| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU.
De pe 8 octombrie am început să vorbesc cu un băiat pe Instagram, iar de pe 13 octombrie suntem împreună.
Într-o zi mi-a zis ca nu mai simte nimic pentru mine si ca vrea sa ne despărțim. (28 octombrie).
După nu mi-a mai trimis mesaje pentru ca zicea ca nu simte nevoia să o facă.
Pe 1 noiembrie i-am cerut scuze și l-am rugat sa ma ierte.
În final m-a iertat.
Vinerea asta voiam sa ma duc la el, îmi luasem bilet de tren toate cele (el stă în Ploiești), dar nu îmi ajungeau banii așa că am sunat-o pe unica mea prietenă să îmi împrumute niste bani, dar m-a păcălit... Vorbise cu mama ei despre asta și când am ajuns mi-a luat biletul și nu m-a lăsat să mă duc.
În prezent urmează să mă duc la el pe 29 noiembrie, dar de vreo doua zile simt că ne-am distanțat, chiar si el mi-a zis asta azi, dar mi-a zis ca ma iubește și că nu vrea să mă piardă...
Eu îl iubesc enorm, dar simt că ne îndepărăm din ce în ce mai mult. Abia de mai vorbim. (Nu ne-am văzut niciodată face to face, în realitate).
Voi ce ziceți să fac? Vreau raspunsuri serioase fără "a dat iubirea în tine " sau "ce proastă ești. " etc, mai bine nu răspundeți dacă sunteți răutăcioși.

Răspuns Apreciat de Editori
| Alice200000 a răspuns:

In opinia mea, nu merita. Daca tot susține ca v-ați distanțat este clar ca asa o sa fiți asa si fata in fata.

Relațiile la distanța nu prea țin oricum si nu ai cum sa cunosti o persoana doar prin timpul acordat vorbirii cu aceasta prin mesaje.
Si daca ar fi sa va întâlniți nu vad de ce sa mergi tu la el si nu invers. Daca chiar te iubește si susține ca nu vrea sa te piardă sa iti demonstreze. Asa daca mergi la el si te ignora, totul a fost degeaba. In cazul asta ai pierde timp, bani si ai rămane si dezamagita. Lasă-l pe el sa aibă inițiativa pentru ca o persoana care nu depune efort la început de relație cand totul e doar,, miere", este clar ca nu va depune nuci mai tarziu.

Mult succes si sper ca te-am ajutat.

10 răspunsuri:
| AlexAL275 a răspuns:

Părerea mea este că nu ar trebui să te duci. Relația de care zici tu că o ai cu acest băiat nu se clădește în câteva zile sau săptămâni, ci în ani. Plus că el poate să profite de tine din cauză că tu ții foarte mult la el. Eu sunt băiat și sincer să fiu îți zic că majoritatea băieților vor să profite de fete. Sunt atâția băieții din care poți alege, nu trebuie să-l alegi fix pe acest băiat. Știi ce ți-ar putea face? Ar putea să te testeze, să vadă dacă ții la el prin numeroase mijloace și idei rele. Ai grijă! Ești o fată, ești definiția frumuseții și a hărniciei, poți mai mult!

| Drimmero a răspuns:

Fabulos asa ceva, dupa 4 zile de cand vorbiti sa aveti relatie si sa va spuneti 'va iubesc'...generatia asta e in prapastie cu totul!

| OctavianSps a răspuns:

E foarte complicat crede-ma. Stiu ca poate nici nu vrei sa auzi chestii de genul asta dar cel mai bine cauta pe cineva macar din acelasi judet daca nu din acelasi oras. Sa zicem ca o sa mearga si cu baiatul asta, dar o sa mearga o perioada. Oamenii au nevoie de companie si de sentimentul prezentei celuilalt in viata lui. Ai mare grija pe drum daca pleci. Succes.

| FaraNume1245 a răspuns:

Ce alt răspuns în afară de "ești proastă" sau o variație a acestuia aștepți?

| Clytia a răspuns:

Dacă te "iubește" așa cum zici tu, de ce n-a venit el la tine? Nu crezi că ar fi putut să facă lucrul ăsta minim?
Eu zic că te vede îndrăgostită și vulnerabilă și va încerca să profite cu prima ocazie.
Ai vrut răspuns serios, îți spun sincer: nu te duce dacă nu vrei să ai de suferit pe viitor!

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca ai sarit pentru un capitol: ala unde i-ai gresit! Nu ai mentionat nimci de nici o greseala facuta, dar ai mentionat ca ti-ai cerut iertare, pentru ce?
Asta nu-i dragoste! In doar 2 saptamani de cand vorbiti, nici macar nu v-ati intalnit fata in fata... ceva imi spune ca asta este un om periculos, care urmareste sa-ti faca rau.
Sub nici o forma, nu te duce la el!
Isuse, acum vad, tu nu ai decat 14 ani... nu, categoric nu trebuie sa pleci niaceiri, ca esti mult prea micuta sa intelegi smecehriile acestor oameni perversi, care profita de fetite ca tine, sa te violeze sau sa te vanda pe piata de prostitutie.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă nu v ați văzut niciodată în realitate nu ai cum sa vorbești de iubire. Iubirea e un cuvânt mare iar tu îl folosești prea ușor, nici în cunoști, de fapt e nevoia ta de iubire atât. Eu cred ca trebuie sa te maturizezi un pic, nu te as sfătui sa pleci pur și simplu sa te vezi cu un străin pe care mai crezi și ca îl iubești, nu cred ca ar ieși ceva bun

suntserios
| suntserios a răspuns:

Loool, va cunoasteti de pe Istagram si dupa 4 zile il iubesti la nebunie si nu mai poți fara el? Ha ha ha ha.

Sa tii bine de prietena aia a ta. Ca aia traieste in realitate si te scoate din rahat.

| ynexistenta a răspuns:

Da,nu inteleg de ce i-ai cerut iertare? Ca a zis el sa va despărțiți? Adică, practic l-ai implorat să continuat relația, asta care nu prea exista.eu nu inteleg relațiile pe internet dar nu zic ca nu exista, chiar am o prietena care s-a măritat după o astfel de relație dar parerea mea este ca el ar fi trebuit să vină la tine daca vroia atât de mult sa te cunoasca dar probabil ca nu-l lasa părinții, presupun ca aveti undeva la 15, 16 ani.nici pe tine n-ar trebui să te lasa. apropo,multumeste-i prietenei tale ca a făcut un lucru înțelept.tu nu aveai bani de ajuns nici pentru bilet dus,cu ce te-ai fi întors? realizezi ca e posibil ca el să nici nu apara la gara, unde ai dormi, ce ai mânca, cu ce te întorci inapoi? Doamne, treziti-va la realitate fetelor, dragostea tb sa fie reciprocă și sacrificiul la fel.in "relatia" asta doar tu vrei sa faci sacrificii.ce dragoste e asta?

| Emiii16 a răspuns:

Înțeleg... Și eu am o relație la distanță (coincidenta e că și eu sunt din Ploiești). Suntem împreună de 1 an și 5 luni (aproape). Faza este că eu cu ea am fost prima oara doar prieteni și după 2 luni ne-am început relația. Tu nu ai apucat să îl cunoști. Eu o știu perfect. Dacă tu crezi că s-au răcit relația, încearcă să fii distanta. Și eu pun foarte mult suflet în relația mea. Când trebuie să mă văd cu ea, doar eu mă duc la ea cu trenul. Eu îți zic să vorbești cu el deschis, să fii sinceră și să ii pui întrebări sincere ca Ești sigur că mă iubești? sau Mai simți cv pentru mine? Ca să fii sigură că el chiar te iubește, trebuie să îți arate fapte. Trebuie sa vină și el pe la tine nu numai tu la el, vorbiți mai mult pe rețele de socializare. Am scris cam mult? Sper că te-am ajutat. Dacă vr să vorbim mai multe despre relații la distanță, răspunde-mi la comentariu și eu îți dau numele meu pe insta sau pe Facebook (pe ce ție ușor)
Eu îți urez succes și sper să vorbim mai multe in privat (pentru că și eu vr sa vorbesc cu cineva care are o relație la distanță)