| Animeforlifee9921 a întrebat:

Buna. Am niste probleme legate de matusa mea. Eu acum sunt in Italia si stau la ea in vacanta,deci stam toti in aceeasi casa si nu am unde sa plec.
Bun, deci sa revenim. Am probleme cu ea pentru ca mereu se ia de mine si ma insulta cateodata din niciun motiv. Nu pot sa mai fac o gluma sau ceva ca o ia in serios si imi zice ca sa mai termin si ca nu-i frumos ce zic.
Spre exemplu, acum 2 seri,tata tusea pentru ca a racit si pentru ca am vrut si eu sa destind atmosfera ca sa se simta mai bine,am zis ca de ce tuseste ca nu pot sa ma concentrez si a zis ca "daca iti dau un sut in fund..." si eu am zis ceva care nu trebuia sa zic si regret acum: "daca imi dai un sut ma trimiti pe Marte?" (da stiu,par ca sunt o nesimtita dar nu mi-a venit altceva in cap) si matusa mea a inceput sa se ia de mine ca cica: Sofi,dar nu e frumos mami!" Eu i-am spus ca am vrut sa fac si eu o gluma,dar nu a inteles. Eu sunt si destul de dificila si plang daca cineva se ia de mine.
Acum cateva minute,am vrut sa iau o inghetata din congelator si am observat ca era topita si am bagat-o la loc si m-am enervat putin. Matusa mea a vazut ca nu am mai mancat-o si m-a intrebat de ce. Eu i-am spus si dupa i-a zis surorii mele sa caute alta inghetata si sora mea a zis: "nu mai scot alta din congelator, daca e topita si asta ne da cu ea in cap". Matusa mea cand a auzit a zis ca: "ce, e vina noastra ca e topita? Cu ce ocazie ne dai cu ea in cap?"
Ea nu e in relatii bune. nici nu unchiul meu si se cearta si cu el in fiecare zi. El vruse azi sa rezerve o camera de hotel intr-o alta regiune ca sa vizitam locurile de pe acolo si nu reusea ceva acolo si matusa mea a inceput sa tipe la el ca nu mergea si dupa i-am zis eu sa nu se mai certe cu el si evident ca si-a varsat nervii pe mine. Cum as putea sa ma inteleg cu ea? Eu am si eu problemele mele si m-am saturat de certuri.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca nu sunteti compatibile, cel mai bine ar fi sa te comporti cu ea cat mai formal, sa vb cu ea strict cand este nevoie.

9 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

E de la faptul că nu porți lenjerie intima.

| Animeforlifee9921 explică (pentru gabicoo):

Am zis de prietena mea ca nu poarta, poate ai citit gresit. Dar mna ce sa faci, se mai intampla

| Yuoia a răspuns:

Daca te-ai saturat, nu mai stati pe capul ei, in casa ei. Plecati acasa sau cautati-va chirie.

| Smmo a răspuns:

Poate e matusa mai dificila sau o deranjati voi cu vizita. Nu prea ai ce-i face. Vezi daca poti sa te bagi pe sub pielea ei sa o ajuti cu ceva. Daca nu, las-o in treaba ei. Alta data nu ii mai impovarezi cu prezenta daca ai loc de intors. Cat esti pe-acolo profita si tu de mai invata ceva, macar italiana. Nu stiu cum si de la cine, poate ai veri sau poate e unchiul mai disponibil.
Sora ta se intelege mai bine cu ea? Daca da, observa cum se poarta ea, poate face ceva diferit.
Dupa cum vezi ca ai patit deja, in general nu e bine sa faci glume cu adultii, fie si parinti, nici sa te bagi in discutiile adultilor. Nu vedeti si nu intelegeti lucrurile la fel, uneori nu aveti nici acelasi vocabular, pentru ca pe vremea cand erau ei la scoala circulau alte glume si expresii. De cele mai multe ori ei vor sa fie singuri si sa stea la taclale cand mai pot, ca fiind obositi nici asta nu prea le tihneste. Stau cu copiii si cu batranii ca n-au incotro, ca sa fie linistiti ca nu fac prostii. Ca sa nu o mai incasezi, cel mai bine e sa taci, asculti, nu vorbesti neintrebata decat daca vrei ceva si atunci sa ceri politicos. Altfel vei fi etichetata ca obraznica, prost-crescuta, luata in ras etc.
Daca totusi vrei sa destinzi atmosfera incearca altfel. Cu o vorba buna, cu un zambet, cu un ceai, o bautura, ii intrebi daca poti sa ii ajuti...

| Animeforlifee9921 explică (pentru Smmo):

Sora mea nu e asa rebela ca si mine si de asta ei nu ii sare in cap, dar eu sunt mai asa si cred ca am o personalitate prea puternica si ii sare tandara repede. Multumesc pentru raspuns.

| Smmo a răspuns (pentru Animeforlifee9921):

Cu drag, daca iti face placere sa citesti, incearca sa te uiti pe cartile lui Jacques Salome. Poate gasesti un ajutor, nu stiu daca te vor ajuta in privinta matusii, dar sunt bune asa in general, pentru viata ta. happy

| Smmo a răspuns:

Cand ai ocazia sa mergi la biserica, sa dai niste acatiste pentru buna intelegere in familie si ce nevoi mai ai tu, sa lasi niste pomelnice, sa aprinzi lumanari. Poti sa faci asta din cand in cand toata viata, o sa-ti ajute.

| EliLeli a răspuns:

Du-te acasa la mama ta.

| nevermind1234 a răspuns:

Eu zic sa nu te mai amesteci in discuțiile adulților, ca din câte povestești sunt foarte stresați si nu au rabdare sa iti înțeleagă glumele și replicile.