| anonim_4396 a întrebat:

Hei happy
Parintii mei se cearta cam o data la 2 zile, respectiv tata o cearta pe mama(ar putea sa ii spuna sa nu mai faca acea chestie, insa vorbeste pe un ton ridicat), mama nu are nici o vina: daca un pahar a ramas pe masa si tata il sparge, e vina mamei ca l-a lasat pe masa -_-
Mama ii spune ca e nevinovata, ii spune sa nu mai tipe dar continua si nu mai vorbesc. Apoi lui tata ii trec nervii; vrea sa o pupe pe mama, mama nu vrea si uneori chiar incepe sa planga. Nu prea sunt de fata cand se cearta, dar se aude din camera cum tata tipa si cand merg la bucatarie uneori mama plange( nu cred ca a lovit-o vreodata, poate doar odata acum doi ani, sper ca plange ca e certata, nu lovita)
Stiti, zilele acelea in familie, la shopping?
Eu nu le mai vreau, de un an le spun sa ma lase singura in mall si ei sa se duca separat pentru ca tata se enerveaza ca stam prea mult in magazine si o face pe mama sa planga de fata cu toata lumea si nu mai vreau sa astist la asa ceva.
Oriunde merg de obicei merg cu matusa si unchiul meu, daca merg cu ai mei am stresul acela: of, sper sa nu se certe
Sincer, desi au si multe momente bune, cred ca stau doar asa, ca sa nu se desparta ca sunt eu copilul lor, dar nu imi place sa mancam in acelasi timp sau sa mergem undeva ca imi e frica sa nu se certe.
Va rog ajutati-ma, cum sa fac sa nu mai mai afecteze certurile lor desi nu ma ajecteaza extrem, multumesc! happy

6 răspunsuri:
| BlackRose03 a răspuns:

Certurile vor continua si cel mai probabil se va ajunge la bataie in viitor.Acum nu te afecteaza atat de rau, dar cu trecerea timpului va deveni o mare problema.
Un cuplu nu ar trebui sa se poarte astfel, cred ca neaga realitatea si incearca sa ramana impreuna de dragul tau, cand iubirea dintre cei doi nu mai exista.Trebuie sa accepti si sa fi alaturi de mama ta.
Daca tatal tau se poarta astfel cu ea si se cearta in permanenta din motive neansemnate si o face sa planga ar trebui sa divorteze.Stand impreuna nu vor rezolva nimic, va fi doar nefericire.Cu atat accepti mai repede realitatea, cu atat va fi mai bine pentru tine.
O relatie in care sunt puse in joc 3 vieti nu-si are rostul.
Totusi, poti vorbi cu ei sa inceteze, macar de dragul tau.Dar cred ca va tine o perioada scurta de timp, dupa iar vor incepe.Si daca nu se vor mai certa, tot de dragul tau vor sta impreuna si vei ajunge sa traiesti intr-o minciuna, la fel si ei.
Tot ce poti face acum e sa-i convingi sa termine cu cearta sau in cel mai rau caz sa divorteze.N-ai alte solutii.

| Adry05 a răspuns:

Pur si simplu nu te gandesti, cand se cearta iti pui muzica tare la casti, si te gandesti ca oricum peste vreo cativa ani o sa pleci de acasa.
Ar fi ok daca ai incerca sa discuti cu tatal tau, dar nu pe ton de repros, ci mai mult cu mila si rugaminte si tristete in ochi sa nu mai faca asa ca-ti pare f rau de mama ta si te afecteaza si pe tine sa ai o familie care se cearta mai mereu.

Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai bine e sa le vorbesti, cand sunt impreuna. Spune-le ce simti tu si ca te afecteaza foarte tare, psihic.
Probabil fiecare din ei este stresat de problemele zilnice, iar cand se intalnesc atunci "se descarca" unii pe ceilalti.
In asemenea cazuri, cel mai mult ar ajuta sa mearga amandoi la cateva sedinte de terapie de cuplu, la un psiholog specializat. Poate le vei putea convinge.

| Betty12345678 a răspuns:

Mama ta sta cu el probabil pentru tine, sa nu ramai fara unul dntre parinti. Tatal tau e stresat din cauza unor alte lucruri si isi varsa nervi pe mama.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca tu esti apropiat de matusa si unchiul tau, spune-e problema asta si cere-le sfatul.
Sunt convinsa ca ei vor vorbi cu parintii tai, si se vor schimba, cand vor realiza cat de tare te efecteaza certurile lor.

| Ririru a răspuns:

Ei au niste probleme pe care ar trebui sa le rezolve, stresul isi spune cuvantul si in sanatate si in relatiile cu oamenii. Ar trebui sa ceri sfatul matusii si unchiului sau bunicilor sau eventual( ce as face eu) sa-i pui pe amandoi la o masa si sa le spui ca situatia asta te ingrijoreaza si intristeaza.
Poate ei atunci vor realiza ca nu e ok ce fac.
Insa, daca certurile continua, e clar ca familia ta se destrama. Ai mei se cearta de cand eram mica, inclusiv cu batai, am suferit din cauza asta ba chiar m-a marcat pe viata. Cel mai bine e sa se separe, desi e trista si situatia asta, insa daca ei nu vor realiza si nu vor reusi sa treaca peste problemele pe care le au in cuplu, tu nu ai ce face. Sper doar ca vorba buna o sa ajute happy
Succes!