| denissu a întrebat:

Pun aceasta intrebare, avand lacrimi in ochii, in speranta ca poate cineva imi va da un impuls in viata pentru a ramane acasa! Vreau asadar sa plec impreuna cu mama de acasa...de ce? Pai de ceva timp relatia mea si a mamei cu tata s a "subtiat".mai am si un frate care se comporta nebunesc, ca o fata, in sensul ca nu suporta gandul ca tata e departe de el.atunci cand tata pleca in oras, la servici, la tara, fratele il suna din 5in 5 minute sa vada cat mai sta, unde e si ii spune sa vina mai repede. Incepe sa planga din orice, se pare ca tata l a rasfatat facandu i toate poftele si alintandu l.Fratele meu plange spunanad ca nu vrea sa stea cu mine si mami pentru ca, zice el, ca il certam si il batem! Ganduri nebunesti! Da cateva zile tata il ia pe frati-mi-o peste tot si nu prea stau pe acasa iar cand vin, tata incepe sa tipe, urle incepe sa se supere si sa ma certe pe mine si mama ca de ce nu facem aia, ca de ce nu ne mai uitam la baiat...si alte chestii. Bineinteles ca nu are dreptate pentru ca el nici nu se uita la casa si tot el are pretentii de la noi. El habar nu are ce fac eu la scoala sau ce am in camera:-( mama a inceput sa se certe cu tata si mie imi vine sa tip, sa intervin intervin intre ei tinand partea mamei. Tata nu suporta familia mamei, dar ei sunt oameni adevarati. Familia tatalui nu mai este doar o mica parte din easi numai de ei are grija, la noi nici nu se uita. Nu stiu cat o sa mai suport.mama este si ea putin bolnava si eu ma rog la Dumnezeu aproape in fiecare seara. Daca ma puteti ajuata cu un sfat, v as fi recunoscatoare! :* :-(

Răspuns Câştigător
| Iama a răspuns:

Incearca sa te calmezi si sa cauti solutia impreuna cu mama ta. Daca relatia intre parintii tai este atat de tensionata si toxita sfatuieste-o sa divorteze. Tu nu prea ai ce sa faci, decat sa incerci sa nu provoci o cearta, totusi incearca sa-l intelegi si pe tatul tau si vorbeste cu el si cu fratele tau. Succes!

3 răspunsuri:
| William a răspuns:

De ce mai stai pe TPU? Fa-ti bagajele si du-te.

| ElenaSA a răspuns:

Este nevoie de consiliere de familie. Cautati un psiholog pentru asta. El va va face sa intelegeti ce este de facut mai departe.

| Ommmmmffffffgggggg a răspuns:

Pastreazati calmul si sa rezolvi problema cu mama ta.
Problemele in familie cu parintii trebuie rezolvate doar de tine si de ei.