| Mihăiță000 a întrebat:

Helppp! Am o problema f. Mare si vreau ajutorul dvs.
Sora-mea e nebună! Totul a inceput pe 14 August, cand am mers la ziua verisorului mamei mele, Leontin. Cand ne indreptam spre casa din statia de bus, sora-mea a început brusc sa fuga. Dupa cativa pași, s-a împiedicat de o piatra si a cazut ranindu-se grav la genunchi (gen îi curgea sînge). Eu am fost fugit spre ea și i-am întins mana sa se ridice. Am vazut-o cum statea intinsa pe jos si lua sînge cu degetul și si-l baga în gura. Mi-a zis ca nu are nevoie de ajutor, ca se ridica ia imediat. Apoi a ajuns la fata locului si mama (ea fuge mai incet) si atunci sora-mea s-o ridicat singura. Mama i-a zis că-i trebuie medic, ea a zis că nu că îngrijește ea singura cand ajungem acasa. Șchiopăta rău, dar nu voia nici s-auda de doctor. Când am ajuns acas' ea m-a rugat sa nu-i zic nimic lui tata (care e la serviciu de dimineața până seara), iar eu am zis ok. A mers in baie, a stat acolo vreo 30 de minute si restul zilei a fost normala, ca și cum nimic nu s ar fi întâmplat (deși se oprise sângerare și pe rana sora-mea a pus iod, tot era vizibilă rana, așa că si-o schimbat pantalonii scurți cu o fusta lunga, pe care până atunci o ura și aia o fost). Am uitat sa mentionez ca ea avea 15 ani pe atunci iar eu 12.
Pe 4 Septembrie a venit ziua ei. M-am sculat undeva pe la 6:30 (eu sunt f. Matinal, de obicei) si am vazut ca usa de la camera ei era deschisa. Mi s-a parut ciudat, ea mereu doarme cu usa inchisa si niciodata n-am vazut-o sa se scoale asa repede. Mi-am verificat telefonul și am văzut ca aveam 2 apeluri nepreluate, unul de la 4:30 si altul de la 5:15, ambele de pe numarul bunicii mele, desi ea a murit acum 4 ani. Am inceput sa o caut pe sora mea prin toata casa. Am vazut ca usa de la balcon era incuiata, lucrul care mi s-a parut suspect. Am fost la baie si, cand am vazut ca tot nu apare, mi-am pus in cap sa intru in balcon. La ora 7:05 am luat o agrafa de birou, am desfacut-o si am deschis usa. O gasesc pe sora mea, intr-un cojoc din blana de urs (blana era de la ursul pe care chiar strabunicul meu, vanator amator, il vanase acum vreo 90 de ani), fara nimic pe dedesubt. In fata ei era un morman de cenusa din care iesea abur iar in dreapta ei era o sticla de vin si telefonul vechi al bunicii, un Nokia. Eu, care eram prea surprins sa o salut sau sa ii urez la multi ani, am întrebat-o ce face. Ea, care era beata rau, a spus ca trebuia sa ascunda dovezile. Isi balanganea capul, era ametita rău. A luat sticla, a mai tras o dusca, apoi a încercat sa se ridice si a lesinat. Ea inca avea sticla in mana si cand a cazut sticla s-a spart si a umplut balconul de cioburi. Inca nu stiu de unde a făcut rost de vin. I-am cautat prin buzunare si am dat peste o brichetă verde pe care nu am mai vazut-o si peste telefonul ei. I-am verificat apelurile si se pare ca vorbise la telefon 20 de minute, undeva pe la 12 noaptea, cu un nr. Necunoscut. Am pus-o pe sora-mea in pat, am imbracat-o in pijamale si am facut curat pe balcon. 3 ore mai târziu s-a trezit și sora mea, mahmura. Parintii nostri erau deja treji de o ora și o asteptau cu tort. Ea a zis ca nu a dormit bine si ca se duce la baie. A stat acolo vreo 30 de minute (cred ca a vomat) si apoi s-a intors. Am cântat la multi ani, tort si tot tacamul. Pe la ora 11 am zis ca vreau sa vb. cu Maria intre 4 ochi. Am intrebat-o ce s-a întâmplat si ea a zis ca a rugat-o bunica sa ma sune ca are ceva sa imi spuna. Dupa cum am zis, bunica era moarta de mult, nu stiu ce a vrut sa spuna sora mea. Am intrebat-o apoi de vin. Ea m-a privit intens vreo 60 de secunde inainte să zica nu nu era vin, ci suc de struguri (desi, de dimineata, puțea tot balconul a alcool). In final, am întrebat-o despre cojoc si ce a ars, iar ea se uite pierduta la mine, ca si cum nu isi amintea. In acel punct am decis sa inchei discutia si i-am chemat pe parinti. Toata ziua a continuat ok, dar seara, pe la ora 9 (deci la stingere) am vazut-o cum dansa in hol, in fata oglinzii, intr-o rochie mov cu maneci scurte si care se oprea in lungime undeva imediat deasupra genunchilor si cu un cutit un mana dreapta. Am strigat-o, dar parca nici nu m-a auzit (nu dansa pe muzica, nu avea cum sa nu auda, eu eram tot in hol). Atunci am intervenit si i-am smuls cutitul din mana, moment in care ea m-a intrebat, cu un ton f. Calm,: "Mi-l dai inapoi?". Eu am zis ca nu ca se poate accidenta, am dus cutitul in bucatarie si m-am culcat. Am presimtirea ca a luat cutitul si a continuat dansul imediat ce am plecat, dar nu-s sigur. A mai fost un scandal in prima zi de scoala, ca cica se imbraca indecent, dar nu am auzit toata discutia ca na am si eu ore.
Cel mai ingrijorator eveniment a avut loc duminică, 2 Octombrie 2020. La ora 10 a.m., ea a spus ca se duce la biserica, ea se duce la biserica in fiecare duminica, deci n-am considerat nimic anormal. Imi amintesc ca in ziua respectiva am vazut-o cum trimitea mesaje nonstop, dar nu mi s-a parut nimic suspect. S-a dus la biserica si... nu s-a mai intors. Dupa 3 ore ai mei m-au trimis si pe mine la biserica sa vad ce se întâmplă. Părintele Iustin, asa-l cheama pe preot, a zis ca Maria n-a dat azi pe la biserica. Spre seara m-a sunat parintele să-mi zica ca a vazut pe camerele de filmat din fata bisericii cum o fata cam de varsta Mariei a urcat intr-o duba alba, nesilita de nimeni si a plecat. Mi-a dat nr. Masinii, dar am considerat irelevant detaliul asta. 3 zile mai tarziu, pe 5 Octombrie, in amiaza mare, ma intorceam acasa de la cumparaturi si, de nicaieri, se izbeste de mine un om îmbrăcat tot in negru si cu o masca de fier. Isi da jos masca si vad ca e sora mea. Ea imi zice ca trebuie sa fugim si ma trage de maneca pana acasa. Imediat cum ajungem in holul casei, isi da jos camasa si pantalonii negrii, ramanand în ce avea pe dedesubt (pantaloni scurti si o bluza verde). Apoi se duce in camera ei ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic. Ma uit prin toate buzunarele hainelor si observ o foicica cu un numar de telefon scris pe ea. Iau bucata de hartie si ma intorc la orele online (eu aveam ora libera atunci ca nu intrase proful de muzica). Dupa-masa vb. cu sora-mea, dar nu aflu nimic. Sun la numarul acela si nu raspunde nimeni.
Urmatorul episod de nebunie a fost in noaptea de 29 pe 30 noiembrie, cand parintii nostri erau plecati la niste prieteni, urmand sa se intoarca in dimineata de Sf. Andrei. Pe la 2 noaptea ma trezesc sa merg la baie si o vad iar pe sora-mea dansand in hol. Era desculta si, de la atata dans, ii sangerau picioarele. O întreb ce face si ea zice ca e bine si se culca imediat. Cand sunt in baie aud o bubuitura iar cand ies o vad pe sora-mea intinsa pe podea. Atunci observ ca bujorul din hol ramase fara cap iar sora-mea avea o petala intre dinti. O intind pe canapea si îi dau un praf vomitiv. 5 minute mai târziu Maria se scoala si varsa. Apoi se duce in camera ei unde-si panseaza ranile.
Mai sunt multe episoade de nebunie si chiar am prins-o in februarie ca a fumat opiu. In ultima vreme a devenit si foarte paranoica. Ce se intampla cu sora-mea? Cum fac sa-i treaca? Ea era cea mai buna eleva in generala dar acum nici la scoala nu se mai mentine, ia doar 7 si 8! Ce pot face?
P.S. Scuze pentru greșelile gramaticale, dar sunt f. Speriat! sad

7 răspunsuri:
| isemilia a răspuns:

E ciudata povestea ta. Sincer. Mergi cu ea la un psiholog, chiar nu e normal. Sper sa se termine totul cu bine.

| Mihăiță000 explică (pentru isemilia):

Am luat in calcul posibilitatea asta imediat dupa episodul de Sf. Andrei, dar tata a zis ca e prea scumpa o sedinta + ca si'ar pata imaginea iar mama a aprobat (ea nu are incredere in psihologi sau psihiatri, crede ca-ti controleaza mintea si alte conspiratii). Tata a banuit ca are schizofrenie si cica a citit el pe net ca schizofrenia se trateaza cu StressCline. Asa ca-i da surorii mele cate 3 pastile odata in fiecare zi, sora-mea adoarme de la pastile, tata o scoala cam dupa o ora si jumatate sau doua, afara nici un rezultat. Asa face zilnic, si imi e frica ca nu cumva pastilele sa-fi inrautatit starea. StressCline nu a rarit deloc episoadele de nebunie. In noaptea de 20 pe 21 decembrie sora-mea a iesit seara pe balcon. Tata m'a trimis sa o spionez. M-am instalat in fata usii balconului si am asteptat. La ora 12 noaptea, am vazut-o pe sora mea ca se ridica in picioare. Am crezut ca vrea sa plece, dar nu. A deschis un carnețel si a inveput sa citeasca Intr o limba ciudata. Dupa vreo 5 minute, a terminat ce a avut de facut si a pornit spre usa. Eu m-am ghemuit langa perete si, din fericire, nu m'a vazut. A doua zi de dimineata am intrebat o se sora-mea ce a facut pe balcon. Ea a zis ca, cu ocazia solstitiului de iarna, a vrut sa comunice cu 'Omul-Lup' si a scris o incantatie in limba daca ca sa-l cheme. Mi'a si aratat carnetelul, dar nu inteles mare lucru. M'am dus apoi si i-am dat tatei raportul. Tata i'a dublat Mariei portia de pastile in ziua aia. Sora-mea a vomat, a stat la pat tot restul zilei. Nu a fost a doua zi la scoala-online. Asa se face ca tata a decis sa-i dea, de acum 2 pastile odata la 3 zile, desi eu i'am zis ca nu e bine.

| cristimihailov a răspuns:

Va trebui sa apelezi la un ajutor mai specializat din pacate. Va trebui sa o faca parintii tai insa.

| eanadandre a răspuns:

Foarte ciudată povestea, parcă ai fi luat-o dintr-un film, nu pare real...

| Mosotti a răspuns:

Te duci cu ea la psihiatru, nu la psiholog, si psihiatru zice daca e cazu de tratament sau psiholog.

| isemilia a răspuns (pentru Mihăiță000):

Nu e bine deloc. Nu e normal sa ii dea pastile fara acordul medicului. Nu poate merge la psihologul scolii? Nu o va ajuta prea mult, insa macar e gratuit. Sau mergi tu si descrie situatia surorii tale. Si incearca sa ii convingi pe parintii tai sa nu ii mai dea pastile, e extrem de periculos + ca poate face supradoza din greseala. Nici macar nu stie sigur tatal tau ce are, nu e bine sa ii dea pastile asa. Poate protectia copilului te poate ajuta, fiindca parintii tai ii dau pastile si ii pun sanatatea in pericol (si pe a celor din jur) refuzand sa o duca la un psihiatru / psiholog.

Răspuns utilizator avertizat