| DomnishoaraTPU a întrebat:

Stiu ca v-am innebunit cu intrebarea asta.Dar chiar am nevoie de ajutor. Acum o sa scriu mai multe asa ca daca aveti rabdare cititi daca nu asta e.
Acei colegii tot nu-mi dau pace.
Totul a inceput de la un coleg si o colega care erau invidiosi pe mine si au inceput sa ma porecleasca ( proasta vaca grasanca tocilara ) sa imi puna piedica.
Ei nu sunt nici inteligenti nici populari doar ca parintii lor lucreaza ca reparatorii de centrale si chiuvete si deci lumea ii trateaza de populari.
Iar copii cu adevarat populari (frumosi destepti de familie buna au smartphone ) au inceput sa ii incurajeze sa ma porecleasca sa ma rada etc.
Doar cativa colegii cu suflet (care desi se potrivesc criteriilor de mai sus nu sunt populari) ma mai ajuta si consoleaza. Si eu ma potrivesc acelor criterii si nu sunt populara.
Eu nu le zic nimic ( le mai raspund uneori la niste provocari cu comentarii rautacioase).
Au venit familia directorul nimic. Faza e ca ei ma batjocoresc mai pe ascuns si rar profesorii ii descopera.
Deci nu mai suport.
Cerule mare! Ce sa fac?! Ei au inceput totul. :"-((

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Razi impreuna cu ei si intreaba-i: altceva nou nu mai aveti? Atat va duce mintea?

11 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

"Cerule mare!"? Se mai foloseste replica asta?
In fine, si comentariu meu de mai sus a fost unul rautacios. Ai murit? Nu cred.
Invata faptul ca, comentariile rautacioase nu te ranesc cu nimic, singura vinovata de faptul ca te ranesc acele vorbe tampite, esti tu.
Inainte sa te gandesti ca nu stiu despre ce vorbesti, si ca e mult mai usor sa vorbesti decat sa experimentezi, tin sa mentionez ca am fost si eu subiectul batjocurilor si misto-urilor timp de vreo 3 ani in clasele primare.
Asa ca te inteleg.
Pur si simplu nu-i baga in seama, daca le arati ca te deranjeaza, le dai satisfactie, chiar si prin comentariile rautacioase, le arati ca poreclele lor si alte prostii de genul ajung la tine, ceea ce le provoaca placere.
Pur si simplu ignora-i, comporta-te de parca nu-ti pasa, sau cumporta-te de parca, comentariile lor sunt de o banalitate jenanta, daca iti zice vreunu ca esti proasta, sau grasanca, sau ce-o fi, zi si tu "Aha" sau "Mhm" si treci mai departe.
Cel mai rau lucru pe care-l poti face este sa le arati ca-ti pasa.
Si in plus de asta, nu inteleg de ce-ti pasa ce spune lumea.
Eu de exemplu, in actuala scoala, nu sunt popular, deloc chiar, dar mare parte din clasa ma vorbeste pe la spate.
De ce? Pentru ca sunt anti-social, pentru ca nu le impart ideile, pentru ca mereu cand ei merg undeva impreuna, la suc, sau merg acasa in grupuri, eu imi plec singur.
Dar ar trebui sa ma deranjeze?
De ce? Ca vorbesc ei? Oricum cineva, candva, oricand, ma v-a vorbii pe la spate, indiferent ce fac, ceva nu va fi bine, asa ca mai bine sa nu-mi pese.
Si asa si cu tine. Chiar daca ei n-or sa mai zica nimic, se v-or ivii oameni care or sa te critice inviitor.
Daca iti pasa de fiecare in parte, poti sa te consideri o persoana moarta, pentru ca viata ta va fi dedicata multumirii acelor persoane, lucru imposibil.

| T0T a răspuns:

Fii indiferenta.

| anonimg a răspuns:

Nu esti singura. Si Domnul Isus a avut parte de agasari din acestea.
Dar iata ce spune psalmisul: "Niste ingamfati mi-arunca batjocuri; totusi eu nu ma abat de la Legea Ta." (Psalm.119:51) La fel trebuie sa faci si tu. Chiar daca ei te batjocoresc, nu le raspunde cu aceeasi moneda. Este un vrajmas nevazut care vrea sa iti strice caracterul facandu-te sa vorbesti urat.
Cauta ajutorul ceresc. Sa nu iti strici caracterul din pricina acelor copii stricati. "Si acum!… Am ajuns de rasul celor mai tineri decat mine, pe ai caror parinti nu-i socoteam vrednici sa-i pun printre cainii turmei mele." (Iov.30:1) parintii acestor copii sunt de vina, din pricina ca si-au lasat odraslele de izbeliste fara sa le pese de educatia lor.
Tu roaga-te lui Dumnezu.
"Sa vina, Doamne, indurarea Ta peste mine, mantuirea Ta, dupa fagaduinta Ta!
Si atunci voi putea raspunde celui ce ma batjocoreste, caci ma incred in cuvantul Tau." (Psalm.119:41,42)
"Te rog din toata inima mea: ai mila de mine, dupa fagaduinta Ta!" (Psalm.119:58)
"Increde-te in Domnul din toata inima ta si nu te bizui pe intelepciunea ta!" (Proverbe.3:5)

| DomnishoaraTPU explică:

Salut as vrea sa mai dau cateva detalii despre problema mea.
1.Sunt eleva silitioare si de aceea sunt invidiosi pe mine.
Imi spun : Fai tocilaro! Ce sa le spun?!
2.Fiindca parintii lor repara centralele si chiuvetele scolii, elevii nu prea le spun nimic. Dar ei se iau de mine, iar eu
nu prea am curajul sa ii spun la diriginta ca poate o sa spuna ca eu am inceput totul.
Mi frica cum sa procedez?!
3.Se iau de aspectul meu fizic.
Sunt putin plina si imi zic "Graso!"Asta e asa m-a nascut mama ce le spun?!
4.Ma pandesc ca sa caute motiv sa rada de mine.
Deci nu mai pot au o tactica de minciuna de nedescris.
Deci nu mai suport isi bat joc de mine in ultimul hal.
Cum sa procedez?!

| Gabriela_Miruna_1978 a răspuns:

Ei te provoacă. Unii copii nu se schimba.Chiar daca le dai note mici sau alte chestii, ei nu se schimba.Mai bine ii ignori si te gândești la adevărații prieteni.Aceștia îți vor fi alaturi.In fine, ii ignori.Cei care fac asemenea chestii sunt copii ce nu au 7 ani de acasă. Orice îți zic te prefaci ca nu exista.

| DomnishoaraTPU explică (pentru Gabriela_Miruna_1978):

Nu numai ca imi vorbesc urat imi mai dau ghionturi si ma scuipa!
Ce sa fac trebuie sa reactionez cumva nu pot sa ii las sa isi bata joc de mine...

| Ioanaa16 a răspuns:

Lasa-i sa rada! Nu-i mai lua in seama si nu le mai raspunde la provocari. Arata-le ca esti indiferenta, ca ei sunt neimportanti. Si eu patesc asta zilnic. Inainte plangeam, dar acum nu-i mai bag in seama si au cam renuntat la vechile obiceiuri.

| DomnishoaraTPU explică (pentru Ioanaa16):

Ma scuipa si imi dau ghionturi si ma vorbesc pe la spate! Cum sa nu plang?!

| eliza2013 a răspuns:

Bună! În acest caz ai 2-3 soluții
1.Ingorăi nu le da importanță asa o sa îi scoți din sărite si o să se opreasca pentru ca nu va mai avea efect

2.Mută-te în altă clasă așa o să scapi și de ei și poți să ai aceiași profesori

. Mută-te din scoală

.Ștu ca va fi cam greu pana te adaptei la alta scoala sau clasa dar e metoda cea mai bun din punctul meu de vedere
Sper ca te-am ajutat.

| DomnishoaraTPU explică (pentru eliza2013):

Nu doresc sa plec de la aceea scoala!
Eu locuiesc intre tara si oras, iar alte scolii de pe-a acolo sunt scolii pline cu batausi.Aceasta scoala o fii avand copii snobi dar macar nu -s batausi.
La alte clase sunt mai rai.Trec prin pauza pe la usa clasei mele si ma stramba...
Trebuie sa razbat cu acesti colegii.

| Adry1977 a răspuns:

Trateaza i cu indiferenta, pur şi simplu arată-le ca nu ţi pasa de rautatile lor şi vor înceta singuri!