi privesc nora/ginerele ca pe copilul lor, nu e ca si cum cei 2 copii ar fi frati si ar savarsi un incest?

4 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Asa se obisnuia; dar in ultima vreme tot mai putini parinti au pretentia asta, asa incat, in general, fiecare lasa lucrurile asa cum vin.Pe de alta parte, incestul se refera la relatii intre rude de sange si el este interzis pentru a evita consangvinitatea ceea ce ar duce la aparitia unor disfunctii de natura genetica. Un sot si sotia lui nu sunt frati, in venele lor nu curge acelasi sange, deci nu poate fi socotit niciodata incest.Se poate chiar intampla ca unii parinti sa adopte un copil strain, acesta sa creasca langa fratii lui de adoptie, sa spuna mama si tata parintilor, dar sa i se permita sa se casatoreasca cu unul dintre frati fiindca nu sunt rude de sange, De altfel o asemenea intamplare gasesti in romanul "La rascruce de vanturi " de Emily Bronte.

| Minks a răspuns:

Cum ai ajuns cu gandul asa de departe? laughing

| Buttercup30 a răspuns:

Vor sa se adreseze cu mama/tata pentru ca arata ca e o persoana apropiata, draga ca parintii si exprima dragoste

| francesca48 a răspuns:

Nu, nu este asa.
Socrii isi pot privi ginerele/nora ca pe un al doilea copil, insa asta nu inseamna ca ei chiar sunt copiii lor, astfel ca nu se poate vorbi de incest. Incestul se savarseste doar intre frati de sange. Chestia cu mama/tata e legat de afectivitatea dintre parti. Nici macar nu e obligatoriu ca nora/ginerele sa le zica mama/tata socrilor.
happy